ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու օրակարգ կամ քննարկում ՀՀ կառավարությունում չկա։ Այդ մասին ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը՝ արձագանքելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանի հարցին։
Խամոյանը հետաքրքրվել է, թե հնարավո՞ր է ԵԱՏՄ-ն փոխարինել ԵՄ անդամակցության հեռանկարով, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Պատրա՞ստ ենք մեծ շուկա, կայացած կառույց ԵԱՏՄ-ն փոխարինել Եվրամիության անդամակցության երազանքի հետ, կա՞ն հաշվարկներ՝ ինչ կարող ենք արտահանել այդ շուկա, մենք այդքան տնտեսական պոտենցիալ ունենք, թե չունենք»,– հարցրել է պատգամավորը։
Պապոյանը պարզաբանել է, որ քննարկվող նախագիծը ԵՄ-ին անդամակցելու մասին փաստաթուղթ չէ, այլ տնտեսական հարաբերությունների դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերից մեկը։
«Մեր օրակարգն է՝ տնտեսությունը որքան հնարավոր է՝ դիվերսիֆիկացնել։ Դա չի ենթադրում ընդդեմ ԵԱՏՄ-ի ինչ-որ բաներ։ Եթե, օրինակ, մենք որևէ ապրանք ներմուծում ենք ոչ ԵԱՏՄ անդամ երկրներից, բայց ԵԱՏՄ երկրներից էլ կարող ենք ներմուծել, դա նշանակում է, որ մեր առջև խնդիր է դրված այդ ապրանքը, եթե հնարավոր է, ԵԱՏՄ անդամ երկրից ներմուծել։ Եթե մենք որևէ ապրանք արտահանում ենք միայն ԵԱՏՄ երկիր, ապա մեր ամբողջ նախարարության առջև խնդիր է դրված այլ երկրների շուկա էլ գտնել»,– նշել է նախարարը։
Նրա խոսքով՝ այս մոտեցումը չի նշանակում որևէ շուկայի դեմ աշխատել, այլ ուղղված է Հայաստանի տնտեսական դիրքերի ամրապնդմանը։ Պապոյանը հավելել է, որ նպատակ ունեն խուսափել որևէ շուկայից կախվածություն ունենալուց՝ զարգացնելով համագործակցությունը ԵԱՏՄ-ի, ԵՄ-ի, Մերձավոր Արևելքի, Ասիայի խոշոր շուկաների, Կանադայի, ԱՄՆ-ի և այլ երկրների հետ։ «Մեր օրակարգն է՝ որքան հնարավոր է շատ ու սերտ տնտեսական փոխհարաբերություններ ունենալ պոտենցիալ բոլոր շուկաների հետ»,– ասել է նա։
Անդրադառնալով առաջիկա ծրագրերին՝ Պապոյանը հայտնել է, որ Ռուսաստան կատարելիք այցի ընթացքում նախատեսվում է քննարկել երկկողմ առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնումը։
Ինչ վերաբերում է եվրոպական շուկային, նախարարը նշել է, որ Հայաստանը որոշ դժվարությունների է բախվում, մասնավորապես՝ մսամթերքի արտահանման հարցում, սակայն ձկնամթերքի դեպքում արդեն հաջողություն է գրանցվել։
Խամոյանի հարցին՝ «ԵՄ շուկայից օգտվելու համար պարտադի՞ր չէ ԵՄ անդամակցության անիրատեսական գործընթաց սկսել», Պապոյանը պատասխանել է, որ առաջնայինը բարձրորակ և մրցունակ արտադրանք ունենալն է։
«ԵՄ շուկայից ամենաշատ օգտվող շուկաներն են ԱՄՆ-ն ու Չինաստանը, որոնք ԵՄ անդամ չեն»,– ընդգծել է նա։
Փետրվարի 12-ին ՀՀ Ազգային ժողովը առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագիծը։

В правительстве Армении нет повестки или обсуждений по выходу из Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Об этом заявил министр экономики Армении Геворг Папоян на внеочередном заседании постоянной парламентской комиссии по вопросам региональной и евразийской интеграции, отвечая на вопрос депутата фракции «Армения» Агнесы Хамоян.
Хамоян поинтересовалась, возможна ли замена ЕАЭС перспективой вступления в ЕС, передает Sputnik Армения.
«Готовы ли мы заменить крупный, устоявшийся рынок ЕАЭС мечтой о членстве в ЕС? Есть ли расчеты, что мы можем туда экспортировать? Обладаем ли мы достаточным экономическим потенциалом?» — спросила депутат.
Папоян ответил, что обсуждаемый проект — это не документ о вступлении в ЕС, а один из шагов по диверсификации экономических отношений.
«Наша повестка — как можно более широкая диверсификация экономики. Это не означает, что мы действуем против ЕАЭС. Например, если мы импортируем товар из страны, не входящей в ЕАЭС, но при этом можем получить его и из страны ЕАЭС, то мы будем стремиться к этому. Если мы экспортируем товар только в ЕАЭС, перед нашим министерством стоит задача найти дополнительные рынки», — сказал министр.
По словам Папояна, такой подход не направлен против какой-либо страны или рынка, а ориентирован на укрепление экономических позиций Армении. Он отметил, что цель правительства — избежать зависимости от какого-либо одного рынка, развивая сотрудничество с ЕАЭС, ЕС, крупными рынками Ближнего Востока и Азии, а также с Канадой, США и другими странами. «Наша повестка — как можно больше и теснее развивать экономические отношения со всеми потенциальными рынками», — подчеркнул министр.
Говоря о предстоящих планах, Папоян сообщил, что в ходе визита в Россию планируется обсудить расширение двустороннего торгово-экономического сотрудничества.
Что касается европейского рынка, министр отметил, что Армения сталкивается с определенными трудностями, в частности, в экспорте мясной продукции, однако уже достигла успехов в поставках рыбы.
На вопрос, является ли обязательным запуск нереалистичного процесса вступления в ЕС для использования возможностей европейского рынка, Папоян ответил, что приоритетом является производство качественной и конкурентоспособной продукции.
«Крупнейшими пользователями европейского рынка являются США и Китай, которые не являются членами ЕС», — подчеркнул он.
12 февраля Национальное собрание Армении в первом чтении приняло законопроект о начале процесса вступления страны в Европейский союз.