Եվրոպական խորհրդարանում Հայաստանի հարցերով զեկուցող Միրիամ Լեքսմանը քննադատել է Եվրամիության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի այցը Բաքու՝ Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի նախօրեին։
Նա հույս է հայտնել, որ այդ այցը կօգտագործվի Ադրբեջանում ապօրինի կերպով պահվող հայերի ազատ արձակումն ապահովելու համար, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Քանի որ Եվրամիության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի նախօրեին այցելում է Ադրբեջան, ես անկեղծորեն հույս ունեմ, որ այս ողբերգական տարելիցի դասը կօգտագործվի բոլոր քաղբանտարկյալների և ապօրինի կերպով պահվող հայ բանտարկյալների ազատ արձակումն ապահովելու համար»,-իր գրառման մեջ ընդգծել է Միրիամ Լեքսմանը։
Մինչ այդ՝ մի շարք եվրոպական երկրներից և Եվրախորհրդարանից պատգամավորներ քննադատել են Կալասի՝ Բաքու կատարելիք այցի որոշումը։ Նրանք նշել են, որ Կալասը գերադասել է մեկնել բռնապետական Ադրբեջան՝ շրջանցելով եվրոպական ուղի ընտրած Հայաստանը։ Ըստ նրանց՝ այս ընտրությունը դիտարկվում է որպես անտեսում մի երկրի, որը ժողովրդավարական արժեքներով է առաջնորդվում ու շարունակում է սպառնալիքների բախվել Ադրբեջանի կողմից։
Կայա Կալասն արդեն Բաքվում է որտեղ հանդիպումներ է անցկացրել Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի, ինչպես նաև նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Ադրբեջանական մամուլը հաղորդել է, որ այդ հանդիպումների ընթացքում քննարկվել է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանն առնչվող գործընթացը։

Miriam Lexmann, the European Parliament’s rapporteur on Armenia, has expressed concern over European Union High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Kaya Kallas’s visit to Baku just ahead of the 110th anniversary of the Armenian Genocide.
According to Armenpress, Lexmann voiced hope that the visit would be used to push for the release of Armenian captives held unlawfully in Azerbaijan.
“Given that EU High Representative Kaya Kallas is visiting Azerbaijan on the eve of the 110th anniversary of the Armenian Genocide, I sincerely hope this tragic anniversary serves as an opportunity to secure the release of all political prisoners and Armenians illegally detained,” Lexmann emphasized.
Prior to this, several European Parliament members and lawmakers from various European countries criticized Kallas’s planned visit. They claimed she chose to visit authoritarian Azerbaijan while sidestepping Armenia, a nation that aligns with European democratic values and continues to face threats from Baku.
Kaya Kallas is already in Baku, where she has held meetings with Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov and President Ilham Aliyev. According to Azerbaijani media, the discussions included the Armenia-Azerbaijan peace process.