ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը մեկնել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններ՝ ԱՄԷ նախագահ Շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ Ալ Նահյանի հրավերով
Աբու Դաբիում անցկացվող «Ամենամյա ներդրումային համաժողովում» ունեցած ելույթում նա հայտարարել է, որ ՀՀ–ն առաջարկում է ամենաբաց և գրավիչ ներդրումային միջավայրերից մեկը տարածաշրջանում։
«Իշխանությունների կողմից իրականացվող գործարար միջավայրի խորը և համապարփակ բարեփոխումներն օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման համար նպաստավոր պայմաններ են առաջարկում: Հայաստանն օրինական երաշխիքներ է տրամադրում օտարերկրյա ներդրողների համար, ներառյալ սեփականության պաշտպանությունը, կապիտալի ազատ տեղաշարժը և թափանցիկ հարկային համակարգը:
Վերջին տարիներին Հայաստանը բարձր վարկանիշներ է գրանցել միջազգային ինդեքսներում, այնպիսի ցուցանիշներով, ինչպիսիք են օրինակ՝ ժողովրդավարությունը և մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, կոռուպցիայի դեմ անզիջում պայքարը, տնտեսական ազատությունը, գործարար և ներդրումային ազատական միջավայրը։ Հայաստանն ունի ներդրումների պաշտպանության երկկողմ պայմանագրեր ավելի քան 40 երկրների, այդ թվում՝ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների հետ:
Հայաստանն առաջարկում է մի քանի Ազատ տնտեսական գոտիներ, որոնք բարենպաստ պայմաններ են ապահովում օտարերկրյա ներդրողների համար։ Այս գոտիներն առաջարկում են հարկային արտոնություններ, պարզեցված մաքսային ընթացակարգեր և մուտք դեպի տարածաշրջանային շուկաներ:
Իմ պատվիրակությունն այստեղ է կոնկրետ ներդրումային ծրագրերով, որոնցով իմ գործընկերները կկիսվեն ձեզ հետ: Պատրաստ ենք գործնական բանակցությունների, համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծման, փորձի ու տեխնոլոգիաների փոխանակման”,–ասել է նախագահը։
Նա կարևոր է համարել նաև ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը` որպես տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման և տնտեսական կապերի խթանման գործիք:
ՀՀ նախագահը հավելել է, որ Հարավային Կովկասում բոլոր տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը՝ պետությունների ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հարգման, ինչպես նաև հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա, բացառիկ հնարավորություններ կստեղծի բեռների և քաղաքացիների տեղաշարժի համար:
Այցի ընթացքում ծրագրված են նաև Խաչատուրյանի հանդիպումները ԱՄԷ-ի բարձր ղեկավարության ներկայացուցիչների հետ։

Президент Армении Ваагн Хачатурян прибыл в Объединенные Арабские Эмираты по приглашению президента ОАЭ шейха Мохаммеда бен Зайеда Аль Нахаяна.
Выступая на проходящем в Абу-Даби «Ежегодном инвестиционном форуме», он заявил, что Армения предлагает один из самых открытых и привлекательных инвестиционных климатов в регионе.
«Глубокие и всесторонние реформы деловой среды, проводимые властями, создают благоприятные условия для привлечения иностранных инвестиций. Армения предоставляет юридические гарантии для иностранных инвесторов, включая защиту собственности, свободное движение капитала и прозрачную налоговую систему», — отметил президент.
В последние годы Армения значительно улучшила свои позиции в международных рейтингах по таким показателям, как демократия, защита прав человека, борьба с коррупцией, экономическая свобода, а также либеральная деловая и инвестиционная среда. Армения подписала двусторонние соглашения о защите инвестиций с более чем 40 странами, включая ОАЭ.
Армения также предлагает несколько Свободных экономических зон, которые создают благоприятные условия для иностранных инвесторов. Эти зоны предоставляют налоговые льготы, упрощённые таможенные процедуры и доступ к региональным рынкам.
«Моя делегация прибыла с конкретными инвестиционными проектами, с которыми мои коллеги вас ознакомят. Мы готовы к предметным переговорам, созданию совместных предприятий, обмену опытом и технологиями», — добавил Хачатурян.
Он также подчеркнул значимость проекта «Перекрёсток мира», представленного правительством Армении, как инструмента установления мира в регионе и стимулирования экономических связей.
По словам президента, разблокирование всей региональной инфраструктуры на Южном Кавказе на основе уважения суверенитета, территориальной целостности, равенства и взаимности создаст уникальные возможности для перемещения грузов и людей.