Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը հայտարարել է, որ որևէ գործարար չի ենթարկվում անհարկի ճնշումների, և բոլոր հարկային ստուգումներն իրականացվում են հաստատված ծրագրի համաձայն։
Պաշտոնյան նշել է, որ ՊԵԿ-ը մշակում է թիրախային ստուգումների տարեկան ծրագիր, որի շրջանակում էլ կատարվում են բոլոր անհրաժեշտ ուսումնասիրությունները՝ հիմնվելով հնարավոր ռիսկերի գնահատման վրա։ Նա հերքել է այն պնդումները, թե կառավարությունն այս միջոցներով փորձում է լրացնել բյուջեի պակասուրդը, ընդգծելով, որ այս գործընթացն իրականացվում է բացառապես տնտեսական ռիսկերի հիման վրա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Չենք քերթում, տնտեսվարողներին և բոլորին վերաբերվում ենք որպես մեր ընտանիքի անդամներ, ասում եմ բառիս ամենաուղիղ իմաստով։ Եվ մենք փորձում ենք համակարգը, մեր ծառայությունը հասարակության համար առավելագույն մարդակենտրոն դարձնել։ Համոզված եղեք, որ նման մոտեցումը մեր աշխատանքում միշտ կա», – ընդգծել է Հակոբյանը։
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ներում տեղեկություններ էին տարածվել, որ խոշոր գործարար Սամվել Ալեքսանյանին պատկանող ընկերություններում վերջին շաբաթներին լայնածավալ հարկային ստուգումներ են անցկացվում։
«Ալեքս» ընկերության աշխատակիցներից մեկն «Հրապարակի» հետ զրույցում նշել է, որ հարկային տեսուչները երկար ժամանակով մնում են ընկերությունում, ուսումնասիրում փաստաթղթերը և արտադրանքը։ Թերթի տեղեկությունների համաձայն՝ այս միջոցառումները պայմանավորված են բյուջեի դեֆիցիտով, և իշխանությունները նման կերպ փորձում են լրացնել պետական ֆինանսական պակասուրդը։

The chairman of the State Revenue Committee, Eduard Hakobyan, stated that no business is subjected to undue pressure, and all tax audits are conducted in accordance with a pre-approved plan.
He explained that the SRC develops an annual audit program based on risk assessment, ensuring that all inspections are targeted and necessary. Hakobyan dismissed claims that the government is using these audits to compensate for a budget shortfall, emphasizing that the process is purely risk-based, Sputnik Armenia reports.
"We are not squeezing businesses," Hakobyan said. "We treat all entrepreneurs as members of our own family—literally. Our goal is to make our system and services as people-centered as possible. Rest assured, this approach remains fundamental to our work."
Recently, media reports indicated that large-scale tax inspections have been conducted at companies owned by prominent businessman Samvel Aleksanyan.
An employee of the Alex company told Hraparak that tax inspectors have been staying at the company for extended periods, reviewing documents and production processes. According to the newspaper, these measures are linked to the state budget deficit, with authorities allegedly using them to fill financial gaps.