Թվային ինքնություն և թվային նույնականացում, ժամանակակից տեխնոլոգիական աշխարհում արագ, ապահով ու անվտանգ թվային գործարքների իրականացում`մասնավոր եվ պետական ոլորտներում. imID-ն Հայաստանի համար թվային ինքնության նոր մակարդակ ու չափանիշ է սահմանում։
Ապրիլի 15-ին տեղի է ունեցել վստահության ծառայություններ մատուցող imID ընկերության գրասենյակի պաշտոնական բացումն ու նախագծի շնորհանդեսը, որին ներկա էին ՀՀ կառավարության, պետական և միջազգայինկառույցների, գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Տեխնոլոգիական առաջընթացի դարաշրջանում թվային փոխակերպումները դարձել են համար մեկ հրամայականը, որոնցից անմասն չի մնում նաև Հայաստանը։ Ունենալով երկրի թվայնացման ռազմավարության՝ Հայաստանը ևս խթանում է անձնական տվյալների պաշտպանությունը և թվային տիրույթում վստահելի ու արագ գործընթացների իրականացումը, որոնց հիմքում վստահության ծառայություններ մատուցող ընկերություններն են (Trust Service Providers)։
Այս գաղափարն ունենալով և արդյունավետ թվային ինքնության գործիք ստեղծելու նպատակով 2024 թվականին Հայաստանի 10 բանկեր և հեռահաղորդակցության ոլորտի 3 ընկերություններ միավորվել ու հիմնադրել ենimID-ին։ imID-ի Հիմնադիր Խորհրդի կազմում է նաև IDBank-ը։
IDBank-ի Վարչության նախագահ Մհեր Աբրահամյանի խոսքով՝ imID-ն հնարավորություն կտա ՀՀ քաղաքացիներին ստանալ որակյալ, անվտանգ ու մատչելի ծառայություններ ժամանակակից թվային աշխարհում։
«Բիզնեսի տեսանկյունից ևս imID-ն մեծ դեր ունի․ վերջինս կնպաստի բիզնես հարաբերությունների արագ ու անվտանգ իրականացմանը՝ բերելով բիզնեսի ծախսերի նվազեցմանն ու արդյունավետության բարձրացմանը», – նշել է Աբրահամյանը։
IDBank-ի թվային բանկինգի տնօրեն և imID-ի Հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Սերգեյ Առաքելյանի խոսքով՝ թվայնացման միտումն ամբողջ աշխարհում է նկատվում։
«Ակնկալում ենք, որ Հայաստանը ևս հետ չի մնա թվային տնտեսության զարգացման ուղղությունից՝ հիմքում օգտագործելով տեխնոլոգիական այն հնարավորությունները, որոնք imID ընկերությունը պլանավորում է ներդնել Հայաստանում մոտ ապագայում», – ասել է Սերգեյ Առաքելյանը։
imID-ն ստեղծվել է 2024 թվականին՝ Հայաստանի 10 բանկերի և հեռահաղորդակցության ոլորտի 3 ընկերությունների կողմից։ imID-ն տրամադրում է անվտանգ և հուսալի էլեկտրոնային ինքնության լուծումներ՝ անհատների, բիզնեսների և պետական մարմինների համար։ Ընկերությունը հնարավորություն է տալիս օգտատերերին առանց ֆիզիկական ներկայության անհրաժեշտության իրականացնել էլեկտրոնային գրանցում, մուտք գործել imID-ով, հաստատել գործարքներ, ստորագրել ցանկացած թվային փաստաթուղթ առցանց։
Թե՛ փաստաթղթերի ստորագրման և թե՛ ինքնությունը հաստատող յուրաքանչյուր գործարք ապահովվում է հզոր գաղտնագրման և գործառնական պաշտպանական մեխանիզմներով։
Որպես վստահելի ծառայություններ մատուցող ընկերություն՝ imID-ն ձևավորում է նոր մշակույթ և չափանիշներ նորարարական և անվտանգ թվային ինքնության լուծումների համար։
imID-ի առաքելությունն է մարդկանց ապահովել թվային նույնականացման վստահելի և արդյունավետ գործիքով, որը թվային աշխարհի հետ նրանց շփումը կդարձնի առավել անվտանգ ու անխափան։
Ընկերությունը հավակնում է դառնալ թվային նույնականացման ծառայությունների հուսալի, նորարարական և միջազգային չափանիշներին համապատասխան լուծումներ առաջարկող ընկերություն, որը յուրաքանչյուր քաղաքացու և բիզնեսի հնարավարություն կընձեռի վստահ գործելու թվային ժամանակաշրջանում։

Цифровая идентичность и аутентификация, быстрые и безопасные цифровые транзакции в современном технологичном мире — как в государственном, так и в частном секторах: imID устанавливает новый стандарт цифровой идентичности в Армении.
15 апреля состоялось официальное открытие офиса компании imID — поставщика доверенных услуг — и презентация проекта. На мероприятии присутствовали представители правительства Армении, государственных и международных структур, а также партнерских организаций.
В эпоху технологического прогресса цифровая трансформация стала приоритетом номер один, и Армения не остается в стороне. Имея стратегию цифровизации, страна активно работает над защитой персональных данных и реализацией надежных и быстрых процессов в цифровом пространстве при участии поставщиков доверенных услуг (Trust Service Providers).
С этой целью в 2024 году 10 армянских банков и 3 телекоммуникационные компании объединились и основали imID. В состав Учредительного совета входит также IDBank.
По словам председателя Правления IDBank Мгера Абраамяна, imID предоставит гражданам Армении качественные, безопасные и доступные услуги в условиях цифрового мира. «С точки зрения бизнеса imID также играет важную роль — он будет способствовать более быстрым и безопасным деловым отношениям, снижая издержки и повышая эффективность бизнеса», — отметил Мгер Абраамян.
По словам Сергея Аракеляна, директора по цифровому банкингу IDBank и члена Совета попечителей imID, тенденция цифровизации заметна во всем мире. «Мы надеемся, что Армения также не останется позади в развитии цифровой экономики, используя технологические возможности, которые компания imID планирует внедрить в ближайшем будущем», — сказал Сергей Аракелян.
Компания imID была основана в 2024 году 10 банками и 3 телеком-компаниями Армении. imID предоставляет безопасные и надежные решения в сфере электронной идентификации для физических лиц, бизнеса и государственных структур. Пользователи могут проходить электронную регистрацию, входить в системы с помощью imID, подтверждать транзакции и подписывать любые цифровые документы онлайн — без необходимости личного присутствия.
Все операции, включая подтверждение личности и подписание документов, защищены мощными механизмами шифрования и операционной безопасности.
Как поставщик доверенных услуг, imID формирует новую культуру и стандарты инновационных и безопасных решений в области цифровой идентификации.
Миссия imID — предоставить людям надежный и эффективный инструмент цифровой идентификации, обеспечивая безопасное и бесперебойное взаимодействие с цифровым миром.
Компания стремится стать надежным, инновационным поставщиком услуг цифровой идентификации, соответствующим международным стандартам и предоставляющим каждому гражданину и бизнесу возможность уверенно действовать в эпоху цифровых технологий.