Ամերիկայի հայկական համագումարը վերահաստատել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կարևորությունը՝ նշելով դրա ժխտման իրական վտանգները և հիշեցնելով ԱՄՆ դիրքորոշման մասին։
Ամերիկայի հայկական համագումարի հրապարակած մամլո հաղորդագրության համաձայն՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ, տարածել է հայտարարություն, որը ներկայացրել է ցեղասպանության բառարանային սահմանումը՝ ինչպես արվել է նաև նախկին նախագահների կողմից։
Նշվում է, որ 2025 թվականի ապրիլի 24-ի ուղերձը որևէ քաղաքական փոփոխություն չի ենթադրել, քանի որ օրենսդիր և դատական մարմինները վաղուց հաստատել են պատմական փաստերը, մինչդեռ Ռոնալդ Ռեյգանն ու Ջո Բայդենը իրենց հիշատակի խոսքերում հստակորեն օգտագործել են ցեղասպանություն տերմինը։
Համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին շեշտել է. «Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ԱՄՆ-ի դիրքորոշումն ու քաղաքականությունը հստակ են: Մենք շարունակում ենք անսասան մնալ հայ ժողովրդի դեմ երկրորդ ցեղասպանությունը կանխելու համար համատեղ աշխատելու հարցում, մինչ Ադրբեջանը շարունակում է սպառնալ Հայաստանի անվտանգությանը, և մինչ 23 հայտնի հայ պատանդներ անարդարացիորեն պահվում են Բաքվում»։ Արդունին ընդգծել է, որ Համագումարը կոչ է անում վարչակազմին կատարել նախագահ Թրամփի անցյալ տարվա խոստումը՝ աջակցելով հայ քրիստոնյաներին, որոնք «սարսափելիորեն հալածվեցին և բռնի տեղահանվեցին Արցախում»։
ԱՀՀ–ն հաստատել է, որ ցեղասպանությունների դեմ միջազգային արձագանքի բացակայությունը միշտ էլ խրախուսել է բռնատիրական ռեժիմներին. Արցախի էթնիկ զտումները և ադրբեջանական խոշտանգումները բնութագրվել են որպես երիտթուրքերի քաղաքականության շարունակություն։ Միաժամանակ հիշեցվել է Ադոլֆ Հիտլերի հայտնի խոսքը՝ «ո՞վ է, ի վերջո, այսօր խոսում հայերի ոչնչացման մասին», որը նախորդել է Հոլոքոստի սանձազերծմանը։ Նշվել է նաև, որ Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը նմանատիպ արտահայտություն է արել՝ պարծենալով, թե «մենք նրանց շների պես քշում ենք»։
Ամերիկայի հայկական համագումարը կրկին շեշտադրել է, որ Հայոց ցեղասպանության ժխտումն ունի նույնքան ծանր հետևանքներ, որքան Հոլոքոստի ժխտումը, հակասեմականությունն ու ռասիզմի այլ ձևերը։ Դեսպան Հենրի Մորգենթաուի հաղորդագրությունները, որտեղ նշված է եղել, որ ընթանում էր «ռասայական ոչնչացման արշավ», դարձել են կարևոր ապացույցներ։ Մորգենթաուն ընդգծել է. «Անցյալի մեծ կոտորածներն ու հալածանքները գրեթե աննշան են թվում՝ համեմատած հայ ազգի 1915թ․-ի տառապանքների հետ»։
1915 թվականի մայիսին դաշնակից տերություններն առաջին անգամ մեղադրել են կառավարություն՝ «մարդկության և քաղաքակրթության դեմ» հանցագործությունների մեջ։ Իսկ արդեն 1916 թվականին ԱՄՆ Սենատն ընդունել է բանաձև, որով կոչ է արվել նախագահ Վուդրո Վիլսոնին նշանակել օր՝ հայերին օգնելու համար միջոցներ հավաքելու նպատակով։
Գեներալ-մայոր Ջեյմս Հարբորդը, Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ ամերիկյան առաքելության ղեկավարը, իր զեկույցում արձանագրել է. «մարմնական մասնատումները, բռնությունը, խոշտանգումները և մահը թողել են իրենց հետապնդող հիշողությունները հարյուրավոր գեղեցիկ հայկական հովիտներում, և այդ տարածաշրջան այցելող ճանապարհորդը հազվադեպ է ազատվում բոլոր դարերի այս ամենախոշոր հանցագործության վկայություններից»։
