Մոլդովայի խորհրդարանում 1915թ․ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին օրինագիծ է ներկայացվել, հայտնում է մոլդովական Point պարբերականը։
Օրինագիծը նախաձեռնել է հայազգի պատգամավոր Հայկ Վարդանյանը։
«110 տարի առաջ՝ 1915 թվականին, Օսմանյան կայսրության տարածքում սկսվեցին ողբերգական իրադարձություններ, որոնց արդյունքում զոհվեց ավելի քան 1․5 միլիոն հայ։ Պատմաբաններն ու փորձագետները բնութագրել են այս իրադարձությունները որպես Հայոց ցեղասպանություն, և բազմաթիվ երկրներ արդեն ճանաչել են դրանք որպես այդպիսին», ասվում է հիմնավորման մեջ, հայտնում է Point-ը։
Նշվել է, որ Մոլդովայի հայ համայնքն ամեն տարի նշում է այդ տարելիցը, որ նմանատիպ նախաձեռնություններ արդեն ընդունվել են մի շարք երկրներում, այդ թվում՝ G7-ի յոթ երկրներից վեցում, ինչպես նաև ԵՄ երկրների մեծ մասում, ԱՄՆ-ում, Կանադայում և Ռուսաստանում։
Խորհրդարանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ պատգամավոր Հայկ Վարդանյանը նշել է, որ «այս նախագիծը քաղաքական չէ, այլ ավելի շուտ նպաստում է նրան, որ Մոլդովան համալրի այն երկրների շարքը, որոնք գնահատում են մարդկային արժանապատվությունը, ազգամիջյան հանդուրժողականությունն ու ներդաշնակությունը, մարդու իրավունքները և պատմական արդարությունը»։
Նա նաև նշել է, որ «ներկայիս խորհրդարանը, որի մանդատը լրանում է մի քանի ամսից, կարող է դրական նոտայով ավարտել իր աշխատանքը՝ քվեարկելով նման վեհ և կարևոր նախագծի օգտին, հատկապես Եվրամիության թեկնածու երկրի համար»։
Փաստաբան Մարիանա Բարաշյանցն անդրադարձել է հարցի իրավական կողմին և ներկայացրել է տարբեր երկրների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միջազգային ասպեկտներն ու օրինակները։

25 Апрель 2025 - 09:26 AMT
В молдавском парламенте зарегистрирован законопроект о признании Геноцида армян 1915 года, сообщает издание Point.
Автор инициативы — депутат армянского происхождения Айк Варданян.
«110 лет назад, в 1915 году, на территории Османской империи начались трагические события, в результате которых погибло более 1,5 миллиона армян. Историки и эксперты охарактеризовали эти события как Геноцид армян, и многие страны уже признали их таковыми», — говорится в пояснительной записке.
В документе подчёркивается, что армянская община Молдовы ежегодно отмечает эту годовщину, а аналогичные инициативы уже приняты во многих странах, в том числе шестью из семи стран G7, большинством стран ЕС, США, Канадой и Россией.
На встрече с журналистами в парламенте Aйк Варданян отметил, что «данный проект не является политическим, а скорее способствует тому, чтобы Молдова присоединилась к странам, уважающим человеческое достоинство, межэтническую терпимость, гармонию, права человека и историческую справедливость».
Он добавил, что «нынешний состав парламента, чей мандат истекает через несколько месяцев, может завершить свою работу на высокой ноте, проголосовав за столь благородную и важную инициативу, особенно учитывая статус кандидата в ЕС».
Юрист Мариана Барашьянц осветила правовые аспекты вопроса и привела международные примеры признания Геноцида армян.