ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն ԱԳՆ-ում իրանցի գործընկերողջ հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում Հայաստանն ու Իրանը քննարկել են երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության ծավալը 3 մլրդ դոլարի հասցնելու հնարավորությունները, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Իրանն իր մասնակցությունն ունի Հայաստանի տնտեսական և կառուցվածքային ծրագրերի իրականացման գործում, որոնք ոչ միայն տնտեսական, այլև ռազմավարական նշանակություն ունեն»,–ասել է Միրզոյանը։
Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին Հայաստանի և Իրանի բեռնափոխադրողների համար պարզեցումներ սահմանելու առաջարկ է քննարկվում, որը ներառում է նաև մաքսային տուրքերը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ քննարկումների հարցում մոտ են վերջնականացմանը, դրանից հետո կհրապարակեն արդյունքները։
«Աշխատանքներ այդ ուղղությամբ տարվել են, փորձագիտական կողմն այդ ուղղությամբ աշխատել է, մոտավորապես ունենք բանաձև»,- ասել է Միրզոյանը։
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին մարտի 24–ին շրջել է Երևանի կենտրոնում, զրուցել հայրենակիցների հետ և նույնիսկ հուշանվերների խանութ մտել։

During a joint press conference in Yerevan, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and his Iranian counterpart addressed the potential to expand bilateral trade to $3 billion, Aysor.am reports.
Mirzoyan emphasized that Iran plays a role in the implementation of Armenia’s economic and infrastructure projects, noting their strategic significance in addition to their economic value.
Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi revealed that Yerevan and Tehran are considering proposals to simplify procedures for freight transport between the two countries, including customs duties, according to Sputnik Armenia.
Mirzoyan added that talks are nearing completion and results will be published once finalized. “Efforts have been ongoing, and experts have been working on this. We have roughly outlined a formula,” he stated.
On March 24, Abbas Araghchi toured downtown Yerevan, spoke with Iranian nationals, and even visited a souvenir shop.