Թվային ինքնություն և թվային նույնականացում, ժամանակակից տեխնոլոգիական աշխարհում արագ, ապահով ու անվտանգ թվային գործարքների իրականացում`մասնավոր եվ պետական ոլորտներում. imID-ն Հայաստանի համար թվային ինքնության նոր մակարդակ ու չափանիշ է սահմանում։
Ապրիլի 15-ին տեղի է ունեցել վստահության ծառայություններ մատուցող imID ընկերության գրասենյակի պաշտոնական բացումն ու նախագծի շնորհանդեսը, որին ներկա էին ՀՀ կառավարության, պետական և միջազգայինկառույցների, գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Տեխնոլոգիական առաջընթացի դարաշրջանում թվային փոխակերպումները դարձել են համար մեկ հրամայականը, որոնցից անմասն չի մնում նաև Հայաստանը։ Ունենալով երկրի թվայնացման ռազմավարության՝ Հայաստանը ևս խթանում է անձնական տվյալների պաշտպանությունը և թվային տիրույթում վստահելի ու արագ գործընթացների իրականացումը, որոնց հիմքում վստահության ծառայություններ մատուցող ընկերություններն են (Trust Service Providers)։
Այս գաղափարն ունենալով և արդյունավետ թվային ինքնության գործիք ստեղծելու նպատակով 2024 թվականին Հայաստանի 10 բանկեր և հեռահաղորդակցության ոլորտի 3 ընկերություններ միավորվել ու հիմնադրել ենimID-ին։ imID-ի Հիմնադիր Խորհրդի կազմում է նաև IDBank-ը։
IDBank-ի Վարչության նախագահ Մհեր Աբրահամյանի խոսքով՝ imID-ն հնարավորություն կտա ՀՀ քաղաքացիներին ստանալ որակյալ, անվտանգ ու մատչելի ծառայություններ ժամանակակից թվային աշխարհում։
«Բիզնեսի տեսանկյունից ևս imID-ն մեծ դեր ունի․ վերջինս կնպաստի բիզնես հարաբերությունների արագ ու անվտանգ իրականացմանը՝ բերելով բիզնեսի ծախսերի նվազեցմանն ու արդյունավետության բարձրացմանը», – նշել է Աբրահամյանը։
IDBank-ի թվային բանկինգի տնօրեն և imID-ի Հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Սերգեյ Առաքելյանի խոսքով՝ թվայնացման միտումն ամբողջ աշխարհում է նկատվում։
«Ակնկալում ենք, որ Հայաստանը ևս հետ չի մնա թվային տնտեսության զարգացման ուղղությունից՝ հիմքում օգտագործելով տեխնոլոգիական այն հնարավորությունները, որոնք imID ընկերությունը պլանավորում է ներդնել Հայաստանում մոտ ապագայում», – ասել է Սերգեյ Առաքելյանը։
imID-ն ստեղծվել է 2024 թվականին՝ Հայաստանի 10 բանկերի և հեռահաղորդակցության ոլորտի 3 ընկերությունների կողմից։ imID-ն տրամադրում է անվտանգ և հուսալի էլեկտրոնային ինքնության լուծումներ՝ անհատների, բիզնեսների և պետական մարմինների համար։ Ընկերությունը հնարավորություն է տալիս օգտատերերին առանց ֆիզիկական ներկայության անհրաժեշտության իրականացնել էլեկտրոնային գրանցում, մուտք գործել imID-ով, հաստատել գործարքներ, ստորագրել ցանկացած թվային փաստաթուղթ առցանց։
Թե՛ փաստաթղթերի ստորագրման և թե՛ ինքնությունը հաստատող յուրաքանչյուր գործարք ապահովվում է հզոր գաղտնագրման և գործառնական պաշտպանական մեխանիզմներով։
Որպես վստահելի ծառայություններ մատուցող ընկերություն՝ imID-ն ձևավորում է նոր մշակույթ և չափանիշներ նորարարական և անվտանգ թվային ինքնության լուծումների համար։
imID-ի առաքելությունն է մարդկանց ապահովել թվային նույնականացման վստահելի և արդյունավետ գործիքով, որը թվային աշխարհի հետ նրանց շփումը կդարձնի առավել անվտանգ ու անխափան։
Ընկերությունը հավակնում է դառնալ թվային նույնականացման ծառայությունների հուսալի, նորարարական և միջազգային չափանիշներին համապատասխան լուծումներ առաջարկող ընկերություն, որը յուրաքանչյուր քաղաքացու և բիզնեսի հնարավարություն կընձեռի վստահ գործելու թվային ժամանակաշրջանում։

Digital identity and authentication, secure and efficient digital transactions in the modern technological world – both in the private and public sectors: imID sets a new benchmark for digital identity in Armenia.
On April 15, the official opening of the imID office – a trust service provider – took place along with the presentation of the project. The event was attended by representatives of the RA Government, state and international institutions, and partner organizations.
In the era of technological progress, digital transformation has become a top priority, and Armenia is no exception. With a national digitalization strategy, Armenia is also promoting personal data protection and enabling fast and reliable processes in the digital domain, supported by trust service providers.
With this vision and the goal of creating an effective digital identity tool, in 2024, 10 Armenian banks and 3 telecommunications companies joined forces to establish imID. IDBank is also a member of imID’s Founding Board.
According to Mher Abrahamyan, Chairman of the Management Board of IDBank, imID will allow Armenian citizens to access high-quality, secure, and affordable services in the modern digital world. "From a business perspective, imID also plays an important role: it will contribute to the fast and secure implementation of business relationships, reducing business costs and increasing efficiency," said Mher Abrahamyan.
Sergey Arakelyan, Director of Digital Banking at IDBank and member of the Board of Trustees of imID, noted that the trend of digitalization is global. “We expect Armenia to stay on track with the development of the digital economy, leveraging the technological opportunities that imID is planning to introduce in the near future,” said Sergey Arakelyan.
imID was founded in 2024 by 10 banks and 3 telecom companies in Armenia. It offers secure and reliable electronic identity solutions for individuals, businesses, and government entities. The company enables users to register electronically, log in via imID, confirm transactions, and sign any digital document online – all without the need for physical presence.
All transactions, whether for identity confirmation or document signing, are secured by robust encryption and operational protection mechanisms.
As a trust service provider, imID is shaping a new culture and standards for innovative and secure digital identity solutions.
imID’s mission is to equip people with a reliable and effective tool for digital identification, making their interaction with the digital world safer and smoother.
The company aims to become a reliable, innovative, and internationally compliant provider of digital authentication services – empowering every citizen and business to act confidently in the digital era.