Ամերիկայի հայկական համագումարը վերահաստատել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կարևորությունը՝ նշելով դրա ժխտման իրական վտանգները և հիշեցնելով ԱՄՆ դիրքորոշման մասին։
Ամերիկայի հայկական համագումարի հրապարակած մամլո հաղորդագրության համաձայն՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ, տարածել է հայտարարություն, որը ներկայացրել է ցեղասպանության բառարանային սահմանումը՝ ինչպես արվել է նաև նախկին նախագահների կողմից։
Նշվում է, որ 2025 թվականի ապրիլի 24-ի ուղերձը որևէ քաղաքական փոփոխություն չի ենթադրել, քանի որ օրենսդիր և դատական մարմինները վաղուց հաստատել են պատմական փաստերը, մինչդեռ Ռոնալդ Ռեյգանն ու Ջո Բայդենը իրենց հիշատակի խոսքերում հստակորեն օգտագործել են ցեղասպանություն տերմինը։
Համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին շեշտել է. «Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ԱՄՆ-ի դիրքորոշումն ու քաղաքականությունը հստակ են: Մենք շարունակում ենք անսասան մնալ հայ ժողովրդի դեմ երկրորդ ցեղասպանությունը կանխելու համար համատեղ աշխատելու հարցում, մինչ Ադրբեջանը շարունակում է սպառնալ Հայաստանի անվտանգությանը, և մինչ 23 հայտնի հայ պատանդներ անարդարացիորեն պահվում են Բաքվում»։ Արդունին ընդգծել է, որ Համագումարը կոչ է անում վարչակազմին կատարել նախագահ Թրամփի անցյալ տարվա խոստումը՝ աջակցելով հայ քրիստոնյաներին, որոնք «սարսափելիորեն հալածվեցին և բռնի տեղահանվեցին Արցախում»։
ԱՀՀ–ն հաստատել է, որ ցեղասպանությունների դեմ միջազգային արձագանքի բացակայությունը միշտ էլ խրախուսել է բռնատիրական ռեժիմներին. Արցախի էթնիկ զտումները և ադրբեջանական խոշտանգումները բնութագրվել են որպես երիտթուրքերի քաղաքականության շարունակություն։ Միաժամանակ հիշեցվել է Ադոլֆ Հիտլերի հայտնի խոսքը՝ «ո՞վ է, ի վերջո, այսօր խոսում հայերի ոչնչացման մասին», որը նախորդել է Հոլոքոստի սանձազերծմանը։ Նշվել է նաև, որ Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը նմանատիպ արտահայտություն է արել՝ պարծենալով, թե «մենք նրանց շների պես քշում ենք»։
Ամերիկայի հայկական համագումարը կրկին շեշտադրել է, որ Հայոց ցեղասպանության ժխտումն ունի նույնքան ծանր հետևանքներ, որքան Հոլոքոստի ժխտումը, հակասեմականությունն ու ռասիզմի այլ ձևերը։ Դեսպան Հենրի Մորգենթաուի հաղորդագրությունները, որտեղ նշված է եղել, որ ընթանում էր «ռասայական ոչնչացման արշավ», դարձել են կարևոր ապացույցներ։ Մորգենթաուն ընդգծել է. «Անցյալի մեծ կոտորածներն ու հալածանքները գրեթե աննշան են թվում՝ համեմատած հայ ազգի 1915թ․-ի տառապանքների հետ»։
1915 թվականի մայիսին դաշնակից տերություններն առաջին անգամ մեղադրել են կառավարություն՝ «մարդկության և քաղաքակրթության դեմ» հանցագործությունների մեջ։ Իսկ արդեն 1916 թվականին ԱՄՆ Սենատն ընդունել է բանաձև, որով կոչ է արվել նախագահ Վուդրո Վիլսոնին նշանակել օր՝ հայերին օգնելու համար միջոցներ հավաքելու նպատակով։
Գեներալ-մայոր Ջեյմս Հարբորդը, Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ ամերիկյան առաքելության ղեկավարը, իր զեկույցում արձանագրել է. «մարմնական մասնատումները, բռնությունը, խոշտանգումները և մահը թողել են իրենց հետապնդող հիշողությունները հարյուրավոր գեղեցիկ հայկական հովիտներում, և այդ տարածաշրջան այցելող ճանապարհորդը հազվադեպ է ազատվում բոլոր դարերի այս ամենախոշոր հանցագործության վկայություններից»։
ԱՄՆ նախագահ Վուդրո Վիլսոնն իր ելույթում նշել է, որ հայերի հանդեպ համակրանքը բխել է «անարատ խղճից» և «մաքուր քրիստոնեական հավատքից»՝ ընդգծելով, որ հայերին օգնելու ձգտումը եղել է բոլոր քրիստոնյաների ընդհանուր մտահոգությունը։
