Հայաստանում գործող առևտրային բանկերը 2024 թվականին մոտ 6.4 տրլն դրամ վարկային ֆինանսավորում են տրամադրել, որի զգալի մասը ուղղվել է փոքր և միջին բիզնեսին։
Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Դանիել Ազատյանը «ՓՄՁ ոլորտի ֆինանսավորման հնարավորություններն ու հեռանկարները» թեմայով անցկացված համաժողովի ընթացքում նշել է, որ 3.1 տրլն դրամի վարկը ուղղվել է տնտեսության տարբեր ճյուղերին և իրավաբանական անձանց։ Փոքր և միջին ձեռնարկություններին տրամադրվել է 1.6 տրլն դրամի վարկ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ազատյանը անդրադարձել է նաև Գերմանա–հայկական հիմնադրամի կողմից իրականացված վարկային ծրագրերին՝ նշելով, որ միայն 2024 թվականին հիմնադրամը ՓՄՁ-ներին տրամադրել է ավելի քան 13 հազար վարկ՝ ընդհանուր 174 մլրդ դրամի ծավալով։
Նրա խոսքով, 1998 թվականից մեկնարկած ծրագրի շրջանակում հիմնադրամը ՓՄՁ սուբյեկտներին հատկացրել է մոտ 880 մլրդ դրամ՝ մոտ 130 հազար վարկի տեսքով։
Ըստ Ազատյանի` միջազգային ֆինանսական հաստատությունների հետ համագործակցությունը մեծ հնարավորություն է ընձեռել հայաստանյան առևտրային բանկերին` ֆինանսական նոր գործիքներ առաջարկելու համար։
«Գլխավոր նպատակն է ապահովել թիրախային ֆինանսավորում և ձևավորել վարկավորման մշակույթ, որտեղ առևտրային բանկերը հանդիսանում են տեղայնացման առանցքային օղակ»,– ընդգծել է նա։
Դանիել Ազատյանը նշել է, որ Միությունը պատրաստ է աջակցել բիզնեսի և բանկային համակարգի երկխոսությանը՝ կազմակերպելով տարբեր միջոցառումներ մարզերում՝ նպաստելով բիզնես միջավայրի բարելավմանը։
2023 թվականի դրությամբ Հայաստանում գործում է մոտ 53 հազար միկրոձեռնարկատեր։ Նրանց մի մասն ակտիվ է մանրածախ և մեծածախ առևտրի ոլորտում, մյուսները գործում են սպասարկման և մշակող արդյունաբերության բնագավառներում։

Действующие в Армении коммерческие банки в 2024 году предоставили кредитное финансирование на сумму около 6,4 трлн драмов, причём значительная часть этих средств была направлена на развитие малого и среднего бизнеса.
Как сообщил председатель Союза банков Армении Даниел Азатян на конференции на тему «Возможности и перспективы финансирования МСБ», из этой суммы 3,1 трлн драмов было предоставлено различным отраслям экономики и юридическим лицам. Из них порядка 1,6 трлн драмов получили субъекты малого и среднего предпринимательства, передаёт «Sputnik Армения».
Азатян также отметил программы кредитования, реализуемые Германо-Армянским фондом, указав, что только в 2024 году фонд выдал более 13 тысяч кредитов субъектам МСБ на общую сумму 174 млрд драмов.
Согласно его данным, с начала реализации программы в 1998 году фонд предоставил субъектам малого и среднего бизнеса около 880 млрд драмов в виде примерно 130 тысяч кредитов.
Азатян подчеркнул, что сотрудничество с международными финансовыми институтами дало армянским банкам широкие возможности для внедрения новых финансовых инструментов.
«Главная цель — обеспечить целевое финансирование и сформировать культуру кредитования, в которой коммерческие банки становятся ключевым звеном процесса локализации», — отметил он.
Он добавил, что Союз банков готов содействовать диалогу между бизнесом и банковским сектором, организуя мероприятия в регионах для улучшения деловой среды.
По состоянию на 2023 год в Армении насчитывается около 53 тысяч микропредпринимателей. Часть из них занята в сфере розничной и оптовой торговли, другие работают в сфере услуг и перерабатывающей промышленности.