2025–ի հունվարից մարտ ամիսներին Թուրքիան հարևան երկրներ է արտահանել 6․2 մլրդ դոլարի ապրանք։ Այդ են վկայում Թուրքիայի Առևտրի նախարարության և Արտահանողների ասամբլեայի տվյալները։
Հիմնական ծավալն արտահանվել է Բուլղարիա, Վրաստան, Իրաք, Իրան, Սիրիա և Հունաստան, սակայն արտահանում է իրականացվել նաև դեպի Հայաստան՝ ընդհանուր 106,000 դոլարի ապրանքը, ինչը 14.4 տոկոսով պակաս է անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից, հայտնում է «Անադոլուն»։
Արտահանման ամենաբարձր ցուցանիշը եղել է դեպի Իրաք՝ 2 միլիարդ 563 միլիոն 861 հազար դոլարի, որին հաջորդում են Բուլղարիան՝ 1 միլիարդ 176 միլիոն 583 հազար դոլար, Հունաստանը՝ 910 միլիոն 145 հազար դոլար, Իրանը՝ 544 միլիոն 498 հազար դոլար, Վրաստանը՝ 539 միլիոն 989 հազար դոլար։

11 Апрель 2025 - 07:41 AMT
С января по март 2025 года Турция экспортировала товары на общую сумму 6,2 миллиарда долларов в соседние страны. Об этом свидетельствуют данные Министерства торговли Турции и Ассамблеи экспортеров.
Наибольший объем экспорта пришёлся на Ирак — 2 млрд 563 млн 861 тыс. долларов. Далее следуют Болгария — 1 млрд 176 млн 583 тыс., Греция — 910 млн 145 тыс., Иран — 544 млн 498 тыс. и Грузия — 539 млн 989 тыс. долларов.
Также был зафиксирован экспорт в Армению на сумму 106 тыс. долларов, что на 14,4 % меньше по сравнению с аналогичным периодом 2024 года, сообщает агентство «Анадолу».