Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) խստորեն դատապարտել է նախագահ Դոնալդ Թրամփի Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից ամոթալի նահանջը, որը հստակորեն արտահայտվել է ապրիլի 24-ին Սպիտակ տան կողմից տարածված ամենամյա հայտարարությունում, որտեղ նա հրաժարվել է նույնիսկ «ցեղասպանություն» բառակապակցությունը օգտագործելուց՝ թուրքական ճնշման ներքո՝ չնշելով Օսմանյան Թուրքիայի կողմից 1.5 միլիոն հայերի նպատակային ոչնչացման 110-րդ տարելիցը։
«Նախագահ Թրամփի նահանջը Հայոց ցեղասպանության ամերիկյան ճանաչումից իրենից ներկայացնում է ամոթալի զիջում թուրքական սպառնալիքներին՝ մեր ազգի պատասխանատվության ամոթալի չեղարկում՝ կանխելու Ադրբեջանի և Թուրքիայի շարունակվող ցեղասպանական ագրեսիան քրիստոնյա հայերի դեմ», – հայտարարել է ANCA-ի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը,։
«Արցախի բնիկ քրիստոնյա հայ բնակչության էթնիկ զտումից հետո և հայ գերիների շարունակական չարաշահման, հայկական քրիստոնեական ժառանգության ոչնչացման և ինքնիշխան Հայաստանի օկուպացիայի պայմաններում՝ նախագահ Թրամփը պարտավոր է ոչ միայն անկեղծորեն և ճշմարտացիորեն ճանաչել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունը, այլև կանխել դրա շարունակությունը Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից», – եզրափակել է Համբարյանը։
Նա նշել է, որ Թրամփը, իր 2024 թվականի ընտրարշավի ընթացքում, սոցիալական ցանցերում վստահեցրել էր, թե մտադիր է «վերականգնել խաղաղությունը Հարավային Կովկասում և դադարեցնել բռնությունն ու էթնիկ զտումը»: Այնուամենայնիվ, ցեղասպանություն տերմինի բացակայությունն ակնհայտորեն հակասում է այդ խոստմանը։
Համբարյանը հավելել է. «Նախագահ Թրամփի բացթողումը դիվանագիտական վրիպում չէ, այլ ավելի շուտ դիտավորյալ նահանջ ճշմարտությունից և հայերի դեմ շարունակվող բռնության նկատմամբ ԱՄՆ-ի հանդուրժողականության վտանգավոր ազդանշան: Այն արտացոլում է նրա առաջին ադմինիստրացիայի լռության և համակերպության ամոթալի գրառումը»:
Թրամփը իր նախագահության առաջին ժամկետում նույնպես չի ճանաչել Ցեղասպանությունը, միաժամանակ աննախադեպ ռազմական աջակցություն ցուցաբերելով Ադրբեջանին այն ժամանակ, երբ վերջինս իրականացրել է հարձակում Արցախի հայ բնակչության դեմ՝ բնութագրվող որպես ցեղասպանական։
2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից իրագործված և փաստագրված պատերազմական հանցագործությունների՝ այդ թվում ռազմագերիների խոշտանգման, խաղաղ բնակիչների սպանության և հայկական քրիստոնեական մշակույթի ավերման անպատիժ մնալը լայնորեն դիտարկվել է որպես նախադրյալ՝ 2023 թվականին Արցախում իրականացված ցեղասպանական էթնիկ զտման համար։
Թրամփի կողմից Ցեղասպանության չճանաչումը հակասում է Սպիտակ տան, ԱՄՆ Կոնգրեսի և բոլոր 50 նահանգների կողմից նախկինում արված ճանաչումներին։
ANCA-ն վերահաստատել է իր կոչը Թրամփին՝ հարգել իր քարոզարշավային խոստումը և նախաձեռնել ԱՄՆ քաղաքականության խորքային վերանայում Թուրքիայի և Հարավային Կովկասի հանդեպ՝ դադարեցնելու Ցեղասպանության ժխտման հանդեպ համակերպումը, պատասխանատվության ենթարկելու հանցավորներին և ապահովելու արդարության վրա հիմնված խաղաղություն ու Արցախի քրիստոնյա հայերի վերադարձի իրավունքը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն Ապրիլի 24–ի իր ուղերձում խուսափել է ցեղասպանություն եզրույթն օգտագործելուց՝ խոսելով Մեծ եղեռնի մասին։

Американский национальный комитет Америки (ANCA) резко осудил «постыдное отступление» президента Дональда Трампа, выразившееся в его отказе от признания Геноцида армян. Об этом свидетельствует ежегодное заявление Белого дома от 24 апреля, в котором Трамп, под давлением Турции, даже не упомянул термин «геноцид» и проигнорировал 110-летие целенаправленного уничтожения 1,5 миллиона армян Османской Турцией.
«Отказ президента Трампа признать Геноцид армян является позорной уступкой турецким угрозам и недопустимым отказом от ответственности нашей нации по предотвращению продолжающейся геноцидальной агрессии Азербайджана и Турции против христианских армян», — заявил исполнительный директор ANCA Арам Амбарян.
«Учитывая этническую чистку коренного христианского армянского населения Арцаха, продолжающееся насилие над армянскими пленными, разрушение армянского христианского наследия и оккупацию суверенных территорий Армении, президент Трамп обязан не только честно признать Геноцид армян 1915 года, но и предотвратить его продолжение со стороны Турции и Азербайджана», — добавил Амбарян.
Он напомнил, что во время своей предвыборной кампании 2024 года Трамп заявлял в соцсетях о намерении «восстановить мир на Южном Кавказе и положить конец насилию и этническим чисткам». Однако отсутствие термина «геноцид» очевидно противоречит этим обещаниям.
По словам Амбаряна, «это не дипломатическая ошибка, а сознательный отказ от правды и тревожный сигнал о терпимости США к продолжающемуся насилию против армян. Это отражает позорную политику молчания и смирения, характерную для его первой администрации».
В течение своего первого президентского срока Трамп также не признал Геноцид, одновременно предоставляя беспрецедентную военную помощь Азербайджану, который в это время осуществлял нападения на армянское население Арцаха, расцениваемые как геноцидальные.
Военные преступления Азербайджана в 2020 году, включая пытки пленных, убийства мирных жителей и разрушение армянского христианского наследия, остались безнаказанными и стали, по мнению многих, предвестником геноцидальной этнической чистки в Арцахе в 2023 году.
Отказ Трампа признать Геноцид противоречит официальным признаниям Белого дома, Конгресса США и всех 50 американских штатов.
ANCA вновь призвала Трампа сдержать предвыборные обещания и инициировать фундаментальный пересмотр политики США в отношении Турции и Южного Кавказа, прекратить терпимость к отрицанию Геноцида, привлечь виновных к ответственности и обеспечить справедливый мир, включая право христианских армян Арцаха на возвращение.