Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Գևորգ Ստեփանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է, որ իրենց նախաձեռնած նախագիծը, որն ուղղված է տրանսպորտի գնի բարձրացումը կասեցնելուն, դրական եզրակացություն է ստացել ֆինանսատնտեսական հանձնաժողովում։
«Քիչ առաջ Երևանի քաղաքապետարանում տեղի ունեցավ ֆինանսատնտեսական հանձնաժողովի նիստը, որտեղ «Մայր Հայաստան» խմբակցության կողմից ներկայացված նախագիծը՝ տրանսպորտի թանկացումը կասեցնող, ստացավ դրական եզրակացություն։
Նախագիծը 8 կողմ և 6 դեմ համեմատությամբ՝ անցավ։
Ապրիլի 22-ին ավագանու հեթական նիստին արդեն դրական եզրակացություն ստացած նախագիծը պետք է քվեարկենք, ու վերջնական կասեցումը մտնի ուժի մեջ։
Դե ինչ, սպասենք ու տեսնենք՝ ովքեր դեմ կլինեն ու քաղաքացիներին հակառակ կքվեարկեն։ Ո՛չ տրանսպորտի թանկացմանը»,–ասվում է գրառման մեջ։
Փետրվարի 1-ից Երևանի նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանը, ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցությունը, ինչպես նաև երիտասարդական շարժումներ պայքարում են տրանսպորտի թանկացման դեմ՝ մարդկանց հորդորելով վճարել հարյուր դրամ։ Երևանի ավագանին 33 կողմ ձայնով ընդունել է որոշում, ըստ որի մեկ ուղևորության արժեքը փետրվարի 1–ից սահմանվել է 150 դրամ։ Բացի այդ, ներդրվելու է միասնական տոմսային համակարգի փաթեթներ։

A transport fare hike suspension proposal by the Mother Armenia faction has received a positive assessment from the council's finance and economic affairs committee.
On Facebook, Yerevan Council member Gevorg Stepanyan from the Mother Armenia faction announced that their proposed motion aimed at halting the transport fare increase had passed committee review.
“A short while ago, the finance and economic affairs committee at Yerevan City Hall convened. The project submitted by Mother Armenia—intended to suspend the transport fare increase—received a positive conclusion,” he wrote.
The proposal passed with 8 votes in favor and 6 against.
It is now scheduled for a vote during the April 22 council session. If approved, the suspension of the fare hike will be enacted.
“Let’s wait and see who votes against and chooses to oppose the people. No to the fare increase,” Stepanyan’s post concluded.
Since February 1, former Yerevan Mayor Hayk Marutyan, the Mother Armenia faction, and youth activist groups have opposed the fare increase, encouraging residents to continue paying only 100 drams per ride. Despite this, the Yerevan Council passed a motion with 33 votes to set the new fare at 150 drams per ride starting February 1. Additionally, the city plans to introduce unified ticketing package systems.