Լիբանանում գործող երեք հայկական կուսակցությունները Բեյրութի Նահատակաց հրապարակում նախաձեռնել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառում։ Այդ մասին հայտնել է լիբանանյան An Nahar լրատվականը, գրում է Արմենպրեսը։
Լիբանանի հայ համայնքը հանդես է եկել հրապարակային հայտարարությամբ։
«Մենք՝ ցեղասպանությունը վերապրածների որդիներս ու թոռներս, եկել ենք այսօր ևս մեկ անգամ ոգեկոչելու մեր նահատակների հավերժ հիշատակը և դատապարտելու Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում մեր ժողովրդի դեմ Օսմանյան կայսրության կողմից ծրագրված և իրականացված ոճրագործությունը:
Մենք լիովին համոզված ենք, որ Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը և դրա անպատժելիությունը պատճառ են դարձել հետագա բռնությունների, ջարդերի և մարդկության դեմ հանցագործությունների, որոնք մեր ժողովրդի դեմ շարունակվում են մինչ օրս։ Դրանցից վերջինն ադրբեջանական ռեժիմի կողմից Լեռնային Ղարաբաղ-Արցախից հայ բնակչության ամբողջական բռնի տեղահանումն էր։
Մենք ձգտում ենք հասնել մարդասիրական հիմնական նպատակին, այն է՝ կանխել նման հանցագործությունների և ողբերգությունների կրկնությունն աշխարհի ցանկացած կետում։ Մենք վերստին հաստատում ենք մեր հանձնառությունը՝ շարունակելու մեր պայքարը հանուն ճշմարտության և արդարության», – նշված է հայտարարության մեջ։
Լիբանանի նախագահ, գեներալ Ժոզեֆ Աունն ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ։ Նա նշել է, որ Ցեղասպանության տարելիցի ոգեկոչումը սոսկ ցավալի պատմական իրադարձության հիշատակ չէ, այլ արդարության, մարդու իրավունքների և մարդկային արժանապատվության հիմնարար արժեքների վերահաստատում։

Three Armenian political parties in Lebanon organized a ceremony at Martyrs’ Square in Beirut to commemorate the victims of the Armenian Genocide, according to Lebanesе An Nahar..
The Lebanese Armenian community also issued a public declaration.
“We, the sons and grandsons of genocide survivors, have gathered once again today to honor the eternal memory of our martyrs and to condemn the crime planned and carried out by the Ottoman Empire against our people during World War I.
We firmly believe that Turkey’s denial of the Armenian Genocide and the lack of accountability have led to further acts of violence, massacres, and crimes against humanity that continue against our people to this day. The latest was the total forced displacement of Armenians from Nagorno-Karabakh–Artsakh by the Azerbaijani regime.
We aim to achieve a fundamental humanitarian goal: to prevent the recurrence of such crimes and tragedies anywhere in the world. We reaffirm our commitment to continue our struggle for truth and justice,” the statement read.
Lebanon’s President, General Joseph Aoun, issued a message marking the 110th anniversary of the Armenian Genocide, noting that this commemoration is not just a remembrance of a painful historical event but a reaffirmation of fundamental values of justice, human rights, and human dignity.