Հայաստանը միջազգային կապիտալի շուկայում թողարկել է 750 մլն ԱՄՆ դոլարի եվրոպարտատոմսեր։ Տեղաբաշխումը կայացել է մարտի 5-ին և հաջող ընթացք է ունեցել, ֆինանսների նախարարությունն այդ մասին հայտնել է մարտի 14–ին։
Ստացված միջոցներն ուղղվելու ենպետական բյուջեի դեֆիցիտի ֆինանսավորմանը։
Եվրոպարտատոմսերի մարման ժամկետը 10 տարի է, իսկ եկամտաբերությունը՝ 7.1%։ Նոր եվրապարտատոմսերի արժեկտրոնի եկամտաբերությունը կազմում է 6.75%:
Սա Հայաստանի կողմից եվրոպարտատոմսերի հինգերորդ թողարկումն է միջազգային շուկայում։ Ըստ նախարարության՝ այս գործընթացը նախատեսված է 2025 թ-ի պետական բյուջեի մասին օրենքով և ներառված է 2025 թ-ի փոխառությունների ծրագրում։
Հասարակական գործիչ Արթուր Դանիելյանը եվրոպարտատոմսերի այս թողարկումը բնութագրել է որպես «խաղաղության պայմանագրի զիջումների համար գին»: Նա այդ մասին գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«750,000,000 դոլարն էր գինը խաղաղության պայմանագրի զիջումների համար: Ուղիղ էդքանի պարտատոմս է թողարկել ՀՀ-ն մարտի 12-ին ու հույժ գաղտնի է պահել ինֆորմացիան: Գաղտնի էր դա, քանի որ նույնիսկ մեծ ջանքեր դնելով հնարավոր չէ ուղիղ կապը չտեսնել մարտի 12-ին պարտք ուզելու ու դրա հաջորդ օրը Ադրբեջանին զիջումների մասին հայտնելու մեջ»,–գրել էր նա՝ հրապարակելով նաև թողարկման կոդը։
ACSES վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագետ Հայկազ Ֆանյանն էլ նշել է, որ տարօրինակ է նախարարության ուշացած հաղորդագրությունը, թեև մասնագիտական շրջանակները տեղյակ են եղել, հայտնում է Factor.am-ը։
«Պարտատոմսերը նորմալ տեղաբաշխվել են։ Պահանջարկը 2․6 մլրդ դոլար է եղել, և 750 մլն դոլարն արդեն խոսում է նորմալ տեղաբաշխման մասին։ Եթե համադրենք Թուրքիայի հետ, ապա լավ պայմաններ են»,- ասել է Ֆանյանը։

Armenia has issued $750 million in Eurobonds on the international capital market. The placement took place on March 5, and according to the Ministry of Finance, the process was successful. However, the ministry only announced this on March 14.
The funds raised will be used to finance the state budget deficit.
The newly issued Eurobonds have a 10-year maturity and a 7.1% yield, with a 6.75% coupon rate. This marks Armenia’s fifth Eurobond issuance in the international market. The ministry noted that this process was planned under the 2025 state budget law and is included in the 2025 borrowing program.
Public figure Artur Danielyan described this Eurobond issuance as the “price of concessions in the peace deal”, making the claim in a Facebook post.
“The price of the concessions in the peace agreement was $750 million. Armenia issued exactly that amount in bonds on March 12 and kept the information highly secret. It was classified because, no matter how hard you try, you can't avoid the direct connection between borrowing on March 12 and announcing concessions to Azerbaijan the very next day,” he wrote, also sharing the issuance code.
Economic analyst Haykaz Fanyan, head of the ACSES analytical center, also pointed out the unusual delay in the finance ministry’s announcement, though he noted that industry professionals were aware of the issuance, Factor.am reports.
“The bonds were placed successfully. The demand was $2.6 billion, and the fact that $750 million was raised already indicates a smooth placement. Compared to Turkey, these are favorable terms,” Fanyan stated.
Armenia’s Foreign Ministry has announced that it has accepted Azerbaijan’s proposals on the two previously unresolved articles, finalizing the peace agreement for signing. Armenia is now prepared to begin consultations on the timing and location of the signing. Meanwhile, Baku has introduced new preconditions, stating that it is too early to discuss the timing of a meeting.