Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ժոլին Հայոց ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ անդրադարձ է կատարել 1915թ․ ցեղասպանությանն ու Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի ողբերգությանը։
Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ժոլին իր միկրոբլոգում գրել է. «1915թ. ավելի քան 1,5 միլիոն հայ է սպանվել։ Մենք պետք է ապահովենք, որ նրանց անուններն ու պատմությունները երբեք չմոռացվեն»։
Նա նաև տեղադրել է տեսաուղերձ՝ նվիրված ցեղասպանության տարելիցին, հայտնում է Aravot.am-ը։
«Մենք միանում ենք հայկական համայնքներին երկրում և ամբողջ աշխարհում՝ հիշելու և հարգելու նրանց, ովքեր շարունակում են ապրել ցավով ու կորստի ողբերգությամբ: Այսօր մենք ճանաչում ենք Լեռնային Ղարաբաղի 120,000 բնիկ հայերի դիմակայունությունը, ովքեր 2023 թվականին բռնի տեղահանվել են իրենց հողերից պատմության մեջ առաջին անգամ։ Չափազանց շատ տառապանք ու չափազանց շատ ավեր է իրականացվել Լեռնային Ղարաբաղում»,- հայտարարել է Ժոլին։
Նա նշել է, որ Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի 50-ամյակի նշման համատեքստում, որն հիմք է հանդիսացել ԵԱՀԿ ստեղծման համար, անհրաժեշտ է շարունակել պայքարը՝ ուղղված ատելության, ժխտողականության և ծայրահեղականության դեմ՝ միաժամանակ պահպանելով Կանադայի հիմնարար արժեքները թե՛ երկրի ներսում, թե՛ միջազգային հարթակում։

Canadian Foreign Minister Mélanie Joly issued a message commemorating the Armenian Genocide and highlighting the forced displacement of Armenians from Nagorno-Karabakh in 2023.
"More than 1.5 million Armenians were killed in 1915. We must ensure their names and stories are never forgotten," Joly wrote on X, as reported by Aravot.am .
She also shared a video message marking the anniversary.
"We join Armenian communities in Canada and around the world to remember and honor those who continue to live with the pain and tragedy of loss. Today, we recognize the resilience of the 120,000 indigenous Armenians of Nagorno-Karabakh who, in 2023, were forcibly displaced from their lands for the first time in history. Far too much suffering and destruction occurred in Nagorno-Karabakh," Joly stated.
She stressed that as the world marks the 50th anniversary of the Helsinki Final Act — the foundation for the OSCE — it remains vital to combat hatred, denial, and extremism while upholding Canada’s core values domestically and globally.