ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է 750 միլիոն դոլարի եվրապարտատոմսերի թողարկմանը՝ նշելով, որ գործընթացը թափանցիկ է եղել։
Հայաստանը տեղաբաշխել է 750 մլն ԱՄՆ դոլարի եվրապարտատոմսեր: Տեղաբաշխումը տեղի է ունեցել մարտի 5-ին։ Եվրապարտատոմսերի մարման ժամկետը 10 տարի է, եկամտաբերությունը՝ 7.1%: Նոր եվրապարտատոմսերի արժեկտրոնի եկամտաբերությունը 6.75% է:
Նրա խոսքով՝ եվրապարտատոմսերի թողարկումը նախատեսված է 2025 թվականի պետական բյուջեով և ներառված է փոխառությունների ծրագրում։
Ավելի վաղ «Ադեկվադ» միաբանության հիմնադիր Արթուր Դանիելյանը հայտարարել էր, թե 750 միլիոն դոլարի պետական պարտատոմս է թողարկվել մարտի 12-ին գերմանական բորսայում, սակայն այս տեղեկատվությունը գաղտնի է պահվել։ Դանիելյանը պնդել է, որ այս միջոցները նախատեսված են խաղաղության պայմանագրի հնարավոր զիջումների համար, ինչպես նաև 2025 թվականի պետական բյուջեի մի մասի ծախսերը հոգալու։
Թունյանի խոսքով՝ եվրապարտատոմսերի տեղաբաշխումը տեղի է ունեցել ոչ թե մարտի 12-ին, այլ մարտի 5-ին։ Նա նշել է, որ պարտատոմսերի մարման ժամկետը սահմանվել է 10 տարի, իսկ դրանց եկամտաբերությունը կազմում է 7.1%։
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե ինչու ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը նախապես չի հրապարակել այս տեղեկատվությունը, պատգամավորը նշել է, որ սա Հայաստանի կողմից եվրապարտատոմսերի 5-րդ թողարկումն է, և նախորդ բոլոր դեպքերում էլ տեղեկատվությունը հրապարակվել է միայն տեղաբաշխումից հետո։
«Դա ոչ թե ֆիննախի կամ կառավարության քմահաճույքն է, այլ պայմանավորված է տեղաբաշխման գործընթացի կանոնակարգերով և պահանջներով, որը միշտ է այդպես եղել: Թաքցնելու ոչինչ չկար, դա ամբսուրդ է, քանի որ միջազգային պարտատոմս թողարկել ու հաջողությամբ տեղաբաշխելը, մեղմ ասած, վատ բան չի: Ու դրա հաջող իրագործման համար մեծ ծավալի աշխատանք է կատարվում»,– գրել է նա։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք արտաքին պարտքն այսպիսով ավելանում է 750 միլիոն դոլարով, Թունյանը վստահեցրել է, որ ոչ, քանի որ այս գումարի զգալի մասով մարվում է նախորդ՝ 4-րդ թողարկման պարտքը։
«Պարզ օրինակով ասեմ. վերցրել եք 1000 դրամ վարկ, տարիների ընթացքում մարել կամ վերադարձրել 400 դրամը: Հիմա կրկին վերցնում եք 1000 դրամ վարկ, որից 600 դրամով ամբողջությամբ մարում եք նախորդ վարկը: Դրա համար էլ նշվում է, որ պետական բյուջեի դեֆիցիտի ֆինանսավորման նպատակով կօգտագործվի եվրապարտատոմսերի թողարկումից ստացված զուտ հասույթը»,– ընդգծել է նա։

Армения разместила еврооблигации на сумму 750 млн долларов. Размещение состоялось 5 марта. Срок погашения облигаций – 10 лет, доходность – 7,1%. Купонная доходность новых еврооблигаций составляет 6,75%.
Депутат от правящей партии «Гражданский договор» Бабкен Тунян в своем Facebook-аккаунте заявил, что процесс выпуска был полностью прозрачным.
По его словам, выпуск еврооблигаций предусмотрен государственным бюджетом на 2025 год и включен в программу заимствований.
Ранее основатель объединения «Адекват» Артур Даниелян утверждал, что 750 млн долларов государственных облигаций были выпущены 12 марта на немецкой бирже в тайном порядке. По его словам, эти средства могут быть использованы для возможных уступок в мирном договоре, а также для покрытия части расходов бюджета 2025 года.
Тунян опроверг эти заявления, подчеркнув, что размещение прошло не 12 марта, а 5 марта. Он отметил, что срок погашения облигаций составляет 10 лет, а их доходность – 7,1%.
Отвечая на вопрос, почему Министерство финансов не объявило об этом заранее, депутат пояснил, что это уже пятое размещение еврооблигаций Арменией, и во всех предыдущих случаях информация публиковалась только после размещения.
«Это не прихоть Минфина или правительства, а регламентированное требование процесса размещения. Здесь нечего скрывать – успешное размещение международных облигаций само по себе является достижением. Для этого проводится огромная работа», – написал Тунян.
Касаясь вопроса об увеличении внешнего долга на 750 млн долларов, он заверил, что этого не произошло, так как значительная часть средств пошла на погашение предыдущих облигаций.
«Объясню на простом примере: вы взяли кредит в 1000 драмов и частично погасили 400 драмов. Теперь берете новый кредит на 1000 драмов, но из них 600 драмов сразу направляете на погашение предыдущего. Поэтому в бюджет пойдет только чистый доход от размещения еврооблигаций», – подчеркнул он.
Армения разместила еврооблигации на сумму 750 млн долларов. Размещение состоялось 5 марта. Срок погашения облигаций – 10 лет, доходность – 7,1%, купонная доходность – 6,75%.