ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը 10% մաքսատուրք է սահմանել նաև Հայաստանից ներկրվող ապրանքների համար։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը։
Նա նշել է, որ սա նշանակում է հայկական ապրանքների գների բարձրացում ԱՄՆ շուկայում, ինչը կազդի դրանց մրցունակության վրա։
«Հայաստանը Թրամփի առևտրային պատերազմից անմասն չմնաց. գրեթե բոլոր պետություններն ընդգրկվել են նոր մաքսատուրքերի ցուցակում։ Այնուամենայնիվ, որոշ բացառություններ կան, օրինակ՝ Ռուսաստանը։ Թրամփը հայտարարել է, որ բոլոր ներմուծումների վրա 10%-անոց համընդհանուր մաքսատուրքերն ԱՄՆ-ում ուժի մեջ կմտնեն ապրիլի 5-ից։
Թրամփը սահմանել է փոխադարձ մաքսատուրքեր (Reciprocal Tariffs), այսինքն մեխանիզմ, որի միջոցով ԱՄՆ-ն մոտավորապես նույն մակարդակի մաքսատուրքեր է սահմանում այն երկրների նկատմամբ, որոնք սահմանափակում են իրենց շուկան ամերիկյան ապրանքների համար։
Սա, իհարկե, նշանակում է հայկական ապրանքների գների բարձրացում ԱՄՆ շուկայում, ինչը կազդի դրանց մրցունակության վրա։ Որոշ առանցքային ոլորտներ կարող են տուժել պահանջարկի նվազման պատճառով, մասնավորապես՝ ալյումինի, քարերի, թանկարժեք մետաղների, գյուղատնտեսական արտադրանքի և ալկոհոլի արտահանումը»,–գրել է նա։
Սարգսյանը ներկայացրել է նաև 2024 թվականին հայ-ամերիկյան ապրանքաշրջանառության ընդհանուր ծավալը, որը կազմել է 282.4 միլիոն դոլար։
- ԱՄՆ-ից Հայաստան արտահանվել է 160.8 միլիոն դոլարի ապրանք, ինչը 2023 թվականի համեմատ նվազել է 14.8 տոկոսով կամ 27.9 միլիոն դոլարով։
- Հայաստանից ԱՄՆ ներմուծվել է 121.6 միլիոն դոլարի ապրանք, որը 8.4 տոկոսով կամ 11.1 միլիոն դոլարով պակաս է նախորդ տարվա ցուցանիշից։
- Արդյունքում՝ ԱՄՆ-ի ապրանքային առևտրի ավելցուկը Հայաստանի հետ կազմել է 39.2 միլիոն դոլար, ինչը 2023-ի համեմատ կրճատվել է 29.9 տոկոսով կամ 16.7 միլիոն դոլարով։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է համապարփակ սակագնային որոշում՝ հայտարարելով տնտեսական արտակարգ դրություն և սահմանելով առնվազն 10% տուրք աշխարհի բոլոր երկրների նկատմամբ: Դրա հետ մեկտեղ, 60 երկրի կամ առևտրային միությունների համար, որոնք մեծ առևտրային դեֆիցիտ ունեն ԱՄՆ-ի հետ, տուրքերը ավելի բարձր են: Ավտոմեքենաների ներկրման սակագները արդեն ուժի մեջ են մտել, հայտնում է CNN-ը։
Չինաստանը, որն ԱՄՆ արտահանող երկրորդ խոշոր երկիրն է Մեքսիկայից հետո, ամենաշատն է տուժելու՝ հանդիպելով 54% տուրքի: Չինաստանը պատասխան քայլերի սպառնալիք է հնչեցրել: Կանադան և Եվրոպական միությունը, որոնք նույնպես ԱՄՆ-ի խոշոր գործընկերներն են, արդեն պատրաստվում են իրենց հակամիջոցներին:
Սույն լուրերը զգալի անկում են առաջացրել համաշխարհային ֆոնդային շուկաներում։ ԱՄՆ ֆոնդային շուկաները կտրուկ անկել են հետժամային առևտրում, իսկ Ասիայի շուկաներն արձագանքել են նմանատիպ անկմամբ։ Ոսկու գինը հասել է պատմական առավելագույնին, քանի որ ներդրողները նախընտրում են անվտանգ ակտիվներ։ CNN-ի հետ զրույցում առաջատար տնտեսագետները մտահոգություն են հայտնել, որ սակագները կարող են գլոբալ տնտեսությունն ուղղել ռեցեսիայի:

3 Апрель 2025 - 08:28 AMT
Президент США Дональд Трамп ввел 10-процентную пошлину на импорт из Армении. Это может затронуть ключевые отрасли экспорта, включая металлы, сельское хозяйство и алкоголь.
Армянские товары с 5 апреля столкнутся с новыми торговыми ограничениями на рынке США.
Президент США Дональд Трамп ввел 10-процентную пошлину на ввозимые из Армении товары. Об этом сообщил политолог Сурен Саргсян на своей странице в Facebook, указав, что это приведет к росту цен на армянскую продукцию в США и ухудшит её конкурентоспособность.
«Армения не осталась в стороне от торговой войны Трампа: почти все страны включены в новый список пошлин. Однако есть исключения, например, Россия. Трамп объявил, что универсальная 10-процентная пошлина на весь импорт вступит в силу в США с 5 апреля», – отметил Саргсян.
Речь идет о так называемых взаимных пошлинах (Reciprocal Tariffs), то есть механизме, при котором США устанавливают сопоставимые пошлины для стран, ограничивающих доступ американских товаров на свои рынки.
«Это, безусловно, означает рост цен на армянские товары в США, что скажется на их конкурентоспособности. Некоторые ключевые отрасли могут пострадать из-за снижения спроса, особенно экспорт алюминия, камня, драгоценных металлов, сельхозпродукции и алкоголя», – добавил он.
Саргсян также представил данные о товарообороте между Арменией и США за 2024 год, который составил 282,4 млн долларов. Из США в Армению было экспортировано товаров на 160,8 млн долларов, что на 14,8% или 27,9 млн долларов меньше по сравнению с 2023 годом. Импорт из Армении составил 121,6 млн долларов — на 8,4% или 11,1 млн долларов меньше, чем в прошлом году.
Таким образом, положительное сальдо товарооборота США с Арменией составило 39,2 млн долларов, что на 29,9% или 16,7 млн долларов меньше, чем в 2023 году.
Трамп подписал всеобъемлющий тарифный указ, объявив экономическое чрезвычайное положение и установив минимум 10-процентную пошлину на товары со всего мира. При этом для 60 стран и торговых блоков с высоким дефицитом в торговле с США установлены более высокие тарифы. Пошлины на импорт автомобилей уже вступили в силу, сообщает CNN.
Китай, второй крупнейший экспортер в США после Мексики, пострадает больше всего — пошлина составит 54%. Китай пригрозил ответными мерами. Канада и Европейский союз, также являющиеся крупными торговыми партнерами США, готовят свои контрмеры.
Эти новости вызвали значительное падение на мировых фондовых рынках. Американские биржи резко снизились на постторгах, а азиатские рынки отреагировали аналогично. Цена на золото достигла исторического максимума, поскольку инвесторы предпочли более безопасные активы. В интервью CNN ведущие экономисты выразили обеспокоенность тем, что новые тарифы могут привести глобальную экономику к рецессии.