Հայաստանում գործող ընկերությունները արտոնյալ պայմաններ կստանան տեղական հումքից մետաղական իրերի արտադրության համար, այդ թվում՝ կաղապարների և կիսահումքերի։
Այսօրվա կառավարության նիստում ընդունված որոշման համաձայն՝ նման արտադրությամբ զբաղվող ձեռնարկությունները կկարողանան օգտվել արտադրական վարկերի 10% սուբսիդավորման ծրագրից, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Վերջին տարիներին երկրում զարգացել է մետաղական ջարդոնի վերամշակման վրա հիմնված մետալուրգիական ոլորտը։ Չնայած այն հանգամանքին, որ մետաղական ջարդոնի արտահանումն արգելված է, դրանից ձուլված կաղապարների արտահանումը շարունակվում է։
Ներկայումս մետալուրգիական արտադրության հիմնական մասն ընդգրկում է շինարարության համար նախատեսված ամրանների արտադրությունը, սակայն պետությունը նպատակ ունի ընդլայնել տեխնոլոգիապես ավելի բարդ արտադրանքների՝ մալուխների, մետաղալարերի և ռադիատորների արտադրության ծավալները։
Տեղական հումքի վերամշակման խթանման շրջանակում կառավարությունը հատուկ արտոնություններ կտրամադրի այն ընկերություններին, որոնք կաղապարներ և կիսահումքեր կգործածեն հետագա վերամշակման նպատակով։ Այս ծրագրի համար 2025 թվականին նախատեսվում է հատկացնել մոտ 1․5 միլիոն դոլար։
Պաշտոնական գնահատականներով՝ մետաղագործական ձեռնարկություններն արդեն իսկ ներդրել են 100 միլիոն դոլարից ավելի՝ ոլորտի զարգացման նպատակով։

20 Март 2025 - 14:57 AMT
Компании, работающие в Армении, получат льготные условия для производства металлических изделий из местного сырья, включая литейные формы и полуфабрикаты.
Согласно решению, принятому на сегодняшнем заседании правительства, предприятия, занимающиеся таким производством, смогут воспользоваться программой субсидирования 10% промышленных кредитов, сообщает Sputnik Армения.
В последние годы в стране активно развивается металлургия на основе переработки металлического лома. Несмотря на запрет на экспорт металлолома, вывоз литых форм продолжается.
В настоящее время основная часть металлургического производства сосредоточена на выпуске арматуры для строительства. Однако государство стремится расширить производство более сложной продукции – кабелей, проводов и радиаторов.
В рамках стимулирования переработки местного сырья правительство предоставит специальные льготы компаниям, использующим литейные формы и полуфабрикаты для дальнейшей обработки. На эту программу в 2025 году запланировано выделить около 1,5 миллиона долларов.
По официальным оценкам, металлургические предприятия уже вложили в развитие отрасли более 100 миллионов долларов.