ԱՄՆ նախագահ Վուդրո Վիլսոնն իր ելույթում նշել է, որ հայերի հանդեպ համակրանքը բխել է «անարատ խղճից» և «մաքուր քրիստոնեական հավատքից»՝ ընդգծելով, որ հայերին օգնելու ձգտումը եղել է բոլոր քրիստոնյաների ընդհանուր մտահոգությունը։
Ռաֆայել Լեմկինի ջանքերի շնորհիվ, ով ստեղծել է «ցեղասպանություն» եզրույթը՝ հղում անելով Հայոց ցեղասպանությանը և Հոլոքոստին, ՄԱԿ-ը 1948 թվականին ընդունել է Ցեղասպանության կանխարգելման և պատժման կոնվենցիան։ Իսկ 1951 թվականին ԱՄՆ-ն Արդարադատության միջազգային դատարանում իր գրավոր հայտարարությամբ հատուկ ընդգծել է, որ հայերի, հրեաների և լեհերի զանգվածային բնաջնջումները հանդիսանում են ցեղասպանության ակնառու օրինակներ։
1993 թվականին ԱՄՆ վերաքննիչ դատարանը հաստատել է, որ Միացյալ Նահանգները մշտապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, իսկ երկիմաստության մասին պնդումները հետ են կանչվել։
Ռոնալդ Ռեյգանն եղել է առաջին նախագահը, ով պաշտոնապես կիրառել է «ցեղասպանություն» տերմինը՝ նկարագրելով հայերի դեմ ուղղված ոճրագործությունները՝ իր 1981 թվականի ապրիլի 22-ի Հոլոքոստի հիշատակի հայտարարության ժամանակ. «Ինչպես դրանից առաջ տեղի ունեցած հայերի ցեղասպանությունը, և դրան հաջորդած կամբոջացիների ցեղասպանությունը, և ինչպես չափազանց շատ այլ ժողովուրդների նկատմամբ իրականացված նմանատիպ չափազանց շատ հալածանքներ՝ Հոլոքոստի դասերը երբեք չպետք է մոռացվեն»։
Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին իրենց հայտարարություններով հանդես են եկել նաև նախագահներ Ջորջ Բուշը, Բիլ Քլինթոնը, Ջորջ Բուշ Կրտսերը և Բարաք Օբաման, որն օգտագործել է «Մեծ եղեռն» տերմինը։ Նախագահ Ջո Բայդենը յուրաքանչյուր տարի իր պաշտոնավարման ընթացքում ուղղակիորեն հիշատակել է Հայոց ցեղասպանությունը։
Թրամփի առաջին նախագահության ժամանակաշրջանում, 2019 թվականին, Ներկայացուցիչների պալատը ընդունել է բանաձև (H.Res.296), որը 405 կողմ, 11 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ հաստատել է ԱՄՆ-ի դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ։ Սենատն էլ միաձայնությամբ հավանություն է տվել ուղեկցող բանաձևին։ Բացի այդ, ԱՄՆ բոլոր 50 նահանգները ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը իրենց ընդունած բանաձևերի և հռչակագրերի միջոցով։
Ամերիկայի հայկական համագումարը Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի այս հիշարժան պահին վերահաստատել է իր հանձնառությունը՝ շարունակել աջակցել հայ ժողովրդի անվտանգությանը և խաղաղությանը։
ԱՄՆ նախագահ Թրամփի հայտարարությունում մասնավորապես նշվել է. «Այսօր մենք հիշում ենք Մեծ եղեռնը և հարգանքի տուրք ենք մատուցում այդ հրաշալի հոգիների հիշատակին… Սկսած 1915թ․-ից, Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին մեկուկես միլիոն հայեր աքսորվեցին և տարվեցին մահվան ճանապարհով… Մինչ մենք հարգում ենք զոհերի հիշատակը, իմ վարչակազմը շարունակում է հանձնառու մնալ կրոնական ազատության ապահովմանը և խոցելի փոքրամասնությունների պաշտպանությանը»։

Армянская ассамблея Америки вновь подтвердила важность признания Геноцида армян, подчеркнув реальные опасности его отрицания и напомнив о неизменной позиции США.
Как говорится в опубликованном пресс-релизе Ассамблеи, президент США Дональд Трамп по случаю 110-й годовщины Геноцида армян распространил заявление, в котором была приведена словарная дефиниция геноцида, аналогично заявлениям предыдущих президентов.
