Հունվարի դրությամբ աշխատող արցախցիների 55,6%-ը ստանում է մինչև 120,000 դրամ աշխատավարձ։ Պետական եկամուտների կոմիտեն տրամադրել է աշխատող արցախցիների աշխատավարձերի չափերն առանց հարկերի, հայտնում է ՍիվիլՆեթը։
ՊԵԿ-ի ներկայացրած տվյալներով՝ 2023 թվականի սեպտեմբերին տեղի ունեցած բռնի տեղահանությունից հետո աշխատանք ունեցող և մարտի 1-ի դրությամբ աշխատող արցախցիների թիվը կազմել է 20,420, սակայն աշխատավարձերի վերաբերյալ վիճակագրությունը տրամադրվել է հունվար ամսվա հիման վրա, երբ գրանցված է եղել 23,678 աշխատող։
ՊԵԿ-ի հաշվետվությամբ՝ ամսական մինչև 75,000 դրամ աշխատավարձ ստացող արցախցիների թիվը 7708 է։ Ըստ տոկոսային բաշխման՝ հունվարի դրությամբ արցախցի աշխատողների 55․6 տոկոսը վաստակել է մինչև 120,000 դրամ, 20․5 տոկոսը՝ 120,000-ից 180,000 դրամ, 15․2 տոկոսը՝ 180,000-300,000 դրամ, իսկ 8․7 տոկոսը՝ 300,000 դրամ և ավելի։
Ապրիլի 1-ից կտրուկ նվազել է տեղահանված արցախցիների համար նախատեսված բնակվարձի օժանդակության ծրագիրը, որն ոչ պաշտոնապես հայտնի է որպես «40+10»։ Ծրագիրը նախատեսել է ամսական 40,000 դրամ բնակվարձի և 10,000 դրամ կոմունալ ծախսերի փոխհատուցում՝ յուրաքանչյուր տեղահանված անձի համար։

As of January, 55.6% of employed residents from Artsakh received monthly salaries of up to 120,000 drams. The State Revenue Committee provided data on the net salaries of Artsakh workers, CivilNet reports.
According to the Committee, as of March 1, the number of employed individuals from Artsakh who continued working after the September 2023 forced displacement stood at 20,420. However, the salary statistics are based on data from January, when the registered number of employed persons was 23,678.
The Committee’s report indicates that 7,708 individuals earned up to 75,000 drams monthly. The salary distribution in January was as follows:
- 55.6% earned up to 120,000 drams
- 20.5% earned between 120,000 and 180,000 drams
- 15.2% earned between 180,000 and 300,000 drams
- 8.7% earned 300,000 drams or more
As of April 1, the rental subsidy program for displaced Artsakh residents, unofficially known as “40+10,” has been sharply reduced. The program had provided 40,000 drams for rent and 10,000 drams for utilities per person monthly.