Եվրոպական Հայկական արդարության և Ժողովրդավարության դաշնությունը՝ EAFJD–ն, հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ արձագանքելով ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար, Էստոնիայի վարչապետ Կայա Կալասի կողմից ԵՄ-Ադրբեջան բանակցությունների վերսկսմանը նոր Գործընկերության և համագործակցության համաձայնագրի շուրջ:
«Մենք խորապես մտահոգված ենք, որ ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարը կարծես անտեսում է Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը՝ հայերի էթնիկ զտումների վերաբերյալ և նրա աճող թշնամական հռետորաբանությունը ԵՄ-ի նկատմամբ»,- նշել է Դաշնությունը իր հայտարարությունում, հայտնում է Aravot.am-ը։
Դաշնությունը շեշտել է, որ Կալասը պետք է հաշվի առնի Եվրոպական խորհրդարանի 2018 թվականից ի վեր արտահայտված հստակ և հետևողական դիրքորոշումը: Բազմաթիվ անգամներ Եվրոպական խորհրդարանը հայտարարել է, որ ԵՄ-ի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների խորացումը չի կարող առաջ գնալ այնքան ժամանակ, քանի դեռ Ադրբեջանը շարունակում է ոտնահարել մարդու իրավունքները և հրաժարվում է ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի հայ ժողովրդի իրավունքները:
Մի շարք եվրոպական երկրներից և Եվրախորհրդարանից պատգամավորներ քննադատել են Կալասի այցը Բաքու։ Նրանք նշել են, որ Կալասը գերադասել է մեկնել բռնապետական Ադրբեջան՝ շրջանցելով եվրոպական ուղի ընտրած Հայաստանը։ Ըստ նրանց՝ այս ընտրությունը դիտարկվում է որպես անտեսում մի երկրի, որը ժողովրդավարական արժեքներով է առաջնորդվում ու շարունակում է սպառնալիքների բախվել Ադրբեջանի կողմից։

The European Armenian Federation for Justice and Democracy (EAFJD) issued a statement in response to Estonian Prime Minister Kaja Kallas, the new head of EU diplomacy, over the resumption of negotiations between the EU and Azerbaijan on a new Partnership and Cooperation Agreement.
«We are deeply concerned that the head of EU diplomacy appears to ignore Azerbaijan’s genocidal policy regarding ethnic cleansing of Armenians and its growing hostile rhetoric towards the EU,» the Federation stated, reports Aravot.am .
The Federation emphasized that Kallas must take into account the European Parliament’s clear and consistent stance expressed since 2018. On numerous occasions, the Parliament has declared that deepening EU-Azerbaijan relations cannot proceed as long as Azerbaijan continues to violate human rights and refuses to recognize the rights of the Armenians of Nagorno-Karabakh.
Several members of national parliaments across Europe and the European Parliament criticized Kallas’s visit to Baku, noting that she chose to visit authoritarian Azerbaijan while bypassing Armenia, a country committed to democratic values and facing continuous threats from Azerbaijan. They viewed this choice as a disregard for Armenia’s democratic path.