Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը հայտարարել է, որ որևէ գործարար չի ենթարկվում անհարկի ճնշումների, և բոլոր հարկային ստուգումներն իրականացվում են հաստատված ծրագրի համաձայն։
Պաշտոնյան նշել է, որ ՊԵԿ-ը մշակում է թիրախային ստուգումների տարեկան ծրագիր, որի շրջանակում էլ կատարվում են բոլոր անհրաժեշտ ուսումնասիրությունները՝ հիմնվելով հնարավոր ռիսկերի գնահատման վրա։ Նա հերքել է այն պնդումները, թե կառավարությունն այս միջոցներով փորձում է լրացնել բյուջեի պակասուրդը, ընդգծելով, որ այս գործընթացն իրականացվում է բացառապես տնտեսական ռիսկերի հիման վրա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Չենք քերթում, տնտեսվարողներին և բոլորին վերաբերվում ենք որպես մեր ընտանիքի անդամներ, ասում եմ բառիս ամենաուղիղ իմաստով։ Եվ մենք փորձում ենք համակարգը, մեր ծառայությունը հասարակության համար առավելագույն մարդակենտրոն դարձնել։ Համոզված եղեք, որ նման մոտեցումը մեր աշխատանքում միշտ կա», – ընդգծել է Հակոբյանը։
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ներում տեղեկություններ էին տարածվել, որ խոշոր գործարար Սամվել Ալեքսանյանին պատկանող ընկերություններում վերջին շաբաթներին լայնածավալ հարկային ստուգումներ են անցկացվում։
«Ալեքս» ընկերության աշխատակիցներից մեկն «Հրապարակի» հետ զրույցում նշել է, որ հարկային տեսուչները երկար ժամանակով մնում են ընկերությունում, ուսումնասիրում փաստաթղթերը և արտադրանքը։ Թերթի տեղեկությունների համաձայն՝ այս միջոցառումները պայմանավորված են բյուջեի դեֆիցիտով, և իշխանությունները նման կերպ փորձում են լրացնել պետական ֆինանսական պակասուրդը։

Председатель Государственного комитета доходов Эдуард Акобян заявил, что ни один предприниматель не подвергается необоснованному давлению, а все налоговые проверки проводятся согласно утвержденному плану.
По его словам, ГКД разрабатывает ежегодную программу целевых проверок, основываясь на оценке рисков, и все исследования проводятся в рамках этой стратегии. Он опроверг утверждения о том, что таким образом власти пытаются компенсировать дефицит бюджета, подчеркнув, что проверки осуществляются исключительно на основании экономических рисков, передает Sputnik Армения.
«Мы не душим бизнес», — подчеркнул Акобян. «Мы относимся к предпринимателям, как к членам нашей семьи — в самом прямом смысле слова. Мы стремимся сделать нашу систему и службу максимально ориентированными на людей. Уверяю вас, этот подход всегда присутствует в нашей работе».
Ранее СМИ сообщали о масштабных налоговых проверках в компаниях, принадлежащих крупному бизнесмену Самвелу Алексаняну.
Сотрудник компании «Алекс» в беседе с «Грапарак» рассказал, что налоговые инспекторы остаются в компании на длительное время, изучая документы и производство. По данным издания, эти проверки связаны с бюджетным дефицитом, а власти таким образом пытаются покрыть финансовый разрыв.