Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսային բաժինների ներկայացուցիչներն Ագարակի սահմանային անցակետում հանդիպում են անցկացրել Իրանի «Նորդուզ» անցակետի աշխատակազմի անդամների հետ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են անցակետի բնականոն գործունեությանը վերաբերող տարբեր հարցեր։
Քննարկման շրջանակում ուշադրություն է դարձվել սահմանահատման ամբողջ գործընթացի պատշաճ իրականացման վրա, ինչպես նաև մուտքի ու ելքի ընթացակարգերի առանձնահատկություններին։ Կողմերը անդրադարձ են կատարել նաև մաքսային գործառույթների կատարելագործմանը և հսկողության արդյունավետության բարձրացմանը միտված քայլերին։
Հանդիպմանը մասնակցություն են ունեցել նաև Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի ներկայացուցիչները, ինչպես նաև Իրանի Իսլամական Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսը Սյունիքում։
2024–ի հոկտեմբերին պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել ՌԴ հետ, որ ռուս սահմանապահները կլքեն Ագարակի անցակետը։ 2025–ի հունվարի 1-ից այնտեղ վերահսկողություն են իրականացնում միայն Հայաստանի սահմանապահները։

Representatives from the Armenian State Revenue Committee’s customs divisions met with personnel from Iran’s Norduz border checkpoint at the Agarak crossing.
During the meeting, the two sides discussed various issues related to the checkpoint’s regular operations.
Particular attention was given to ensuring the proper implementation of all border-crossing procedures and reviewing the specifics of entry and exit protocols. The parties also explored ways to enhance customs operations and increase the effectiveness of border control mechanisms.
The meeting was also attended by representatives from Armenia’s National Security Service border troops, along with the Consul General of the Islamic Republic of Iran in Syunik.
In October 2024, an agreement was reached with Russia that Russian border guards would withdraw from the Agarak checkpoint. Since January 1, 2025, control has been exercised solely by Armenian border guards.