«Արցախ Միության» նախագահ Արտակ Բեգլարյանը ապրիլի 24-ին մասնակցել է Նյու Յորքի Կոլումբիա համալսարանում կազմակերպված հանրային միջոցառմանը, որը անցկացվել է Հայոց ցեղասպանության 110-ամյակի առթիվ։
Բեգլարյանը ներկայացրել է ցեղասպանությունների իրագործման ժամանակակից միտումներն ու արդարադատության միջազգային գործիքակազմը՝ Արցախի ժողովրդի ցեղասպանության օրինակով, մինչդեռ իրավապաշտպան Ջեհան Հենրին անդրադարձել է Սուդանի ժողովրդի ցեղասպանությանը, հայտնում է Միությունը։
Արտակ Բեգլարյանը հակիրճ ներկայացրել է հակամարտության պատմական զարգացումները՝ շեշտելով, որ ալիևյան ռեժիմը հետևողական և ժամանակակից մեթոդներով իրականացրել է Արցախի բնիկ բնակչության ցեղասպանություն՝ նպատակ ունենալով նրանց հայրենազրկել առանց մեծ աղմուկի։ Նա բերել է մի շարք օրինակներ, որոնք ի ցույց են դնում ադրբեջանական ցեղասպանական քաղաքականության օրինաչափ բնույթը և դիտավորությունը՝ ընդգծելով, որ այն Հայոց ցեղասպանության գաղափարական շարունակությունն է։
Բեգլարյանը ընդգծել է, որ «միջազգային արդարադատության ապահովումը շատ կարևոր անհրաժեշտություն է՝ թե՛ հասցեագրելու ցեղասպանության հետևանքները, թե՛ կանխելու հնարավոր նոր ոճրագործությունները տարածաշրջանում ու աշխարհի այլ անկյուններում»։
Միջոցառումը կազմակերպվել է Ուսուցիչների քոլեջի խաղաղության կրթության ցանցի, Կոլումբիայի հայկական ուսումնասիրությունների կենտրոնի, Կոլումբիայի իրավագիտության դպրոցի մարդու իրավունքների ինստիտուտի և մի շարք այլ գործընկեր կառույցների կողմից։

26 Апрель 2025 - 09:07 AMT
24 апреля президент Союза Арцаха Артак Бегларян принял участие в публичном мероприятии, организованном в Колумбийском университете в Нью-Йорке по случаю 110-й годовщины Геноцида армян.
Бегларян рассказал о современных тенденциях осуществления геноцидов и инструментах международного правосудия, приведя в качестве примера геноцид народа Арцаха, в то время как правозащитница Джехан Генри осветила тему геноцида в Судане, сообщает Союз.
Артак Бегларян кратко изложил историческое развитие конфликта, подчеркнув, что режим Алиева последовательно и современными методами осуществил геноцид коренного населения Арцаха с целью лишения его родины без привлечения широкого внимания. Он привёл несколько примеров, демонстрирующих закономерный и преднамеренный характер азербайджанской геноцидной политики, отметив её идейную преемственность с Геноцидом армян.
Бегларян подчеркнул, что «обеспечение международной справедливости является важнейшей необходимостью как для устранения последствий геноцида, так и для предотвращения новых преступлений в регионе и других уголках мира».
Мероприятие было организовано Сетью мирного образования Педагогического колледжа, Центром армянских исследований Колумбийского университета, Институтом прав человека юридической школы Колумбийского университета и рядом других партнёрских организаций.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное наступление на Арцах, подвергнув всю территорию массированному обстрелу. 20 сентября власти Арцаха приняли предложение командования российской миротворческой миссии о прекращении огня, согласившись на условия Баку, включая разоружение армии и роспуск Республики Арцах. 24 сентября началась массовая насильственная депортация армян Арцаха, более 100 тысяч человек были вынуждены переселиться в Армению. По некоторым данным, в Арцахе осталось около 20 армян. 28 сентября президент Арцаха Самвел Шахраманян подписал указ о роспуске республики, вступивший в силу 1 января 2024 года.