Հայաստանը պաշտոնական թույլտվություն ստացել է 2025 թվականի մարտի 16-ից Եվրամիության անդամ երկրներ արտահանել բարձրորակ ջրային կուլտուրաներ՝ թեփուկավոր ձկների տեսակներ ու դրանցից ստացված մթերք, այդ թվում նաև ձկնկիթ։ Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանն Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստի ժամանակ։
Նա նշել է, որ դա երկար գործընթաց էր, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Մարտի 16-ից սկսած՝ Հայաստանը պաշտոնապես իրավունք ունի սկսել բարձրորակ ջրային կուլտուրաների, թեփուկավոր ձկների և դրանց արտադրանքի՝ ձկնկիթի արտահանումը Եվրոպական միության երկրներ։ Սա երկար գործընթաց էր․ սրա մասին ակնարկվել էր դեռ 2011 թվականին, և գործընթացը հաջողությամբ ավարտվեց»,- ասել է Հովհաննիսյանը։

Armenia has officially received authorization to export high-quality aquaculture products, including species of scaled fish and their derivatives such as roe, to European Union member states starting March 16, 2025. This was announced by Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan during an extraordinary session of the National Assembly’s Standing Committee on European Integration.
He noted that this approval came after a prolonged process, Armenpress reports.
“Starting March 16, Armenia is officially permitted to begin exports of high-quality aquaculture, scaled fish, and related products such as roe to EU countries. This was a lengthy process; it was first mentioned back in 2011, and now it has been successfully concluded,” said Hovhannisyan.