Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Բաքվում ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուի հետ հանդիպմանն ասել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը լիովին ձախողվել է և ժամանակն է վերջնականապես լուծարել ոչ միայն այդ խումբը, այլև դրա բոլոր կառույցները։
Նա նշել է, որ Հայաստանը ևս պետք է քայլեր ձեռնարկի այդ ուղղությամբ։
Ալիևը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը վերականգնել է «իր տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը ռազմական ու քաղաքական միջոցներով», հայտնում է Minval.az-ը։
Սինիրլիօղլուն շնորհավորել է կողմերին Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի տեքստի համաձայնեցման գործում գրանցված առաջընթացի կապակցությամբ և նշել, որ քննարկումները հարաբերությունների կարգավորման շուրջ շարունակվում են։
Սինիրլիօղլուն անդրադարձել է նաև ԵԱՀԿ-ի և Ադրբեջանի համագործակցությամբ իրականացվող նախագծերին։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության լուծարման հարցը հայկական կողմի համար քննարկելի է։
«Ինչո՞ւ ենք հետաձգում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության լուծարման վերաբերյալ որոշումը. մենք ուզում ենք համոզված լինել, որ ինչպես ունենք քաղաքական որոշում, որ Ղարաբաղյան շարժումը չենք շարունակում, Ադրբեջանում էլ չկա քաղաքական որոշում, որ իրենք սկսում են մի ուրիշ շարժում՝ օրինակ, Արևմտյան Ադրբեջանի շարժում, և որ այս պատմությունը ոչ թե խաղաղության մասին է, այլ կոնֆլիկտային տրամաբանությունը Ադրբեջանի տարածքից Հայաստանի տարածք արտահանելու մասին»,-ասել է Փաշինյանը։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев в ходе встречи в Баку с генеральным секретарем ОБСЕ Феридуном Синирлиоглу заявил, что Минская группа ОБСЕ полностью провалилась и пришло время не только распустить саму группу, но и все ее структуры, сообщает Minval.az .
Алиев заявил, что Азербайджан восстановил свою «территориальную целостность и суверенитет военными и политическими средствами» и на этом фоне Минская группа утратила актуальность.
Он также заявил, что Армения должна предпринять соответствующие шаги в этом направлении.
Синирлиоглу поздравил обе стороны с достигнутым прогрессом в согласовании текста мирного договора между Арменией и Азербайджаном, отметив, что обсуждения по нормализации отношений продолжаются. Он также упомянул проекты, реализуемые в рамках сотрудничества ОБСЕ и Азербайджана.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян ранее заявил, что вопрос роспуска сопредседательства Минской группы ОБСЕ является обсуждаемым для армянской стороны.
«Почему мы откладываем решение о роспуске сопредседательства Минской группы ОБСЕ? Мы хотим быть уверены, что, так же как мы приняли политическое решение не продолжать Карабахское движение, в Азербайджане не примут политического решения о начале нового движения — например, 'Западный Азербайджан', и что речь действительно идет о мире, а не о попытке экспортировать конфликтную логику на территорию Армении», — заявил Пашинян.