ՀՀ տարածքով երթուղին կարող է ադրբեջանական ճանապարհների այլընտրանք դառնալ իրանական արտադրանքը Սևծովյան տարածաշրջանի երկրներ և Ռուսաստան արտահանելու համար: Այդ մասին հայտարարել է իրանական FPS ընկերության գլխավոր տնօրեն Մուստաֆա Թալեպբուրը «Հայք–Իրան. հազարամյա հարևանություն» միջազգային համաժողովի ժամանակ։
Նրա համոզմամբ՝ Իրանը հիմնականում Ռուսաստան է արտահանում կաթնամթերք և գյուղատնտեսական արտադրանք։ Ներկայումս այդ ապրանքների հիմնական փոխադրումն իրականացվում է Ադրբեջանի տարածքով, սակայն սահմանային հատվածներում պարբերաբար խոչընդոտներ են առաջանում, ինչի հետևանքով իրանական բեռնատարները զգալի ուշացումներով են տեղ հասնում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Հաշվի առնելով աշխարհագրական դիրքը՝ Հայաստանն Իրանի համար կարող է դառնալ կայուն և անվտանգ տարանցիկ գործընկեր», – նշել է Թալեպբուրը։
Նա հավելել է, որ Սուեզի ջրանցքի շուրջ ստեղծված անորոշ իրավիճակը Հայաստանի դերը առավել կարևոր է դարձնում «Հյուսիս–հարավ» միջանցքում։ Բացի այդ, Հայաստանը կարող է ծառայել որպես տարանցիկ ուղի՝ Միջին Ասիայից, Չինաստանից և Հնդկաստանից դեպի եվրոպական շուկա արտահանվող բեռների համար։
Թալեպբուրը նշել է նաև, որ Հայաստանը առանցքային դիրք ունի «Պարսից ծոց-Սև ծով» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի նախագծում։
Միևնույն ժամանակ, ըստ նրա, այդ նախաձեռնության հիմնական խոչընդոտներից մեկն ադրբեջանա-թուրքական կողմի առաջ մղած «Զանգեզուրի միջանցք» գաղափարն է, որն իր բնույթով սպառնում է նախագծի իրականացմանը։
«Հայաստան-Իրան համագործակցության զարգացման» հիմնադրամի ղեկավար Պույա Հոսեյնին ապրիլի 3-ին լրագրողների հետ ունեցած զրույցում ասել է, որ Հայաստանն ու Իրանը պատրաստ են հաստատել համագործակցություն զենքի մատակարարման, հետախուզական տվյալների փոխանակման և անվտանգության այլ ասպեկտներում:

Iranian company FPS General Director Mostafa Talepbour said Armenia could become an alternative to Azerbaijani routes for exporting Iranian products to the Black Sea region and Russia. He made these remarks during the international conference "Hayk–Iran: A millennial neighborhood."
According to Talepbour, Iran primarily exports dairy and agricultural products to Russia. Currently, these goods are mostly transported through Azerbaijan, but frequent disruptions at border crossings cause significant delays for Iranian trucks, reported Sputnik Armenia.
“Given its geographic location, Armenia can serve as a stable and secure transit partner for Iran,” Talepbour noted.
He added that the growing uncertainty surrounding the Suez Canal further enhances Armenia’s importance in the North-South transport corridor. Armenia could also serve as a transit route for cargo exported from Central Asia, China, and India to European markets.
Talepbour emphasized Armenia's strategic role in the development of the Persian Gulf–Black Sea international transport corridor.
At the same time, he pointed to one of the main obstacles to the initiative: the Azerbaijani-Turkish push for the "Zangezur Corridor" project.
In a related statement on April 3, Pouya Hosseini, head of the Foundation for the Development of Armenia-Iran Cooperation, said Armenia and Iran are prepared to cooperate in arms supply, intelligence sharing, and other security matters.