ՌԻԱ «Ռոսիա Սեգոդնյա»-ի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանը Տելեգրամի իր ալիքում պատմել է իր երկու նախատատերի պատմությունը, որոնք կարողացել են փրկվել Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության տարիներին։
«Ոչ ոքի թույլ չեմ տա մոռանալ»,–գրել է նա։
Նա նաև նրանցից մեկի լուսանկարն է հրապարակել։
«Քանի մարդ կա աշխարհում, այնքան էլ հիմարների տեսակներ կան, -ասում էր իմ նենեգան՝ Նարդուհի Ներսեսյանը։ Նա գրել–կարդալ չգիտեր, բայց ինձ սովորեցրել է աղոթել, Աստվածավախ լինել և մարդկանցից չվախենալ։ Գրեթե բոլոր մարդկանցից։ Բացի նրանցից, ում ձեռքում յաթաղան կա»,–գրել է Սիմոնյանը։
Նա նշել է, որ 1915 թվականին Նարդուհի Ներսեսյանն ականատես է եղել, թե ինչպես են յաթաղաններով գլխատել իր ծնողներին, եղբայրներին ու քույրերին։ Ավագ քույրը, որը արդեն ամուսնացած էր, խուսափել է բռնաբարությունից՝ նետվելով Տրապիզոնի բարձր ժայռից ու խեղդվելով։ Միայն Նարդուհին ու նրա կրտսեր քույրը՝ Ալիսան, են ողջ մնացել։ Վերջինիս անունով հետագայում անվանակոչվել է Մարգարիտա Սիմոնյանի կրտսեր քույրը։ Նրանց հայրը մահից առաջ հասցրել է աղջիկներին մեկական ոսկե դրամ փոխանցել, որը նրան Նարդուհին էր փոխանցել՝ թաքցնելով այտի ետևում։
«Նրանց երկուսին էլ՝ սպիտակամաշկ, կապույտ աչքերով, տարել են թուրքական ընտանիքներ․ գեղեցիկ աղջիկներին կենդանի էին թողնում, որպեսզի հետագայում ամուսնացնեն՝ արյունը նոսրացնելու համար։ Նրանք մեծացել են թուրքական ընտանիքում, մինչև որ իմ նենեգային գտել են ողջ մնացած հարազատները և օգնել են փախչել Ղրիմ»,–գրել է նա։
Այսպես է Սիմոնյանի հայրական ճյուղը հաստատվել Ղրիմում։ Իսկ թե ինչ է պատահել Ալիսայի հետ՝ ընտանիքում հայտնի չէ։
Մարգարիտա Սիմոնյանի մյուս նախատատիկը ցեղասպանության ժամանակ եղել է մոտ հինգ տարեկան։ Երբ տուն են ներխուժել յաթաղաններով մարդիկ, ծնողները նրան փաթաթել են գորգի մեջ ու հենել պատին։ Նա երկար ժամանակ կանգնած է եղել՝ լսելով, թե ինչպես են սպանել իր ընտանիքի անդամներին։ Իսկ երբ «յաթաղանները հեռացել են», թուրք հարևաններն են նրան հանել։
«Այսօր Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրն է։ Նենեգա, ես հիշում եմ քո կոշտ ձեռքերը, քո օսլայված վարագույրները, քո սխալ ռուսերենը և այն ամենը, ինչ դու ինձ պատմել ես։ Եվ ոչ մեկին թույլ չեմ տա մոռանալ»,–նշել է Սիմոնյանը։

25 Апрель 2025 - 07:53 AMT
Две прабабушки главного редактора МИА «Россия Сегодня» Маргариты Симоньян смогли выжить в период Геноцида армян в Османской империи. Их судьбы она описала в своём телеграм-канале.
«Сколько на свете людей, столько на свете сортов дураков, — говорила моя ненега Нартуи Нерсесян. Она не умела читать и писать, но научила меня молиться, бояться Бога и не бояться людей. Почти всех людей. Кроме тех, у кого в руке ятаган», — написала Симоньян.
Она поведала, что в 1915 году Нартуи Нерсесян стала свидетельницей жестокого убийства своих родителей, братьев и сестёр — их обезглавили на её глазах. Старшей сестре, которая уже была замужем, удалось избежать изнасилования — она бросилась с высокого обрыва в Трабзоне и утонула. Из всей семьи в живых остались только сама Нартуи и её младшая сестра Алиса, в честь которой позже была названа младшая сестра Маргариты Симоньян. Перед своей смертью их отец успел дать дочерям по золотой монете, которую Нартуи спрятала за щекой.
«Их обеих — светлых, голубоглазых — забрали в турецкие семьи: красивых девочек оставляли в живых, чтобы выдавать замуж — разбавлять кровь. Они росли в турецкой семье, пока ненегу не нашли выжившие родственники и не помогли ей бежать в Крым», — добавила Симоньян.
Так началась история отцовской линии семьи Симоньян в российском Крыму. Что случилось позже с Алисой, в семье осталось неизвестным.
О второй прабабушке Симоньян рассказала, что во время Геноцида ей было около пяти лет. Когда в дом пришли вооружённые люди, родители завернули девочку в ковёр и прислонили к стене. Она стояла там долгое время, слушая, как убивают её родных. А когда «ятаганы ушли», соседи-турки размотали её из ковра.
«Сегодня День памяти жертв геноцида армян. Ненега, я помню твои жесткие руки, твои крахмальные занавесочки, твою неправильную русскую речь и все, что ты мне рассказывала. И никому не дам забыть», — подчеркнула Симоньян.
Геноцид армян в Османской империи, признанный первым в XX веке, ежегодно вспоминается 24 апреля. Турецкие власти продолжают отрицать факт массового уничтожения более полутора миллионов армян. Тем не менее, многие страны и международные организации признали эти события Геноцидом. Впервые это сделал Уругвай в 1965 году. Позже к нему присоединились Кипр, Россия, Греция, Канада, Франция, Германия, США и десятки других государств, а также Европейский парламент и Всемирный совет церквей.