Լիբանանում գործող երեք հայկական կուսակցությունները Բեյրութի Նահատակաց հրապարակում նախաձեռնել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառում։ Այդ մասին հայտնել է լիբանանյան An Nahar լրատվականը, գրում է Արմենպրեսը։
Լիբանանի հայ համայնքը հանդես է եկել հրապարակային հայտարարությամբ։
«Մենք՝ ցեղասպանությունը վերապրածների որդիներս ու թոռներս, եկել ենք այսօր ևս մեկ անգամ ոգեկոչելու մեր նահատակների հավերժ հիշատակը և դատապարտելու Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում մեր ժողովրդի դեմ Օսմանյան կայսրության կողմից ծրագրված և իրականացված ոճրագործությունը:
Մենք լիովին համոզված ենք, որ Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը և դրա անպատժելիությունը պատճառ են դարձել հետագա բռնությունների, ջարդերի և մարդկության դեմ հանցագործությունների, որոնք մեր ժողովրդի դեմ շարունակվում են մինչ օրս։ Դրանցից վերջինն ադրբեջանական ռեժիմի կողմից Լեռնային Ղարաբաղ-Արցախից հայ բնակչության ամբողջական բռնի տեղահանումն էր։
Մենք ձգտում ենք հասնել մարդասիրական հիմնական նպատակին, այն է՝ կանխել նման հանցագործությունների և ողբերգությունների կրկնությունն աշխարհի ցանկացած կետում։ Մենք վերստին հաստատում ենք մեր հանձնառությունը՝ շարունակելու մեր պայքարը հանուն ճշմարտության և արդարության», – նշված է հայտարարության մեջ։
Լիբանանի նախագահ, գեներալ Ժոզեֆ Աունն ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ։ Նա նշել է, որ Ցեղասպանության տարելիցի ոգեկոչումը սոսկ ցավալի պատմական իրադարձության հիշատակ չէ, այլ արդարության, մարդու իրավունքների և մարդկային արժանապատվության հիմնարար արժեքների վերահաստատում։

24 Апрель 2025 - 15:29 AMT
Три армянские партии, действующие в Ливане, организовали в Бейруте на площади Мучеников церемонию, посвящённую памяти жертв Геноцида армян, сообщает ливанское издание An Nahar.
Армянская община Ливана также выступила с публичным заявлением.
«Мы, дети и внуки выживших в Геноциде, вновь собрались сегодня, чтобы почтить вечную память наших мучеников и осудить преступление, спланированное и осуществлённое Османской империей против нашего народа во время Первой мировой войны.
Мы глубоко убеждены, что отрицание Геноцида армян Турцией и отсутствие наказания стали причиной новых актов насилия, резни и преступлений против человечности, которые продолжаются до сих пор. Последним примером стало полное насильственное выселение армян из Нагорного Карабаха–Арцаха азербайджанским режимом.
Мы стремимся достичь главной гуманитарной цели — не допустить повторения подобных преступлений и трагедий в любой точке мира. Мы вновь подтверждаем нашу решимость продолжать борьбу за истину и справедливость», — говорится в заявлении.
Президент Ливана, генерал Жозеф Аун, направил послание по случаю 110-й годовщины Геноцида армян, отметив, что память об этой трагедии — это не только воспоминание о боли, но и утверждение основополагающих ценностей справедливости, прав человека и человеческого достоинства.