Եվրոպական խորհրդարանում Հայաստանի հարցերով զեկուցող Միրիամ Լեքսմանը քննադատել է Եվրամիության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի այցը Բաքու՝ Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի նախօրեին։
Նա հույս է հայտնել, որ այդ այցը կօգտագործվի Ադրբեջանում ապօրինի կերպով պահվող հայերի ազատ արձակումն ապահովելու համար, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Քանի որ Եվրամիության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի նախօրեին այցելում է Ադրբեջան, ես անկեղծորեն հույս ունեմ, որ այս ողբերգական տարելիցի դասը կօգտագործվի բոլոր քաղբանտարկյալների և ապօրինի կերպով պահվող հայ բանտարկյալների ազատ արձակումն ապահովելու համար»,-իր գրառման մեջ ընդգծել է Միրիամ Լեքսմանը։
Մինչ այդ՝ մի շարք եվրոպական երկրներից և Եվրախորհրդարանից պատգամավորներ քննադատել են Կալասի՝ Բաքու կատարելիք այցի որոշումը։ Նրանք նշել են, որ Կալասը գերադասել է մեկնել բռնապետական Ադրբեջան՝ շրջանցելով եվրոպական ուղի ընտրած Հայաստանը։ Ըստ նրանց՝ այս ընտրությունը դիտարկվում է որպես անտեսում մի երկրի, որը ժողովրդավարական արժեքներով է առաջնորդվում ու շարունակում է սպառնալիքների բախվել Ադրբեջանի կողմից։
Կայա Կալասն արդեն Բաքվում է որտեղ հանդիպումներ է անցկացրել Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի, ինչպես նաև նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Ադրբեջանական մամուլը հաղորդել է, որ այդ հանդիպումների ընթացքում քննարկվել է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանն առնչվող գործընթացը։

Докладчица Европарламента по вопросам Армении Мириам Лексманн раскритиковала визит Верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Каи Каллас в Баку, совершённый накануне 110-й годовщины Геноцида армян, сообщает «Арменпресс».
Она выразила надежду, что этот визит будет использован для обеспечения освобождения незаконно удерживаемых в Азербайджане армян.
«Поскольку Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас посещает Азербайджан накануне 110-й годовщины Геноцида армян, я искренне надеюсь, что урок этой трагической годовщины поможет добиться освобождения всех политзаключённых и незаконно удерживаемых армянских пленных», — подчеркнула Мириам Лексманн в своём заявлении.
Ранее ряд депутатов Европарламента и представителей парламентов других европейских стран подвергли критике решение Каллас отправиться в Баку. По их словам, она предпочла посетить авторитарный Азербайджан, проигнорировав Армению, выбравшую европейский путь развития. По их мнению, этот выбор свидетельствует о пренебрежении к государству, руководствующемуся демократическими ценностями и находящемуся под постоянной угрозой со стороны Азербайджана.
Кая Каллас уже находится в Баку, где провела встречи с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым и президентом Ильхамом Алиевым. По данным азербайджанских СМИ, в ходе переговоров обсуждался также процесс установления мира между Арменией и Азербайджаном.