Եվրամիության երկրներից, ինչպես նաև Շվեյցարիայից, Նորվեգիայից, Հարավային Կորեայից, ԱՄՆ-ից, Ճապոնիայից և Մեծ Բրիտանիայից Հայաստան ներկրվող ապրանքների մուտքը կպարզեցվի, սակայն, դրանք չեն վերաարտահանվի ԵԱՏՄ երկրներ։
Կառավարության նիստում ընդունված որոշման համաձայն՝ վերոնշյալ երկրներում արտադրված ապրանքները կարող են չհանդիսանալ ԵԱՏՄ չափորոշիչներով սերտիֆիկացման ենթակա՝ պայմանով, որ առկա լինեն Հայաստանի և ԵԱՏՄ-ի սահմաններում թույլատրելի վնասակար նյութերի սահմանաչափերին համապատասխանությունը հաստատող փաստաթղթեր, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Վերահսկիչ մարմիններն ունենալով համապատասխան փաստաթղթերը՝ սահմանափակվելու են միայն դրանց ստուգմամբ։ Նույնատիպ ընթացակարգը կիրառվելու է նաև այլ երկրների արտադրանքի համար, եթե վերջինիս սերտիֆիկացումը իրականացվել է ILAC միջազգային համաձայնագրի շրջանակում հավատարմագրված լաբորատորիաների կողմից։
Սակայն, այս կարգավորմամբ ներմուծված ապրանքները հնարավոր չի լինի վերարտահանել ԵԱՏՄ անդամ երկրներ՝ առանց Եվրասիական համապատասխանության սերտիֆիկատ ձևակերպելու։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը նախկինում նախազգուշացրել է հնարավոր հետևանքների մասին՝ նշելով, որ լաբորատոր փորձարկումների հայտերի քանակը կարող է նվազել, ինչը, իր հերթին, կհանգեցնի փոքր լաբորատորիաների փակման և խոշոր խաղացողների դիրքերի ամրապնդման։
Բացի այդ, նշվել է, որ սահմանային կրկնակի ստուգման բացակայությունը կարող է սահմանափակել արտադրանքի որակի վերահսկումը տեղափոխումից հետո։

Armenia has adopted new regulations simplifying imports from several third countries, while prohibiting their re-export to Eurasian Economic Union (EAEU) member states.
According to a government decision, goods imported from European Union countries, Switzerland, Norway, South Korea, the U.S., Japan, and the United Kingdom will now enter Armenia under simplified procedures. These products may be exempt from certification under EAEU standards, provided documents confirm their compliance with Armenia's and the EAEU’s permissible limits on harmful substances, reports Sputnik Armenia.
Regulatory authorities, upon receiving the required documents, will be limited to merely verifying them. The same procedure will apply to products from other countries if they are certified by laboratories accredited under the ILAC international agreement.
However, products imported under this simplified regime cannot be re-exported to EAEU countries unless they obtain an EAEU conformity certificate.
Armenia’s Ministry of Economy had earlier warned that this regulation may reduce the number of laboratory testing applications, potentially leading to the closure of smaller labs and the consolidation of market power among larger players.
The ministry also noted that the lack of duplicate inspections at borders could weaken post-transport quality control.