Եվրոպական Հայկական արդարության և Ժողովրդավարության դաշնությունը՝ EAFJD–ն, հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ արձագանքելով ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար, Էստոնիայի վարչապետ Կայա Կալասի կողմից ԵՄ-Ադրբեջան բանակցությունների վերսկսմանը նոր Գործընկերության և համագործակցության համաձայնագրի շուրջ:
«Մենք խորապես մտահոգված ենք, որ ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարը կարծես անտեսում է Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը՝ հայերի էթնիկ զտումների վերաբերյալ և նրա աճող թշնամական հռետորաբանությունը ԵՄ-ի նկատմամբ»,- նշել է Դաշնությունը իր հայտարարությունում, հայտնում է Aravot.am-ը։
Դաշնությունը շեշտել է, որ Կալասը պետք է հաշվի առնի Եվրոպական խորհրդարանի 2018 թվականից ի վեր արտահայտված հստակ և հետևողական դիրքորոշումը: Բազմաթիվ անգամներ Եվրոպական խորհրդարանը հայտարարել է, որ ԵՄ-ի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների խորացումը չի կարող առաջ գնալ այնքան ժամանակ, քանի դեռ Ադրբեջանը շարունակում է ոտնահարել մարդու իրավունքները և հրաժարվում է ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի հայ ժողովրդի իրավունքները:
Մի շարք եվրոպական երկրներից և Եվրախորհրդարանից պատգամավորներ քննադատել են Կալասի այցը Բաքու։ Նրանք նշել են, որ Կալասը գերադասել է մեկնել բռնապետական Ադրբեջան՝ շրջանցելով եվրոպական ուղի ընտրած Հայաստանը։ Ըստ նրանց՝ այս ընտրությունը դիտարկվում է որպես անտեսում մի երկրի, որը ժողովրդավարական արժեքներով է առաջնորդվում ու շարունակում է սպառնալիքների բախվել Ադրբեջանի կողմից։

Европейская армянская федерация за справедливость и демократию (EAFJD) выступила с заявлением в ответ на действия премьер-министра Эстонии Каи Каллас, нового руководителя дипломатии ЕС, касательно возобновления переговоров между ЕС и Азербайджаном о новом Соглашении о партнёрстве и сотрудничестве.
«Мы глубоко обеспокоены тем, что глава дипломатии ЕС, по-видимому, игнорирует геноцидную политику Азербайджана в отношении этнических чисток армян и его растущую враждебную риторику в адрес ЕС», — говорится в заявлении Федерации, передаёт «Aravot.am ».
Федерация подчеркнула, что Каллас должна учитывать чёткую и последовательную позицию Европейского парламента, выражаемую с 2018 года. Европарламент неоднократно заявлял, что углубление отношений между ЕС и Азербайджаном невозможно, пока Азербайджан продолжает нарушать права человека и отказывается признавать права армянского народа Нагорного Карабаха.
Ряд депутатов национальных парламентов европейских стран и Европарламента раскритиковали визит Каллас в Баку, отметив, что она предпочла посетить авторитарный Азербайджан, обойдя Армению, выбравшую европейский путь. По их мнению, такой выбор рассматривается как игнорирование страны, руководствующейся демократическими ценностями и продолжающей сталкиваться с угрозами со стороны Азербайджана.