ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու օրակարգ կամ քննարկում ՀՀ կառավարությունում չկա։ Այդ մասին ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը՝ արձագանքելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանի հարցին։
Խամոյանը հետաքրքրվել է, թե հնարավո՞ր է ԵԱՏՄ-ն փոխարինել ԵՄ անդամակցության հեռանկարով, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Պատրա՞ստ ենք մեծ շուկա, կայացած կառույց ԵԱՏՄ-ն փոխարինել Եվրամիության անդամակցության երազանքի հետ, կա՞ն հաշվարկներ՝ ինչ կարող ենք արտահանել այդ շուկա, մենք այդքան տնտեսական պոտենցիալ ունենք, թե չունենք»,– հարցրել է պատգամավորը։
Պապոյանը պարզաբանել է, որ քննարկվող նախագիծը ԵՄ-ին անդամակցելու մասին փաստաթուղթ չէ, այլ տնտեսական հարաբերությունների դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերից մեկը։
«Մեր օրակարգն է՝ տնտեսությունը որքան հնարավոր է՝ դիվերսիֆիկացնել։ Դա չի ենթադրում ընդդեմ ԵԱՏՄ-ի ինչ-որ բաներ։ Եթե, օրինակ, մենք որևէ ապրանք ներմուծում ենք ոչ ԵԱՏՄ անդամ երկրներից, բայց ԵԱՏՄ երկրներից էլ կարող ենք ներմուծել, դա նշանակում է, որ մեր առջև խնդիր է դրված այդ ապրանքը, եթե հնարավոր է, ԵԱՏՄ անդամ երկրից ներմուծել։ Եթե մենք որևէ ապրանք արտահանում ենք միայն ԵԱՏՄ երկիր, ապա մեր ամբողջ նախարարության առջև խնդիր է դրված այլ երկրների շուկա էլ գտնել»,– նշել է նախարարը։
Նրա խոսքով՝ այս մոտեցումը չի նշանակում որևէ շուկայի դեմ աշխատել, այլ ուղղված է Հայաստանի տնտեսական դիրքերի ամրապնդմանը։ Պապոյանը հավելել է, որ նպատակ ունեն խուսափել որևէ շուկայից կախվածություն ունենալուց՝ զարգացնելով համագործակցությունը ԵԱՏՄ-ի, ԵՄ-ի, Մերձավոր Արևելքի, Ասիայի խոշոր շուկաների, Կանադայի, ԱՄՆ-ի և այլ երկրների հետ։ «Մեր օրակարգն է՝ որքան հնարավոր է շատ ու սերտ տնտեսական փոխհարաբերություններ ունենալ պոտենցիալ բոլոր շուկաների հետ»,– ասել է նա։
Անդրադառնալով առաջիկա ծրագրերին՝ Պապոյանը հայտնել է, որ Ռուսաստան կատարելիք այցի ընթացքում նախատեսվում է քննարկել երկկողմ առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնումը։
Ինչ վերաբերում է եվրոպական շուկային, նախարարը նշել է, որ Հայաստանը որոշ դժվարությունների է բախվում, մասնավորապես՝ մսամթերքի արտահանման հարցում, սակայն ձկնամթերքի դեպքում արդեն հաջողություն է գրանցվել։
Խամոյանի հարցին՝ «ԵՄ շուկայից օգտվելու համար պարտադի՞ր չէ ԵՄ անդամակցության անիրատեսական գործընթաց սկսել», Պապոյանը պատասխանել է, որ առաջնայինը բարձրորակ և մրցունակ արտադրանք ունենալն է։
«ԵՄ շուկայից ամենաշատ օգտվող շուկաներն են ԱՄՆ-ն ու Չինաստանը, որոնք ԵՄ անդամ չեն»,– ընդգծել է նա։
Փետրվարի 12-ին ՀՀ Ազգային ժողովը առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագիծը։

There are no plans or discussions in the Armenian government regarding withdrawal from the Eurasian Economic Union (EAEU). This was stated by Armenia’s Minister of Economy, Gevorg Papoyan, during an extraordinary session of the Parliamentary Standing Committee on Regional and Eurasian Integration, in response to a question from MP Agnesa Khamoyan of the Armenia faction.
Khamoyan inquired whether the EAEU could be replaced with the prospect of EU membership, Sputnik Armenia reports.
"Are we ready to replace the large, established EAEU market with the dream of EU membership? Have there been calculations on what we could export there? Do we have the economic potential for this?" the MP asked.
Papoyan said that the discussed initiative is not a document on EU accession but rather a step toward diversifying economic relations.
"Our agenda is to diversify the economy as much as possible. This does not imply working against the EAEU. For example, if we import a product from a non-EAEU country but could also source it from an EAEU member state, then we aim to prioritize EAEU imports. Similarly, if we currently export a product only to an EAEU country, our ministry's goal is to find additional markets," the minister said.
According to Papoyan, this approach is not directed against any particular market but is aimed at strengthening Armenia’s economic position. He added that the goal is to avoid dependence on any single market by expanding cooperation with the EAEU, EU, major markets in the Middle East and Asia, as well as Canada, the U.S., and other countries. "Our agenda is to establish as many strong economic ties as possible with all potential markets," he said.
Regarding upcoming plans, Papoyan noted that an upcoming visit to Russia will include discussions on expanding bilateral trade and economic cooperation.
Speaking about the European market, the minister mentioned that Armenia faces certain challenges, particularly in exporting meat products, but has already achieved success in fish exports.
When asked whether benefiting from the EU market requires launching an unrealistic EU accession process, Papoyan replied that the priority is to produce high-quality, competitive products.
"The largest beneficiaries of the EU market are the U.S. and China, neither of which are EU members," he emphasized.
On February 12, Armenia’s National Assembly passed a bill in the first reading on launching the process of Armenia’s accession to the European Union.