«Մայր Հայաստան» դաշինքի ղեկավար Անդրանիկ Թևանյանն իր ելույթի ընթացքում անդրադարձել է Երևանի ավագանու ՔՊ և «Հանրապետություն» խմբակցությունների կողմից «Մայր Հայաստանի» նախաձեռնած հանրային տրանսպորտի նոր սակագների քննարկման բոյկոտին։
«Սա ՔՊ-ական դասալքություն է։ Սա ցույց է տալիս, որ իրենք բովանդակային դաշտում որևէ փաստարկ չունեն։ Քաղաքային տրանսպորտը թանկացրել են բառիս բուն իմաստով թալանի նպատակով։ Մենք առարկայական ու բովանդակային բոլոր հիմնավորումները կարող ենք ներկայացնել, որ տրանսպորտի գինը 65 դրամի սահմաններում է, վատագույն դեպքում՝ 92 դրամի սահմաններում»,- ասել է Թևանյանը, հայտնում է «Առավոտը»։
Նա հավելել է, որ պատրաստվում էր ներկայացնել հաշվարկները, սակայն ՔՊ և «Հանրապետություն» խմբակցությունների ներկայացուցիչները լքել են նիստերի դահլիճը։
«Լքում են նիստերի դահլիճը, և սա շատ խորհրդանշական է․ ես այս նիստերի դահլիճ մտնում եմ առաջին անգամ, և քաղաքային իշխանություն փաստորեն գոյություն չունի, ճողոպրել է։ Թե ինչու են որոշել խուսափել բովանդակային քննարկումից, կարող եք ենթադրել։ Սա ցույց է տալիս, որ իրենք որեւէ առարկայական պատասխան չունեն, բառիս բուն իմաստով քաղաքացիների թալան է տեղի ունենում։ Եվ քաղաքացիները լրացուցիչ փաստարկ են ունենում՝ բոյկոտելու քաղաքային տրանսպորտը»,- նշել է Թևանյանը։

18 Март 2025 - 14:34 AMT
Лидер альянса «Мать Армения» Андраник Теванян подверг критике фракции «Гражданский договор» и «Республика» в Совете старейшин Еревана за бойкот обсуждения новых тарифов на общественный транспорт, инициированного альянсом .
«Это капитуляция со стороны «Гражданского договора». Это показывает, что у них нет никаких содержательных аргументов. Цены на транспорт повысили в буквальном смысле с целью хищений. Мы можем представить все объективные обоснования, что стоимость проезда должна быть в пределах 65 драмов, в худшем случае — 92 драмов», — заявил Теванян, передает Aravot.
Он добавил, что был готов представить свои расчёты, однако представители фракций «Гражданский договор» и «Республика» покинули зал заседаний.
«Они уходят из зала заседаний, и это очень символично. Я впервые в этом зале, и оказывается, городской власти не существует — она сбежала. Почему они избегают содержательного обсуждения, можно догадаться. Это доказывает, что у них нет ни одного аргумента. В буквальном смысле идет грабеж граждан. И теперь у людей есть еще один повод бойкотировать общественный транспорт», — отметил Теванян.
11 февраля Совет старейшин Еревана отклонил предложение оппозиции сохранить стоимость проезда в общественном транспорте на уровне 100 драмов. С 1 февраля бывший мэр Айк Марутян, фракция «Мать Армения» и молодежные движения выступили против повышения тарифов, призывая граждан продолжать платить 100 драмов. В результате 33 голосами был принят новый тариф в 150 драмов, а также запущена система единых проездных билетов. Все месячные, квартальные и годовые абонементы, купленные с 1 января по 28 февраля, получат дополнительные 30 дней использования.