Արժույթի միջազգային հիմնադրամը նվազեցրել է Հայաստանի տնտեսության աճի կանխատեսումը 2025-2026 թվականների համար։ Այս մասին ասվում է ԱՄՀ-ի 2025 թվականի ապրիլի գլոբալ կանխատեսման մեջ (Global Economic Outlook)։
Հիմնադրամը նշել է, որ Հայաստանի ՀՆԱ-ն 2024 թվականին աճել է 5․9 տոկոսով, 2025-2026-ին հիմնադրամը 4․5 տոկոս աճ է սպասում։ Դա ավելի ցածր է, քան 2024 թվականի հոկտեմբերի կանխատեսումը․ այն ժամանակ 2025 թվականի արդյունքներով 4․9 տոկոս աճ էր սպասվում, գրում է Sputnik Արմենիան։
ԱՄՀ-ն նաև հայտնել է գնաճի վերաբերյալ իր ակնկալիքները․ 2025 թվականին այն կկազմի 3․2 տոկոս, իսկ 2026-ին՝ 3․0 տոկոս։ Ըստ մարտի արդյունքների՝ 12-ամսյա գնաճը եղել է 3․3 տոկոս։
2024 թվականի համար ԱՄՀ-ն արձանագրել է գործազրկության 13 տոկոսանոց մակարդակ։ Մինչդեռ հաջորդ երկու տարիների կանխատեսմամբ, գործազրկության ցուցանիշը կաճի՝ կազմելով համապատասխանաբար 13․5 և 14 տոկոս։

The International Monetary Fund (IMF) has downgraded its economic growth forecast for Armenia for 2025 and 2026, according to its April 2025 edition of the Global Economic Outlook.
The IMF reported that Armenia’s GDP grew by 5.9% in 2024. However, it now projects a 4.5% growth rate for both 2025 and 2026. This marks a decrease from the IMF’s October 2024 forecast, which anticipated 4.9% growth for 2025, reports Sputnik Armenia.
The IMF also released new inflation expectations. It now projects a 3.2% inflation rate for 2025 and 3.0% for 2026. According to March data, Armenia recorded a 12-month inflation rate of 3.3%.
In terms of employment, the IMF registered a 13% unemployment rate for 2024. The forecast anticipates a rise in unemployment over the next two years, with rates projected to reach 13.5% in 2025 and 14% in 2026.