ԱՄՆ նախկին փոխնախագահ, Դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչ Քամալա Հարիսը Հայոց ցեղասպանության 110-ամյակի կապակցությամբ X-ի իր միկրոբլոգում հրապարակված գրառման մեջ նշել է, որ ապրիլի 24–ին հիշում և հարգում ենք 1․5 մլն հայերի հիշատակը։
Նա նշել է, որ այդ մարդիկ բռնագաղթի են ենթարկվել, սպանվել են Հայոց ցեղասպանության ժամանակ։
«Այսօր մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում 1.5 միլիոն մարդկանց հիշատակին, որոնք Հայոց ցեղասպանության ժամանակ տեղահանվեցին, սպանվեցին և մահվան երթով անցան։ Այս ողբերգությունից 110 տարի անց մենք նաև խորհում ենք հայ ժողովրդի ուժի և տոկունության մասին և վերահաստատում մեր հանձնառությունը՝ պայքարելու ատելության բոլոր դրսևորումների դեմ»,- գրել է Հարիսը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ապրիլի 24–ի իր ուղերձում խուսափել է ցեղասպանություն եզրույթն օգտագործելուց՝ խոսելով Մեծ եղեռնի մասին։ Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) խստորեն դատապարտել է նախագահ Դոնալդ Թրամփի Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից ամոթալի նահանջը։
Նախկին նախագահ Ջո Բայդենը 2021–ին իր ուզերձում խոսել էր Հայոց ցեղասպանության մասին՝ իր պաշտոնավարման հաջորդ տարիներին ևս կիրառելով այդ եզրույթն ապրիլի 24–ի ուղերձներում։

Former U.S. Vice President and Democratic Party representative Kamala Harris commemorated the 110th anniversary of the Armenian Genocide with a post on X. In her message, she emphasized the importance of remembering the 1.5 million Armenians who were killed during the tragedy of 1915.
“Today, we honor the memory of the 1.5 million people who were displaced, killed, and marched to their deaths during the Armenian Genocide. One hundred and ten years after this tragedy, we also reflect on the strength and resilience of the Armenian people and reaffirm our commitment to combating all forms of hatred,” Harris wrote.
U.S. President Donald Trump avoided using the term “genocide” in his April 24 message, referring instead to the “Great Calamity.” The Armenian National Committee of America (ANCA) strongly condemned Trump's retreat from formally recognizing the Armenian Genocide.
In contrast, former President Joe Biden acknowledged the Armenian Genocide in his 2021 message and continued to use the term in subsequent annual statements on April 24.