ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը 10% մաքսատուրք է սահմանել նաև Հայաստանից ներկրվող ապրանքների համար։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը։
Նա նշել է, որ սա նշանակում է հայկական ապրանքների գների բարձրացում ԱՄՆ շուկայում, ինչը կազդի դրանց մրցունակության վրա։
«Հայաստանը Թրամփի առևտրային պատերազմից անմասն չմնաց. գրեթե բոլոր պետություններն ընդգրկվել են նոր մաքսատուրքերի ցուցակում։ Այնուամենայնիվ, որոշ բացառություններ կան, օրինակ՝ Ռուսաստանը։ Թրամփը հայտարարել է, որ բոլոր ներմուծումների վրա 10%-անոց համընդհանուր մաքսատուրքերն ԱՄՆ-ում ուժի մեջ կմտնեն ապրիլի 5-ից։
Թրամփը սահմանել է փոխադարձ մաքսատուրքեր (Reciprocal Tariffs), այսինքն մեխանիզմ, որի միջոցով ԱՄՆ-ն մոտավորապես նույն մակարդակի մաքսատուրքեր է սահմանում այն երկրների նկատմամբ, որոնք սահմանափակում են իրենց շուկան ամերիկյան ապրանքների համար։
Սա, իհարկե, նշանակում է հայկական ապրանքների գների բարձրացում ԱՄՆ շուկայում, ինչը կազդի դրանց մրցունակության վրա։ Որոշ առանցքային ոլորտներ կարող են տուժել պահանջարկի նվազման պատճառով, մասնավորապես՝ ալյումինի, քարերի, թանկարժեք մետաղների, գյուղատնտեսական արտադրանքի և ալկոհոլի արտահանումը»,–գրել է նա։
Սարգսյանը ներկայացրել է նաև 2024 թվականին հայ-ամերիկյան ապրանքաշրջանառության ընդհանուր ծավալը, որը կազմել է 282.4 միլիոն դոլար։
- ԱՄՆ-ից Հայաստան արտահանվել է 160.8 միլիոն դոլարի ապրանք, ինչը 2023 թվականի համեմատ նվազել է 14.8 տոկոսով կամ 27.9 միլիոն դոլարով։
- Հայաստանից ԱՄՆ ներմուծվել է 121.6 միլիոն դոլարի ապրանք, որը 8.4 տոկոսով կամ 11.1 միլիոն դոլարով պակաս է նախորդ տարվա ցուցանիշից։
- Արդյունքում՝ ԱՄՆ-ի ապրանքային առևտրի ավելցուկը Հայաստանի հետ կազմել է 39.2 միլիոն դոլար, ինչը 2023-ի համեմատ կրճատվել է 29.9 տոկոսով կամ 16.7 միլիոն դոլարով։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է համապարփակ սակագնային որոշում՝ հայտարարելով տնտեսական արտակարգ դրություն և սահմանելով առնվազն 10% տուրք աշխարհի բոլոր երկրների նկատմամբ: Դրա հետ մեկտեղ, 60 երկրի կամ առևտրային միությունների համար, որոնք մեծ առևտրային դեֆիցիտ ունեն ԱՄՆ-ի հետ, տուրքերը ավելի բարձր են: Ավտոմեքենաների ներկրման սակագները արդեն ուժի մեջ են մտել, հայտնում է CNN-ը։
Չինաստանը, որն ԱՄՆ արտահանող երկրորդ խոշոր երկիրն է Մեքսիկայից հետո, ամենաշատն է տուժելու՝ հանդիպելով 54% տուրքի: Չինաստանը պատասխան քայլերի սպառնալիք է հնչեցրել: Կանադան և Եվրոպական միությունը, որոնք նույնպես ԱՄՆ-ի խոշոր գործընկերներն են, արդեն պատրաստվում են իրենց հակամիջոցներին:
Սույն լուրերը զգալի անկում են առաջացրել համաշխարհային ֆոնդային շուկաներում։ ԱՄՆ ֆոնդային շուկաները կտրուկ անկել են հետժամային առևտրում, իսկ Ասիայի շուկաներն արձագանքել են նմանատիպ անկմամբ։ Ոսկու գինը հասել է պատմական առավելագույնին, քանի որ ներդրողները նախընտրում են անվտանգ ակտիվներ։ CNN-ի հետ զրույցում առաջատար տնտեսագետները մտահոգություն են հայտնել, որ սակագները կարող են գլոբալ տնտեսությունն ուղղել ռեցեսիայի:

President Donald Trump imposes a 10% tariff on imports from Armenia, affecting key export sectors like metals, agriculture, and alcohol.
Armenian goods will soon face new trade restrictions in the United States market, starting April 5.
U.S. President Donald Trump has imposed a 10% tariff on imports from Armenia. Political analyst Suren Sargsyan shared the news on his Facebook page, stating this will lead to price hikes for Armenian products in the U.S. market, impacting their competitiveness.
“Armenia has not been spared from Trump’s trade war—almost every country is now included in the new tariff list. However, there are exceptions, such as Russia. Trump has announced that a universal 10% import tariff will take effect in the U.S. on April 5,” he wrote.
The tariffs are part of Trump’s Reciprocal Tariffs policy, under which the U.S. imposes similar levels of duties on countries that restrict access to their own markets for American goods.
“This will result in higher prices for Armenian products in the U.S., reducing their competitiveness. Certain key sectors may suffer from falling demand, particularly exports of aluminum, stone, precious metals, agricultural goods, and alcoholic beverages,” Sargsyan added.
He also cited Armenian-American trade data for 2024. The total trade volume reached $282.4 million. The U.S. exported $160.8 million worth of goods to Armenia, a 14.8% drop from 2023, or $27.9 million less. Imports from Armenia totaled $121.6 million, down 8.4% or $11.1 million compared to the previous year.
As a result, the U.S. trade surplus with Armenia stood at $39.2 million, down 29.9% or $16.7 million from 2023.
Trump has signed a sweeping tariff order, declaring an economic state of emergency and applying at least a 10% tariff on imports from all countries. For 60 countries or trade blocs with significant trade deficits with the U.S., the tariffs are higher. Auto import tariffs are already in effect, according to CNN.
China, the second-largest exporter to the U.S. after Mexico, will be hit the hardest with a 54% tariff and has threatened retaliatory measures. Canada and the European Union—also major U.S. trade partners—are preparing countermeasures.
These announcements have triggered sharp declines in global stock markets. U.S. markets dropped in after-hours trading, and Asian markets responded similarly. Gold prices reached historic highs as investors shifted to safer assets. Leading economists told CNN the tariffs could push the global economy toward recession.