2025 թվականի հունվար-մարտ ամիսներին Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 4.1 տոկոսով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, հայտնում է ֆինանսների նախարարությունը։
Աճը նկատվել է տնտեսության գրեթե բոլոր հիմնական ոլորտներում՝ հատկապես արդյունաբերության, ծառայությունների և շինարարության ճյուղերում։
Գյուղատնտեսության ոլորտում գրանցվել է 10.5 տոկոս աճ, արդյունաբերության ոլորտում՝ 18.5 տոկոս, շինարարության ծավալները ավելացել են 13.6 տոկոսով։
Առևտրի ոլորտում արձանագրվել է 6 տոկոս աճ, իսկ ծառայությունների ոլորտում՝ 11.5 տոկոս։
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը նվազեցրել է Հայաստանի տնտեսության աճի կանխատեսումը 2025-2026 թվականների համար։Հիմնադրամը նշել է, որ Հայաստանի ՀՆԱ-ն 2024 թվականին աճել է 5․9 տոկոսով, 2025-2026-ին հիմնադրամը 4․5 տոկոս աճ է սպասում։ Դա ավելի ցածր է, քան 2024 թվականի հոկտեմբերի կանխատեսումը․ այն ժամանակ 2025 թվականի արդյունքներով 4․9 տոկոս աճ էր սպասվում:

В первом квартале 2025 года индекс экономической активности Армении увеличился на 4,1% по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года, сообщает Министерство финансов. Рост зафиксирован практически во всех основных секторах экономики, особенно в сельском хозяйстве, промышленности и строительстве.
Сельское хозяйство показало рост на 10,5%, промышленность увеличилась на 18,5%, объемы строительства возросли на 13,6%. В торговом секторе зафиксирован рост на 6%, а в сфере услуг — на 11,5%.
Несмотря на положительные показатели, Международный валютный фонд (МВФ) пересмотрел прогноз роста экономики Армении, ожидая увеличение на 4,5% к концу 2025 года, что ниже предыдущей оценки в 4,9%. МВФ также прогнозирует, что экономика Армении продолжит расти теми же темпами — 4,5% в 2026 году. Кроме того, аналитики МВФ прогнозируют, что инфляция в Армении достигнет 3,3% в 2025 году и немного снизится до 3% в 2026 году. Для сравнения, государственный бюджет Армении на 2025 год предусматривает экономический рост на уровне 5,1% и инфляцию в 3% (±1%).