Թուրքիայի «Մարդու իրավունքների ասոցիացիա» ՀԿ-ի ռասիզմի և խտրականության դեմ հանձնաժողովը հայտարարություն է տարածել ապրիլի 24-ի կապակցությամբ։
Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հայտարարության մեջ նշվում է, որ անպատիժ մնացած հանցագործությունը դառնում է շարունակական, ժխտողականությունը ցեղասպանությունը դարձնում է անվերջանալի, դահիճն արդարացվում է, զոհը՝ դառնում մեղադրյալ, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Հայտարարության մեջ ընդգծվել է, որ կազմակերպությունը, սկսած 2005 թվականից, ամեն տարվա ապրիլի 24-ին, հանդես է եկել ժխտողականությանը վերջ դնելու, իսկ մեղավորությունը՝ բոլոր իրավական հետևանքներով ընդունելու կոչով։
Միևնույն ժամանակ ասոցիացիան դատապարտել է այն, որ Թուրքիայում շարունակվում է Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչներ Էնվերի, Թալեաթի և Ջեմալի հերոսացումը։ Կազմակերպության համոզմամբ, նման վերաբերմունքը խթանում և տարածում է ռասիստական գաղափարախոսությունները։
Ասոցիացիան նաև վստահություն է հայտնել, որ եթե Թուրքիան շարունակի ժխտել Օսմանյան կայսրության իրականացրած ցեղասպանությունը, երկրում արյունահեղությունների շարունակականություն կլինի։

24 Апрель 2025 - 15:32 AMT
Комитет по борьбе с расизмом и дискриминацией Ассоциации по правам человека Турции (İHD) выступил с заявлением по случаю 24 апреля, сообщает «1lurer.am ».
В заявлении говорится, что безнаказанные преступления становятся бесконечными, отрицание превращает геноцид в непрерывное преступление, палач становится оправданным, а жертва — обвиняемой.
С 2005 года организация ежегодно 24 апреля выступает с призывом положить конец отрицанию и признать ответственность с полными юридическими последствиями.
Ассоциация также осудила продолжающуюся в Турции героизацию организаторов Геноцида армян — Энвера, Талаата и Джемаля. По мнению организации, подобная позиция способствует распространению расистской идеологии.
В заявлении выражена уверенность, что если Турция продолжит отрицать Геноцид, совершённый Османской империей, в стране будет сохраняться цикл кровопролитий.