ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն Ապրիլի 24–ի իր ուղերձում խուսափել է ցեղասպանություն եզրույթն օգտագործելուց՝ խոսելով Մեծ եղեռնի մասին։ Ուղերձը հրապարակվել է Սպիտակ տան կայքում։
«Այսօր մենք ոգեկոչում ենք Մեծ Եղեռնը և հարգում 20-րդ դարի մեծագույն աղետներից մեկի ընթացքում տառապած հոգիների հիշատակը: 1915 թվականից սկսած՝ մոտ մեկուկես միլիոն հայեր բռնի տեղահանվել և սպանվել են Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին։ Այս հիշատակի օրը ԱՄՆ-н միացել է ինչպես Ամերիկայի, այնպես էլ ամբողջ աշխարհի հայկական համայնքին՝ հարգելով այս ողբերգության բազում զոհերին։
Ապրիլի 24-н ամեն տարի առիթ է վերարժևորելու հայ և ամերիկյան ժողովուրդների միջև եղած ամուր ու երկարատև կապը։ ԱՄՆ-ն բարձր է գնահատել 1915 թվականին ստեղծված Հայկական և սիրիական օգնության ամերիկյան կոմիտեի պատմական գործունեությունը, որը վճռորոշ մարդասիրական աջակցություն է տրամադրել տեղահանված հայերին։ Հպարտությամբ ու երախտագիտությամբ է հիշվում այն հազարավոր ամերիկացիների ներդրումը և կամավորությունը, որոնք օգնել են իրենց տները կորցրած հայերին։
Այս օրը նաև վկայությունն է հայ ժողովրդի տոկունության և ամրության՝ ողբերգության ֆոնին։ Միացյալ Նահանգները հարստացել է հայերի բերած մշակութային ժառանգությամբ՝ այդ թվում՝ պարգևների արժանացած զինվորականների, ճանաչված արվեստագետների, անվանի ճարտարապետների և հաջողակ գործարարների։
Հարգանքի տուրք է մատուցելով զոհվածների հիշատակին, վարչակազմը վերահաստատում է իր հանձնառությունը՝ պաշտպանելու կրոնական ազատությունները և փոքրամասնություններին։
«Մենք անհամբեր սպասում ենք Հայաստանի հետ մեր ռազմավարական գործընկերության շարունակմանը և տարածաշրջանային կայունությանն աջակցելուն, մինչ շարունակում ենք ձգտել կայուն բարգավաճման և անվտանգության»,–ասվում է Թրամփի ուղերձում։

In his April 24 statement, on Armenian Remembrance Day, U.S. President Donald Trump reaffirmed strong ties with Armenia, however, declining to use the term “genocide” to describe the 1915 killings of about million and a half Armenians in the Ottoman Empire.
The message reads: “Today marks the solemn remembrance of the Meds Yeghern, as the president pays tribute to the innocent lives lost during one of the most devastating tragedies of the 20th century. Beginning in 1915, approximately one and a half million Armenians were forcibly displaced and killed in the waning years of the Ottoman Empire. On this day of reflection, the United States stands in solidarity with the Armenian community both in America and worldwide, remembering the countless victims of this atrocity.
“April 24th each year serves as a time to reflect on the lasting and deep-rooted connection between the Armenian and American peoples. The U.S. acknowledges the historic efforts of the American Committee for Armenian and Syrian Relief, founded in 1915 to provide essential humanitarian aid to displaced Armenians. The contributions and volunteer work of thousands of Americans to support those driven from their homes are remembered with pride and gratitude.
“This day is also a testament to the resilience and strength shown by Armenians in the aftermath of tragedy. The United States has been enriched by the cultural legacy Armenians have brought, including distinguished military veterans, acclaimed artists, prominent architects, and accomplished entrepreneurs.
“As the nation honors the memory of those who perished, the administration reiterates its commitment to defending religious liberty and safeguarding at-risk minority communities. The U.S. looks forward to strengthening its strategic ties with Armenia while fostering regional stability in the ongoing pursuit of shared security and prosperity.”