Հայաստանում գործող ընկերությունները արտոնյալ պայմաններ կստանան տեղական հումքից մետաղական իրերի արտադրության համար, այդ թվում՝ կաղապարների և կիսահումքերի։
Այսօրվա կառավարության նիստում ընդունված որոշման համաձայն՝ նման արտադրությամբ զբաղվող ձեռնարկությունները կկարողանան օգտվել արտադրական վարկերի 10% սուբսիդավորման ծրագրից, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Վերջին տարիներին երկրում զարգացել է մետաղական ջարդոնի վերամշակման վրա հիմնված մետալուրգիական ոլորտը։ Չնայած այն հանգամանքին, որ մետաղական ջարդոնի արտահանումն արգելված է, դրանից ձուլված կաղապարների արտահանումը շարունակվում է։
Ներկայումս մետալուրգիական արտադրության հիմնական մասն ընդգրկում է շինարարության համար նախատեսված ամրանների արտադրությունը, սակայն պետությունը նպատակ ունի ընդլայնել տեխնոլոգիապես ավելի բարդ արտադրանքների՝ մալուխների, մետաղալարերի և ռադիատորների արտադրության ծավալները։
Տեղական հումքի վերամշակման խթանման շրջանակում կառավարությունը հատուկ արտոնություններ կտրամադրի այն ընկերություններին, որոնք կաղապարներ և կիսահումքեր կգործածեն հետագա վերամշակման նպատակով։ Այս ծրագրի համար 2025 թվականին նախատեսվում է հատկացնել մոտ 1․5 միլիոն դոլար։
Պաշտոնական գնահատականներով՝ մետաղագործական ձեռնարկություններն արդեն իսկ ներդրել են 100 միլիոն դոլարից ավելի՝ ոլորտի զարգացման նպատակով։

Companies operating in Armenia will receive preferential conditions for producing metal items from local raw materials, including molds and semi-finished products.
According to a decision adopted at today’s government session, enterprises engaged in such production will be eligible for a 10% subsidy on industrial loans, reports Sputnik Armenia.
In recent years, the country’s metallurgical sector has developed based on the recycling of scrap metal. Although the export of scrap metal is prohibited, the export of cast metal molds continues.
Currently, most metallurgical production focuses on rebar for construction. However, the government aims to expand the production of more technologically advanced products such as cables, wires, and radiators.
As part of efforts to promote local raw material processing, the government will grant special incentives to companies using molds and semi-finished products for further processing. Around $1.5 million has been allocated for this program in 2025.
According to official estimates, metallurgical enterprises have already invested over $100 million in sector development.