Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) խստորեն դատապարտել է նախագահ Դոնալդ Թրամփի Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից ամոթալի նահանջը, որը հստակորեն արտահայտվել է ապրիլի 24-ին Սպիտակ տան կողմից տարածված ամենամյա հայտարարությունում, որտեղ նա հրաժարվել է նույնիսկ «ցեղասպանություն» բառակապակցությունը օգտագործելուց՝ թուրքական ճնշման ներքո՝ չնշելով Օսմանյան Թուրքիայի կողմից 1.5 միլիոն հայերի նպատակային ոչնչացման 110-րդ տարելիցը։
«Նախագահ Թրամփի նահանջը Հայոց ցեղասպանության ամերիկյան ճանաչումից իրենից ներկայացնում է ամոթալի զիջում թուրքական սպառնալիքներին՝ մեր ազգի պատասխանատվության ամոթալի չեղարկում՝ կանխելու Ադրբեջանի և Թուրքիայի շարունակվող ցեղասպանական ագրեսիան քրիստոնյա հայերի դեմ», – հայտարարել է ANCA-ի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը,։
«Արցախի բնիկ քրիստոնյա հայ բնակչության էթնիկ զտումից հետո և հայ գերիների շարունակական չարաշահման, հայկական քրիստոնեական ժառանգության ոչնչացման և ինքնիշխան Հայաստանի օկուպացիայի պայմաններում՝ նախագահ Թրամփը պարտավոր է ոչ միայն անկեղծորեն և ճշմարտացիորեն ճանաչել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունը, այլև կանխել դրա շարունակությունը Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից», – եզրափակել է Համբարյանը։
Նա նշել է, որ Թրամփը, իր 2024 թվականի ընտրարշավի ընթացքում, սոցիալական ցանցերում վստահեցրել էր, թե մտադիր է «վերականգնել խաղաղությունը Հարավային Կովկասում և դադարեցնել բռնությունն ու էթնիկ զտումը»: Այնուամենայնիվ, ցեղասպանություն տերմինի բացակայությունն ակնհայտորեն հակասում է այդ խոստմանը։
Համբարյանը հավելել է. «Նախագահ Թրամփի բացթողումը դիվանագիտական վրիպում չէ, այլ ավելի շուտ դիտավորյալ նահանջ ճշմարտությունից և հայերի դեմ շարունակվող բռնության նկատմամբ ԱՄՆ-ի հանդուրժողականության վտանգավոր ազդանշան: Այն արտացոլում է նրա առաջին ադմինիստրացիայի լռության և համակերպության ամոթալի գրառումը»:
Թրամփը իր նախագահության առաջին ժամկետում նույնպես չի ճանաչել Ցեղասպանությունը, միաժամանակ աննախադեպ ռազմական աջակցություն ցուցաբերելով Ադրբեջանին այն ժամանակ, երբ վերջինս իրականացրել է հարձակում Արցախի հայ բնակչության դեմ՝ բնութագրվող որպես ցեղասպանական։
2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից իրագործված և փաստագրված պատերազմական հանցագործությունների՝ այդ թվում ռազմագերիների խոշտանգման, խաղաղ բնակիչների սպանության և հայկական քրիստոնեական մշակույթի ավերման անպատիժ մնալը լայնորեն դիտարկվել է որպես նախադրյալ՝ 2023 թվականին Արցախում իրականացված ցեղասպանական էթնիկ զտման համար։
Թրամփի կողմից Ցեղասպանության չճանաչումը հակասում է Սպիտակ տան, ԱՄՆ Կոնգրեսի և բոլոր 50 նահանգների կողմից նախկինում արված ճանաչումներին։
ANCA-ն վերահաստատել է իր կոչը Թրամփին՝ հարգել իր քարոզարշավային խոստումը և նախաձեռնել ԱՄՆ քաղաքականության խորքային վերանայում Թուրքիայի և Հարավային Կովկասի հանդեպ՝ դադարեցնելու Ցեղասպանության ժխտման հանդեպ համակերպումը, պատասխանատվության ենթարկելու հանցավորներին և ապահովելու արդարության վրա հիմնված խաղաղություն ու Արցախի քրիստոնյա հայերի վերադարձի իրավունքը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն Ապրիլի 24–ի իր ուղերձում խուսափել է ցեղասպանություն եզրույթն օգտագործելուց՝ խոսելով Մեծ եղեռնի մասին։

The Armenian National Committee of America (ANCA) has strongly condemned President Donald Trump’s “disgraceful retreat” from recognizing the Armenian Genocide, expressed in the White House’s annual April 24 statement. Trump refrained from using the term “genocide” and did not mention the 110th anniversary of the systematic extermination of 1.5 million Armenians by Ottoman Turkey, apparently due to Turkish pressure.
“President Trump’s failure to acknowledge the Armenian Genocide is a shameful concession to Turkish threats and a troubling cancellation of our nation's responsibility to stop the continued genocidal aggression by Azerbaijan and Turkey against Christian Armenians,” said ANCA Executive Director Aram Hamparian.
“In light of the ethnic cleansing of Artsakh’s indigenous Christian Armenian population, the ongoing abuse of Armenian prisoners, the destruction of Armenian Christian heritage, and the occupation of sovereign Armenian territories, President Trump must not only truthfully recognize the 1915 Armenian Genocide but also act to prevent its continuation by Turkey and Azerbaijan,” Hamparian added.
He noted that during his 2024 campaign, Trump had assured on social media that he intended to “restore peace to the South Caucasus and stop violence and ethnic cleansing.” Yet, the omission of the term “genocide” starkly contradicts this pledge.
Hamparian stressed that “President Trump’s omission is not a diplomatic slip but a deliberate retreat from the truth and a dangerous signal of U.S. tolerance toward continued violence against Armenians. It mirrors the shameful silence and complacency of his first administration.”
Trump also failed to recognize the Armenian Genocide during his first term, while providing unprecedented military aid to Azerbaijan amid its attacks on the Armenian population of Artsakh, which were widely described as genocidal.
The documented war crimes committed by Azerbaijan in 2020—including the torture of prisoners of war, killing of civilians, and destruction of Armenian Christian heritage—have been broadly viewed as precursors to the genocidal ethnic cleansing in Artsakh in 2023.
Trump’s continued refusal to recognize the Genocide contradicts prior acknowledgments by the White House, the U.S. Congress, and all 50 U.S. states.
ANCA reaffirmed its call for Trump to honor his campaign promises and initiate a fundamental reassessment of U.S. policy toward Turkey and the South Caucasus—to end the normalization of genocide denial, hold perpetrators accountable, and ensure a just peace and the right of return for the Christian Armenians of Artsakh.