Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսային բաժինների ներկայացուցիչներն Ագարակի սահմանային անցակետում հանդիպում են անցկացրել Իրանի «Նորդուզ» անցակետի աշխատակազմի անդամների հետ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են անցակետի բնականոն գործունեությանը վերաբերող տարբեր հարցեր։
Քննարկման շրջանակում ուշադրություն է դարձվել սահմանահատման ամբողջ գործընթացի պատշաճ իրականացման վրա, ինչպես նաև մուտքի ու ելքի ընթացակարգերի առանձնահատկություններին։ Կողմերը անդրադարձ են կատարել նաև մաքսային գործառույթների կատարելագործմանը և հսկողության արդյունավետության բարձրացմանը միտված քայլերին։
Հանդիպմանը մասնակցություն են ունեցել նաև Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի ներկայացուցիչները, ինչպես նաև Իրանի Իսլամական Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսը Սյունիքում։
2024–ի հոկտեմբերին պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել ՌԴ հետ, որ ռուս սահմանապահները կլքեն Ագարակի անցակետը։ 2025–ի հունվարի 1-ից այնտեղ վերահսկողություն են իրականացնում միայն Հայաստանի սահմանապահները։

Представители таможенных подразделений Комитета государственных доходов Армении провели встречу на армяно-иранском пункте пропуска Агарак с коллегами из иранского пункта Нордуз.
Во время встречи обсуждались различные вопросы, касающиеся нормального функционирования пограничного перехода.
Особое внимание было уделено корректной реализации всех процедур пересечения границы. Стороны обсудили и меры по совершенствованию таможенных функций и повышению эффективности контроля.
Во встрече приняли участие также представители пограничных войск Службы национальной безопасности Армении и генеральный консул Исламской Республики Иран в Сюнике.
В октябре 2024 года было достигнуто соглашение с РФ о выводе российских пограничников с пункта пропуска Агарак. С 1 января 2025 года контроль осуществляют исключительно армянские пограничники.