Ազգային ժողովի ապրիլի 18-ի նիստի ընթացքում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը, անդրադառնալով գույքահարկի թարմացվող դրույքաչափերին, հայտարարել է, որ Հայաստանում սեփական տներ կամ, ինչպես ընդունված է անվանել՝ առանձնատներ ունեցողների 51 տոկոսը՝ այսինքն բնակիչների ավելի քան կեսը, 2026-ին վճարելու է ամսական 50-300 դրամով ավելի բարձր գույքահարկ։
Նա նշել է, որ բնակարանների 46 տոկոսի, այսինքն՝ ինչքան բնակարան կա ՀՀ-ում, դրանց մոտ կեսը 2026 թվականին ամսական ընդամենը 250-500 դրամ է ավելի շատ վճարելու, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Բայց այն 0․67 տոկոսը տալու է այնքան գումար, որ ամսական 50 դրամ կամ 250 դրամ ավելի վճարող շարքային «աշխատող աղքատները» («Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանի բնորոշումն է- խմբ.) ունենան թանկարժեք տրանսպորտ, թանկարժեք մանկապարտեզ, թանկարժեք ասֆալտ, թանկարժեք այլ ենթակառուցվածքներ:
Այլ հավասար պայմաններում չի լինի, որովհետև դուք ուզում եք, որ «աշխատող աղքատը» շարունակի նույնքան գումար վճարել այդ նույն հանրային տրանսպորտի համար, որքան այն 0․67 տոկոսի մի մասն է վճարել ավտոբուսների համար»,– ասել է Գաբրիելյանը:
Խորհրդարանում քննարկվում է ընդդիմության ներկայացրած՝ Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը, որով առաջարկվում է կասեցնել աստիճանական ներդրվող՝ քաղաքացիների անշարժ գույքի հարկման բեռի ավելացման վերջին փուլը՝ բացառությամբ 200 միլիոն դրամից ավելի հարկման բազա ունեցող անշարժ գույքի հարկման դեպքի, որի պարագայում գործող կարգավորումներն առաջարկվում է թողնել անփոփոխ:

18 Апрель 2025 - 13:40 AMT
На заседании Национального собрания 18 апреля депутат фракции «Гражданский договор» Сисак Габриелян, обсуждая обновленные ставки налога на имущество, заявил, что 51% владельцев частных домов, часто называемых «особняками», будут платить на 50–300 драмов больше в месяц начиная с 2026 года.
Габриелян также отметил, что 46% квартир — почти половина всех квартир в Армении — в 2026 году столкнутся с ежемесячным увеличением налога всего на 250–500 драмов. Он подчеркнул, что хотя эти суммы незначительны, они способствуют финансированию важных общественных услуг.
«Те 0,67% владельцев недвижимости будут вносить суммы, которые позволят так называемым 'работающим бедным' пользоваться качественным транспортом, детскими садами, дорогами и другой инфраструктурой», — сказал Габриелян, ссылаясь на термин, использованный оппозиционным депутатом Тадевосом Аветисяном. Он отметил, что при равных условиях несправедливо ожидать, что 'работающие бедные' будут платить столько же за общественные услуги, сколько и самые богатые 0,67%, использующие личный транспорт.
В парламенте рассматривается предложенный оппозицией законопроект о внесении изменений в Налоговый кодекс, направленный на приостановку последнего этапа постепенного увеличения налоговой нагрузки на имущество для граждан. Исключение составляют случаи, когда налогооблагаемая база недвижимости превышает 200 миллионов драмов; в таких случаях предлагается сохранить действующие положения без изменений.