Հայաստանը պաշտոնական թույլտվություն ստացել է 2025 թվականի մարտի 16-ից Եվրամիության անդամ երկրներ արտահանել բարձրորակ ջրային կուլտուրաներ՝ թեփուկավոր ձկների տեսակներ ու դրանցից ստացված մթերք, այդ թվում նաև ձկնկիթ։ Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանն Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստի ժամանակ։
Նա նշել է, որ դա երկար գործընթաց էր, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Մարտի 16-ից սկսած՝ Հայաստանը պաշտոնապես իրավունք ունի սկսել բարձրորակ ջրային կուլտուրաների, թեփուկավոր ձկների և դրանց արտադրանքի՝ ձկնկիթի արտահանումը Եվրոպական միության երկրներ։ Սա երկար գործընթաց էր․ սրա մասին ակնարկվել էր դեռ 2011 թվականին, և գործընթացը հաջողությամբ ավարտվեց»,- ասել է Հովհաննիսյանը։

24 Март 2025 - 13:41 AMT
Армения официально получила разрешение с 16 марта 2025 года экспортировать в страны Европейского союза высококачественную продукцию аквакультуры, включая виды чешуйчатой рыбы и производные продукты, в том числе икру. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян на внеочередном заседании Постоянной комиссии Национального собрания по вопросам европейской интеграции.
Он подчеркнул, что это был долгий процесс, сообщает «Арменпресс».
«С 16 марта Армения официально имеет право начать экспорт высококачественной продукции аквакультуры, чешуйчатых видов рыбы и продуктов из них — икры — в страны Европейского союза. Это был длительный процесс: впервые о нем упоминали еще в 2011 году, и теперь он успешно завершен», — заявил Ованнисян.