Ազգային ժողովի ապրիլի 18-ի նիստի ընթացքում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը, անդրադառնալով գույքահարկի թարմացվող դրույքաչափերին, հայտարարել է, որ Հայաստանում սեփական տներ կամ, ինչպես ընդունված է անվանել՝ առանձնատներ ունեցողների 51 տոկոսը՝ այսինքն բնակիչների ավելի քան կեսը, 2026-ին վճարելու է ամսական 50-300 դրամով ավելի բարձր գույքահարկ։
Նա նշել է, որ բնակարանների 46 տոկոսի, այսինքն՝ ինչքան բնակարան կա ՀՀ-ում, դրանց մոտ կեսը 2026 թվականին ամսական ընդամենը 250-500 դրամ է ավելի շատ վճարելու, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Բայց այն 0․67 տոկոսը տալու է այնքան գումար, որ ամսական 50 դրամ կամ 250 դրամ ավելի վճարող շարքային «աշխատող աղքատները» («Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանի բնորոշումն է- խմբ.) ունենան թանկարժեք տրանսպորտ, թանկարժեք մանկապարտեզ, թանկարժեք ասֆալտ, թանկարժեք այլ ենթակառուցվածքներ:
Այլ հավասար պայմաններում չի լինի, որովհետև դուք ուզում եք, որ «աշխատող աղքատը» շարունակի նույնքան գումար վճարել այդ նույն հանրային տրանսպորտի համար, որքան այն 0․67 տոկոսի մի մասն է վճարել ավտոբուսների համար»,– ասել է Գաբրիելյանը:
Խորհրդարանում քննարկվում է ընդդիմության ներկայացրած՝ Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը, որով առաջարկվում է կասեցնել աստիճանական ներդրվող՝ քաղաքացիների անշարժ գույքի հարկման բեռի ավելացման վերջին փուլը՝ բացառությամբ 200 միլիոն դրամից ավելի հարկման բազա ունեցող անշարժ գույքի հարկման դեպքի, որի պարագայում գործող կարգավորումներն առաջարկվում է թողնել անփոփոխ:

During the April 18 session of the National Assembly, Sisak Gabrielyan, a member of the Civil Contract faction, addressed the updated property tax rates. He stated that 51% of individuals owning private houses, commonly referred to as "mansions," will pay an additional 50–300 AMD per month in property tax starting in 2026.
Gabrielyan also noted that 46% of apartments—nearly half of all apartments in Armenia—will see a monthly increase of only 250–500 AMD in 2026. He emphasized that while these amounts are modest, they contribute to funding essential public services.
"The 0.67% of property owners will contribute amounts that enable the so-called 'working poor' to access quality transportation, kindergartens, roads, and other infrastructure," Gabrielyan said, referencing a term used by opposition MP Tadevos Avetisyan. He argued that under equal conditions, it's unreasonable to expect the 'working poor' to pay the same for public services as the wealthiest 0.67% who use private transportation.
The parliament is currently reviewing an opposition-proposed bill to amend the Tax Code, aiming to halt the final phase of the gradual increase in property tax burdens for citizens. The exception would be for properties with a taxable base exceeding 200 million AMD, where the current regulations would remain unchanged.