Հունվարի դրությամբ աշխատող արցախցիների 55,6%-ը ստանում է մինչև 120,000 դրամ աշխատավարձ։ Պետական եկամուտների կոմիտեն տրամադրել է աշխատող արցախցիների աշխատավարձերի չափերն առանց հարկերի, հայտնում է ՍիվիլՆեթը։
ՊԵԿ-ի ներկայացրած տվյալներով՝ 2023 թվականի սեպտեմբերին տեղի ունեցած բռնի տեղահանությունից հետո աշխատանք ունեցող և մարտի 1-ի դրությամբ աշխատող արցախցիների թիվը կազմել է 20,420, սակայն աշխատավարձերի վերաբերյալ վիճակագրությունը տրամադրվել է հունվար ամսվա հիման վրա, երբ գրանցված է եղել 23,678 աշխատող։
ՊԵԿ-ի հաշվետվությամբ՝ ամսական մինչև 75,000 դրամ աշխատավարձ ստացող արցախցիների թիվը 7708 է։ Ըստ տոկոսային բաշխման՝ հունվարի դրությամբ արցախցի աշխատողների 55․6 տոկոսը վաստակել է մինչև 120,000 դրամ, 20․5 տոկոսը՝ 120,000-ից 180,000 դրամ, 15․2 տոկոսը՝ 180,000-300,000 դրամ, իսկ 8․7 տոկոսը՝ 300,000 դրամ և ավելի։
Ապրիլի 1-ից կտրուկ նվազել է տեղահանված արցախցիների համար նախատեսված բնակվարձի օժանդակության ծրագիրը, որն ոչ պաշտոնապես հայտնի է որպես «40+10»։ Ծրագիրը նախատեսել է ամսական 40,000 դրամ բնակվարձի և 10,000 դրամ կոմունալ ծախսերի փոխհատուցում՝ յուրաքանչյուր տեղահանված անձի համար։

По состоянию на январь, 55,6% трудоустроенных арцахцев получали ежемесячную зарплату до 120 000 драмов. Комитет государственных доходов предоставил данные о размере заработной платы без учета налогов, сообщает «CivilNet».
Согласно данным Комитета, после насильственного перемещения в сентябре 2023 года, по состоянию на 1 марта численность трудоустроенных арцахцев составила 20 420 человек. Однако статистика заработных плат предоставлена на основе данных января, когда зарегистрированных работающих было 23 678.
Согласно отчету Комитета, 7 708 человек получали ежемесячную зарплату до 75 000 драмов. Распределение зарплат в январе было следующим:
- 55,6% — до 120 000 драмов
- 20,5% — от 120 000 до 180 000 драмов
- 15,2% — от 180 000 до 300 000 драмов
- 8,7% — 300 000 драмов и более
С 1 апреля резко сокращена программа жилищной помощи для перемещенных арцахцев, неофициально известная как «40+10». Она предусматривала ежемесячную компенсацию аренды в размере 40 000 драмов и 10 000 драмов на коммунальные расходы на каждого перемещенного.