HelloSafe հարթակի մասնագետները հրապարակել են այն երկրների ցանկը, որտեղ զբոսաշրջիկները կարող են նվազագույն ծախսեր կատարել։ Ամենամատչելի տուրիստական ուղղությունների թվում են նաև երեք հետխորհրդային երկրներ՝ Ղազախստանը, Վրաստանը և Հայաստանը։
Վարկանիշը կազմելիս հաշվի են առնվել զբոսաշրջիկների միջին օրական ծախսերը, հայտնում է «Վեստի Կավկազա»–ն։
Լաոսից հետո երկրորդ տեղում է հայտնվել Ղազախստանը, որտեղ մեկ օրվա ծախսը կազմում է 20 դոլար։
Հայաստանն զբաղեցրել է վեցերորդ տեղը, իսկ Վրաստանը՝ ութերորդը։ Ամենամատչելի տուրիստական երկրների տասնյակը եզրափակում է Մյանման, որտեղ օրական ծախսերը փոքր-ինչ գերազանցում են 20 դոլարը։
Ընդհանուր առմամբ, վերլուծության ընթացքում դիտարկվել է ավելի քան 130 տուրիստական ուղղություն։
2024 թվականին Հայաստան է այցելել 2,208,179 զբոսաշրջիկ։ Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանը, ամփոփելով պաշտոնավարման 100 օրը, նշել է, որ 2023-ի համեմատ այդ ցուցանիշը նվազել է 4.6 տոկոսով. 2023–ին ՀՀ է այցելել 2,316,000 մարդ։

19 Март 2025 - 07:41 AMT
Специалисты портала HelloSafe опубликовали список государств, поездка в которые потребует минимальных расходов. В число самых бюджетных туристических направлений вошли три постсоветские республики — Казахстан, Грузия и Армения.
При составлении рейтинга учитывались средние ежедневные траты путешественников, сообщает Вестник Кавказа.
Второе место после Лаоса занял Казахстан, где суточные расходы составляют $20.
Армения расположилась на шестой позиции, а Грузия заняла восьмое место в списке. Замыкает десятку самых доступных направлений Мьянма, где дневные траты немного превышают $20.