ՀՀ տարածքով երթուղին կարող է ադրբեջանական ճանապարհների այլընտրանք դառնալ իրանական արտադրանքը Սևծովյան տարածաշրջանի երկրներ և Ռուսաստան արտահանելու համար: Այդ մասին հայտարարել է իրանական FPS ընկերության գլխավոր տնօրեն Մուստաֆա Թալեպբուրը «Հայք–Իրան. հազարամյա հարևանություն» միջազգային համաժողովի ժամանակ։
Նրա համոզմամբ՝ Իրանը հիմնականում Ռուսաստան է արտահանում կաթնամթերք և գյուղատնտեսական արտադրանք։ Ներկայումս այդ ապրանքների հիմնական փոխադրումն իրականացվում է Ադրբեջանի տարածքով, սակայն սահմանային հատվածներում պարբերաբար խոչընդոտներ են առաջանում, ինչի հետևանքով իրանական բեռնատարները զգալի ուշացումներով են տեղ հասնում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Հաշվի առնելով աշխարհագրական դիրքը՝ Հայաստանն Իրանի համար կարող է դառնալ կայուն և անվտանգ տարանցիկ գործընկեր», – նշել է Թալեպբուրը։
Նա հավելել է, որ Սուեզի ջրանցքի շուրջ ստեղծված անորոշ իրավիճակը Հայաստանի դերը առավել կարևոր է դարձնում «Հյուսիս–հարավ» միջանցքում։ Բացի այդ, Հայաստանը կարող է ծառայել որպես տարանցիկ ուղի՝ Միջին Ասիայից, Չինաստանից և Հնդկաստանից դեպի եվրոպական շուկա արտահանվող բեռների համար։
Թալեպբուրը նշել է նաև, որ Հայաստանը առանցքային դիրք ունի «Պարսից ծոց-Սև ծով» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի նախագծում։
Միևնույն ժամանակ, ըստ նրա, այդ նախաձեռնության հիմնական խոչընդոտներից մեկն ադրբեջանա-թուրքական կողմի առաջ մղած «Զանգեզուրի միջանցք» գաղափարն է, որն իր բնույթով սպառնում է նախագծի իրականացմանը։
«Հայաստան-Իրան համագործակցության զարգացման» հիմնադրամի ղեկավար Պույա Հոսեյնին ապրիլի 3-ին լրագրողների հետ ունեցած զրույցում ասել է, որ Հայաստանն ու Իրանը պատրաստ են հաստատել համագործակցություն զենքի մատակարարման, հետախուզական տվյալների փոխանակման և անվտանգության այլ ասպեկտներում:

4 Апрель 2025 - 11:43 AMT
Маршрут через территорию Армении может стать альтернативой азербайджанским дорогам для экспорта иранской продукции в страны Черноморского региона и Россию. Об этом заявил генеральный директор иранской компании FPS Мустафа Талепбур на международной конференции «Айк–Иран: тысячелетнее соседство».
По его словам, Иран в основном экспортирует в Россию молочную и сельскохозяйственную продукцию. Сейчас основная часть этих товаров перевозится через территорию Азербайджана, однако на пограничных участках регулярно возникают препятствия, из-за чего иранские грузовики прибывают с существенными задержками, сообщает «Спутник Армения».
«Учитывая географическое положение, Армения может стать стабильным и безопасным транзитным партнёром для Ирана», — подчеркнул Талепбур.
Он добавил, что неопределённость, сложившаяся вокруг Суэцкого канала, придаёт ещё большее значение роли Армении в рамках транспортного коридора «Север–Юг». Кроме того, Армения может стать транзитным маршрутом для грузов из Центральной Азии, Китая и Индии на европейский рынок.
Талепбур также отметил ключевую роль Армении в проекте международного транспортного коридора «Персидский залив–Чёрное море».
В то же время, по его мнению, одним из главных препятствий для этого проекта является инициатива Азербайджана и Турции по созданию «Зангезурского коридора», которая по своей сути угрожает реализации проекта.
Глава фонда «Развитие сотрудничества Армения-Иран» Пуйя Хосейни 3 апреля в беседе с журналистами заявил, что Армения и Иран готовы наладить сотрудничество в вопросах поставок вооружений, обмена разведданными и других аспектах безопасности.