Հայաստանի 2024 թվականի բյուջեի եկամուտների կատարողականը կազմել է 95.8 տոկոս, իսկ ծախսերը՝ 93.9 տոկոս, ըստ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանի։ Նա այդ տվյալները ներկայացրել է Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նիստում։
«Բյուջեի եկամուտները կատարվել են 95.8 տոկոսով, որից հարկային եկամուտները և պետական տուրքերն իրականացվել են 92.7 տոկոսով, իսկ ծախսերը՝ 93.9 տոկոսով: Ծախսերի մասով ցուցանիշը 16 տոկոսով ավելի է, քան 2023 թվականին և 9.3 տոկոսով ավելի է եկամուտների մասով»,- ասել է Հովհաննիսյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նրա խոսքով, պետական պարտքը 2024 թվականի ավարտին կազմել է 5 տրլն դրամ կամ մոտ 12.8 մլրդ դոլար՝ նախորդ տարվա համեմատ ավելանալով 6.2 տոկոսով։
«Սակայն ուրախալին այն է, որ պետական պարտքի հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ի նկատմամբ պահպանվել է 50 տոկոսից ցածր մակարդակում՝ կազմելով 48.3 տոկոս, որը 0.1 տոկոսով ավելի ցածր է, քան 2023 թվականինը»,- ասել է նա։
Հովհաննիսյանն ընդգծել է նաև հարկեր-ՀՆԱ հարաբերակցության ցուցանիշի փոփոխությունները՝ ընդգծելով, որ այն 2024 թվականին կազմել է 23.6 տոկոս, ինչն անցյալ տարվա համեմատ նվազել է 0.45 տոկոսային կետով։ Սակայն, ինչպես նշել է նախարարը, վերջին 7 տարիների ընթացքում այդ ցուցանիշը բարելավում է արձանագրել՝ 20.8 տոկոսից բարձրանալով մինչև 23.6 տոկոս։

Armenia fulfilled 95.8% of its planned state budget revenues in 2024, and 93.9% of its expenditures, according to Minister of Finance Vahe Hovhannisyan. He presented these figures during a session of the National Assembly's Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs.
"Budget revenues were executed at 95.8%, including 92.7% of tax revenues and state duties, while expenditures reached 93.9%. This expenditure figure is 16% higher than in 2023, and revenue is up by 9.3%," Hovhannisyan said, as reported by Armenpress.
According to him, Armenia's public debt at the end of 2024 stood at 5 trillion drams (approximately $12.8 billion), reflecting a 6.2% increase compared to the previous year.
"However, the positive news is that the debt-to-GDP ratio remained below 50%, at 48.3%, which is 0.1 percentage point lower than in 2023," he noted.
Hovhannisyan also highlighted changes in the tax-to-GDP ratio, stating that it stood at 23.6% in 2024—a decrease of 0.45 percentage points compared to the previous year. Nonetheless, he emphasized that the figure has shown improvement over the past seven years, rising from 20.8% to 23.6%.