«Մայր Հայաստան» դաշինքի ղեկավար Անդրանիկ Թևանյանն իր ելույթի ընթացքում անդրադարձել է Երևանի ավագանու ՔՊ և «Հանրապետություն» խմբակցությունների կողմից «Մայր Հայաստանի» նախաձեռնած հանրային տրանսպորտի նոր սակագների քննարկման բոյկոտին։
«Սա ՔՊ-ական դասալքություն է։ Սա ցույց է տալիս, որ իրենք բովանդակային դաշտում որևէ փաստարկ չունեն։ Քաղաքային տրանսպորտը թանկացրել են բառիս բուն իմաստով թալանի նպատակով։ Մենք առարկայական ու բովանդակային բոլոր հիմնավորումները կարող ենք ներկայացնել, որ տրանսպորտի գինը 65 դրամի սահմաններում է, վատագույն դեպքում՝ 92 դրամի սահմաններում»,- ասել է Թևանյանը, հայտնում է «Առավոտը»։
Նա հավելել է, որ պատրաստվում էր ներկայացնել հաշվարկները, սակայն ՔՊ և «Հանրապետություն» խմբակցությունների ներկայացուցիչները լքել են նիստերի դահլիճը։
«Լքում են նիստերի դահլիճը, և սա շատ խորհրդանշական է․ ես այս նիստերի դահլիճ մտնում եմ առաջին անգամ, և քաղաքային իշխանություն փաստորեն գոյություն չունի, ճողոպրել է։ Թե ինչու են որոշել խուսափել բովանդակային քննարկումից, կարող եք ենթադրել։ Սա ցույց է տալիս, որ իրենք որեւէ առարկայական պատասխան չունեն, բառիս բուն իմաստով քաղաքացիների թալան է տեղի ունենում։ Եվ քաղաքացիները լրացուցիչ փաստարկ են ունենում՝ բոյկոտելու քաղաքային տրանսպորտը»,- նշել է Թևանյանը։

The leader of the "Mother Armenia" alliance, Andranik Tevanyan, criticized the ruling Civil Contract and Republic factions of the Yerevan City Council for boycotting a debate initiated by Mother Armenia on the new public transport fares.
"This is a clear act of desertion by Civil Contract. It shows they have no substantive arguments. The transport fare was raised, in the literal sense, for embezzlement. We can provide all the necessary justifications proving that the fare should be within 65 drams, or at worst, 92 drams," Tevanyan stated, as reported by Aravot.
He added that he was prepared to present his calculations, but representatives of the Civil Contract and Republic factions walked out of the meeting.
"They abandoned the session, which is highly symbolic. This is my first time entering this chamber, and the city authorities, it seems, do not exist—they have fled. You can guess why they are avoiding the debate. It proves they have no counterarguments. This is outright robbery of the citizens. People now have even more reasons to boycott public transport," Tevanyan said.
On February 11, the Yerevan City Council rejected the opposition's proposal to keep the single public transport fare at 100 drams. Since February 1, former mayor Hayk Marutyan, the Mother Armenia faction, and youth movements have protested against the fare increase, urging citizens to continue paying 100 drams. The city council approved the new 150-dram fare with 33 votes in favor, alongside plans for a unified ticketing system. Monthly, quarterly, and annual passes purchased between January 1 and February 28 will include an additional 30 days of validity.