Հայաստանը նոր ձեռքբերումներ է գրանցում ավիափոխադրումների ոլորտում՝ տարանցիկ ուղի դառնալու գործընթացում։ «Զվարթնոց» օդանավակայանի տվյալների համաձայն՝ եթե 2018-2019 թվականներին Հայաստանը որպես տարանցիկ երկիր օգտագործել է 36 ուղևոր, ապա 2024 թվականին այդ թիվը գերազանցել է 172,000-ը, իսկ մարտի 11-ի դրությամբ տարանցիկ ուղևորների թիվը կազմել է 14, 542։
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը նշել է, որ տարանցիկ ուղևորահոսքի մեծ մասն իրականցվել է տեղական ավիաընկերությունների կողմից, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Տարանցիկ ուղևորների թվի ավելացման մեջ կարևոր և որոշիչ դեր ունեն տեղական ավիաընկերությունները, քանի որ դրանք հնարավորություն ունեն Հայաստանի օդանավակայանները որպես տարանցիկ կետեր օգտագործելու միջոցով երրորդ երկրից ուղևորին տեղափոխել մեկ այլ երկիր, ինչի հնարավորությունը շատ այլ ավիաընկերություններ չունեն, քանի որ գրանցված չեն Հայաստանում: Այսինքն, եթե մեր երկրում չգրանցված ավիաընկերությունը երրորդ երկրից չվերթ է իրականացնում դեպի Հայաստան, այլևս չի իրականացնում չվերթ դեպի մեկ այլ երկիր՝ հաշվի առնելով օդային փոխադրումների ոլորտում միջկառավարական համաձայնագրերը»,- ասել է Արմեն Սիմոնյանը։
Չնայած տարանցիկ ուղևորահոսքի զգալի աճին, Հայաստանը դեռ ունի անելիքներ՝ այս ուղղությամբ զարգացման համար։
«Այս հարցի շուրջ խնդրի լուծումը կբաժանեմ երկու մասի. առաջինը ենթակառուցվածքայինն է, այսինքն՝ պետք է լինի համապատասխան ենթակառուցվածք, որը կարող է պատշաճ որակով սպասարկել այդ տարանցիկ հոսքերը։ «Զվարթնոց» օդանավակայանի ընդլայման ուղղությամբ արդեն աշխատանքներ տարվում են: Երկրորդ՝ նոր ավիաընկերությունների հոսքն է և տեղական ավիաընկերությունների զարգացումը»,- նշել է նախարարի տեղակալը։
Հարցին, թե որքանով է թռիչքների ավելացումը ազդել ավիատոմսերի գնային քաղաքականության վրա, Սիմոնյանը պարզաբանել է, որ ավիատոմսերի արժեքի ձևավորումը կախված է տարբեր գործոններից։
Նրա խոսքով՝ ոլորտում հարաբերությունները շուկայական են, և ավիաընկերություններն իրենք են որոշում ավիատոմսերի գները՝ հաշվի առնելով պահանջարկը, մրցակցային միջավայրը և ծախսերը։
Անդրադառնալով 2025 թվականին սպասվող նոր ուղղություններին՝ Սիմոնյանը նշել է, որ դրանք հիմնականում պայմանավորված են նոր երկրների կողմից դեպի Հայաստան և Հայաստանից դեպի նոր ուղղություններով թռիչքներ իրականացնելու պահանջարկով։
Նա ընդգծել է, որ նոր ավիաընկերությունների մուտքը դեպի հայկական շուկա, ինչպես նաև նոր ուղղությունների ավելացումը որևէ խնդիր չի առաջացնում, քանի որ 2024 թվականից ներդրվել է նոր էլեկտրոնային հարթակ։ 2025 թվականից ոչ միայն ոչ կանոնավոր, այլև կանոնավոր ուղևորափոխադրումների հայտերը կընդունվեն ամբողջությամբ էլեկտրոնային եղանակով։

Armenia is making significant progress in becoming a regional air transit hub. According to data from Zvartnots Airport, while only 36 passengers used Armenia as a transit country in 2018-2019, this number has exceeded 172,000 in 2024. As of March 11, the number of transit passengers stood at 14,542.
Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Armen Simonyan noted that the majority of this transit passenger flow was handled by local airlines, as reported by Armenpress.
"Local airlines play a crucial role in increasing the number of transit passengers, as they can use Armenian airports as transit points to transport passengers from one country to another—an option unavailable to many foreign carriers since they are not registered in Armenia. If a non-registered airline operates a flight to Armenia from a third country, it cannot continue to another destination due to intergovernmental air transport agreements," Simonyan explained.
Despite the significant rise in transit passengers, Armenia still has work to do in this direction.
"This issue can be divided into two parts: first, infrastructure—there must be appropriate facilities to handle transit flows efficiently. Efforts are already underway to expand Zvartnots Airport. Second, the arrival of new airlines and the growth of local carriers," the deputy minister added.
When asked how the increase in flights has affected ticket prices, Simonyan clarified that ticket pricing depends on multiple factors.
According to him, the industry operates on market principles, with airlines setting ticket prices based on demand, competition, and operational costs.
Looking ahead to 2025, Simonyan noted that new routes will be determined by demand from various countries for flights to and from Armenia.
He emphasized that the entry of new airlines and the expansion of routes do not pose any challenges, as a new electronic platform was introduced in 2024. Starting in 2025, applications for both scheduled and charter flights will be processed entirely online.