Կառավարությունը բացասական եզրակացություն է տվեց ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրման համակարգի կիրառությունը չեղարկելու մասին օրենսդրական փոփոխությունների նախագծին։
Նախագիծը ՀՀ կառավարության քննարկման էր ներկայացրել «Հայաստան» խմբակցությունը` առաջարկելով համապատասխան փոփոխություններ կատարել «Հարկային օրենսգրքում», հայտնում է Sputnik Արմենիան։
ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը հայտնել է, որ եկամուտների հայտարարագրման չեղարկումը հակասում է հաստատված քաղաքականությանը։
«Նախագիծը չի բխում ՀՀ կառավարության 2021–2026 թթ. ծրագրով սահմանված քաղաքականության ուղղություններից, ըստ որի` ներդրվելու է ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրման գործուն համակարգ, որը կնպաստի նաև միջազգային պրակտիկայում լայնորեն կիրառվող «սոցիալական կրեդիտների» համակարգի ներդրմանը»,– նշել են նախարարությունից։
Վարձու աշխատողները, ինչպես նաև քաղաքացիաիրավական պայմանագրերով եկամուտ ստացող քաղաքացիները պետք է հայտարարագիր ներկայացնեին մինչև մայիսի 1-ը, սակայն այդ ժամկետը հետագայում երկարաձգվել է մինչև նոյեմբեր։
Հայտարարագիր ներկայացրած անձինք, եթե իրականացրել են սոցիալական ծախսեր, կարող են օգտվել մինչև 100 հազար դրամի չափով փոխհատուցման իրավունքից։

The Armenian government has given a negative assessment to the legislative proposal aimed at canceling the mandatory income declaration system for individuals.
The bill was introduced for discussion by the opposition Armenia faction, which proposed amendments to the Tax Code, Sputnik Armenia reports.
According to the Ministry of Finance, repealing the income declaration requirement contradicts the government’s established policy.
“The proposal does not align with the policy directions set by the government’s 2021-2026 program, which envisions the implementation of an effective income declaration system for individuals. This system will also contribute to the introduction of the widely used ‘social credits’ model in international practice,” the ministry stated.
Employees and individuals earning income through civil contracts were required to submit declarations by May 1, but the deadline was later extended to November.
Those who have filed declarations and made social expenditures may qualify for a reimbursement of up to 100,000 drams.