ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը և Կոնգոյի փոխվարչապետ Գիլեն Նյեմբո Մբվիզյան ԱՄԷ-ում կայացած հանդիպմանը քննարկել են համագործակցությունը չմշակված ալմաստի մատակարարման ոլորտում։
Նշվել է, որ հայկական կողմը հետաքրքրված է կայուն և կանխատեսելի մատակարարման ուղիների մշակմամբ։
Այս առնչությամբ Պապոյանը կարևորել է միջկառավարական համաձայնագրի՝ G2G ձևաչափով ստորագրման հնարավորությունը, ինչը կարող է հիմք հանդիսանալ Կոնգոյի և Հայաստանի ադամանդագործների միջև երկարաժամկետ փոխգործակցության համար։
«Մենք փնտրում ենք ոչ թե կարճաժամկետ շահույթ, այլ վստահության և ընդհանուր արժեքի վրա հիմնված կայուն և փոխշահավետ գործընկերություն», – նշել է Պապոյանը:
Հանդիպման ընթացքում նախարարը նաև ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որը դիտարկվում է որպես առանցքային նախաձեռնություն՝ ընդլայնված տարածաշրջանային և միջազգային տնտեսական համագործակցություն ձևավորելու տեսանկյունից։

Armenian Minister of Economy Gevorg Papoyan and Congolese Deputy Prime Minister Guylain Nyembo Mbwizya discussed cooperation in the supply of raw diamonds during a meeting held in the United Arab Emirates.
The Armenian side expressed interest in developing stable and predictable supply routes.
Papoyan emphasized the importance of potentially signing an intergovernmental agreement in a government-to-government (G2G) format, which could serve as a foundation for long-term collaboration between diamond industries in Congo and Armenia.
“We are not seeking short-term profit but a stable and mutually beneficial partnership based on trust and shared value,” Papoyan stated.
During the meeting, the minister also presented the “Crossroads of Peace” initiative, describing it as a key project for fostering expanded regional and international economic cooperation.