Отмечено, что послание от 24 апреля 2025 года не подразумевало изменения политики, так как законодательные и судебные органы США уже давно подтвердили исторические факты, в то время как Рональд Рейган и Джо Байден в своих посланиях ясно использовали термин «геноцид».
Исполнительный директор Брайан Ардуни подчеркнул: «Позиция и политика США в отношении Геноцида армян ясны. Мы остаёмся твёрдыми в намерении предотвратить вторую попытку геноцида против армянского народа, пока Азербайджан продолжает угрожать безопасности Армении и удерживает 23 известных армянских заложников в Баку». Ардуни также призвал администрацию выполнить прошлогоднее обещание президента Трампа о поддержке армянских христиан, которые были «жестоко преследуемы и насильственно депортированы из Арцаха».
Ассамблея отметила, что отсутствие международной реакции на геноциды всегда способствовало действиям авторитарных режимов. Этнические чистки в Арцахе и пытки со стороны Азербайджана были охарактеризованы как продолжение политики младотурков. Также был приведён печально известный комментарий Адольфа Гитлера: «Кто сегодня помнит об уничтожении армян?», ставший предвестием Холокоста. Приведено и высказывание президента Азербайджана Алиева о том, что «мы гоняем их как собак».
Ассамблея вновь подчеркнула, что отрицание Геноцида армян имеет такие же тяжёлые последствия, как отрицание Холокоста, антисемитизм и другие формы расизма. Доклады посла Генри Моргентау, в которых описывалась «кампания по уничтожению расы», служат важными доказательствами. Моргентау подчёркивал: «Великие резни и гонения прошлого кажутся почти незначительными по сравнению со страданиями армянского народа в 1915 году».
В мае 1915 года союзные державы впервые обвинили правительство в «преступлениях против человечности и цивилизации». В 1916 году Сенат США принял резолюцию с призывом к президенту Вудро Вильсону назначить день для сбора средств в помощь армянам.
Генерал-майор Джеймс Харборд, возглавлявший американскую миссию в годы Первой мировой войны, в своём отчёте зафиксировал: «Калечащие увечья, пытки и смерть оставили неизгладимый след в сотнях прекрасных армянских долин, и путешественники редко могут избежать свидетельств этого величайшего преступления всех времён».
Президент Вудро Вильсон отметил, что сочувствие американцев к армянам исходило из «безупречной совести» и «чистой христианской веры», подчеркнув, что помощь армянам была общей заботой всех христиан.
Благодаря усилиям Рафаэля Лемкина, создателя термина «геноцид», ссылавшегося на Геноцид армян и Холокост, в 1948 году ООН приняла Конвенцию о предотвращении геноцида и наказании за него. В 1951 году США в письменном заявлении в Международный суд особо подчеркнули массовые уничтожения армян, евреев и поляков как классические примеры геноцида.
В 1993 году Апелляционный суд США подтвердил, что США последовательно признавали Геноцид армян, отвергнув утверждения о двусмысленности.
Президент Рональд Рейган стал первым главой США, официально употребившим термин «геноцид» по отношению к преступлениям против армян в своём заявлении ко Дню памяти Холокоста 22 апреля 1981 года: «Как геноцид армян до него, и геноцид камбоджийцев после него, и как слишком многие другие преследования слишком многих народов, уроки Холокоста не должны быть забыты».
Память о жертвах Геноцида армян также увековечили своими заявлениями президенты Джордж Буш, Билл Клинтон, Джордж Буш-младший и Барак Обама, употребивший термин «Мец Еղерн». Президент Джо Байден ежегодно прямо называл Геноцид армян.
При Трампе в 2019 году Палата представителей США приняла резолюцию H.Res.296, утвердившую признание Геноцида армян со счётом 405 против 11 голосов, а Сенат единогласно поддержал сопутствующую резолюцию. Кроме того, все 50 штатов США признали Геноцид армян через свои резолюции и прокламации.
Армянская ассамблея Америки, отмечая 110-летнюю годовщину Геноцида армян, вновь подтвердила свою приверженность поддержке безопасности и мира для армянского народа.
В заявлении президента Трампа, в частности, говорится: «Сегодня мы вспоминаем Мец Еղерн и чтим память этих благородных душ… Начиная с 1915 года, в последние годы Османской империи полтора миллиона армян были депортированы и отправлены на смертный путь… Почитая память жертв, моя администрация остаётся приверженной обеспечению религиозной свободы и защите уязвимых меньшинств».