Ռաֆայել Լեմկինի ջանքերի շնորհիվ, ով ստեղծել է «ցեղասպանություն» եզրույթը՝ հղում անելով Հայոց ցեղասպանությանը և Հոլոքոստին, ՄԱԿ-ը 1948 թվականին ընդունել է Ցեղասպանության կանխարգելման և պատժման կոնվենցիան։ Իսկ 1951 թվականին ԱՄՆ-ն Արդարադատության միջազգային դատարանում իր գրավոր հայտարարությամբ հատուկ ընդգծել է, որ հայերի, հրեաների և լեհերի զանգվածային բնաջնջումները հանդիսանում են ցեղասպանության ակնառու օրինակներ։
1993 թվականին ԱՄՆ վերաքննիչ դատարանը հաստատել է, որ Միացյալ Նահանգները մշտապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, իսկ երկիմաստության մասին պնդումները հետ են կանչվել։
Ռոնալդ Ռեյգանն եղել է առաջին նախագահը, ով պաշտոնապես կիրառել է «ցեղասպանություն» տերմինը՝ նկարագրելով հայերի դեմ ուղղված ոճրագործությունները՝ իր 1981 թվականի ապրիլի 22-ի Հոլոքոստի հիշատակի հայտարարության ժամանակ. «Ինչպես դրանից առաջ տեղի ունեցած հայերի ցեղասպանությունը, և դրան հաջորդած կամբոջացիների ցեղասպանությունը, և ինչպես չափազանց շատ այլ ժողովուրդների նկատմամբ իրականացված նմանատիպ չափազանց շատ հալածանքներ՝ Հոլոքոստի դասերը երբեք չպետք է մոռացվեն»։
Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին իրենց հայտարարություններով հանդես են եկել նաև նախագահներ Ջորջ Բուշը, Բիլ Քլինթոնը, Ջորջ Բուշ Կրտսերը և Բարաք Օբաման, որն օգտագործել է «Մեծ եղեռն» տերմինը։ Նախագահ Ջո Բայդենը յուրաքանչյուր տարի իր պաշտոնավարման ընթացքում ուղղակիորեն հիշատակել է Հայոց ցեղասպանությունը։
Թրամփի առաջին նախագահության ժամանակաշրջանում, 2019 թվականին, Ներկայացուցիչների պալատը ընդունել է բանաձև (H.Res.296), որը 405 կողմ, 11 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ հաստատել է ԱՄՆ-ի դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ։ Սենատն էլ միաձայնությամբ հավանություն է տվել ուղեկցող բանաձևին։ Բացի այդ, ԱՄՆ բոլոր 50 նահանգները ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը իրենց ընդունած բանաձևերի և հռչակագրերի միջոցով։
Ամերիկայի հայկական համագումարը Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի այս հիշարժան պահին վերահաստատել է իր հանձնառությունը՝ շարունակել աջակցել հայ ժողովրդի անվտանգությանը և խաղաղությանը։
ԱՄՆ նախագահ Թրամփի հայտարարությունում մասնավորապես նշվել է. «Այսօր մենք հիշում ենք Մեծ եղեռնը և հարգանքի տուրք ենք մատուցում այդ հրաշալի հոգիների հիշատակին… Սկսած 1915թ․-ից, Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին մեկուկես միլիոն հայեր աքսորվեցին և տարվեցին մահվան ճանապարհով… Մինչ մենք հարգում ենք զոհերի հիշատակը, իմ վարչակազմը շարունակում է հանձնառու մնալ կրոնական ազատության ապահովմանը և խոցելի փոքրամասնությունների պաշտպանությանը»։

The Armenian Assembly of America reaffirmed the importance of recognizing the Armenian Genocide, highlighting the real dangers of its denial and recalling the consistent U.S. stance on the matter.
According to a press release by the Assembly, U.S. President Donald Trump issued a statement on the occasion of the 110th anniversary of the Armenian Genocide, presenting the dictionary definition of genocide, as former presidents had done.
It was noted that the April 24, 2025, statement did not imply any policy shift, as the U.S. legislative and judicial branches had long affirmed the historical facts, while Ronald Reagan and Joe Biden explicitly used the term "genocide" in their commemorative messages.
Executive Director Bryan Ardouny emphasized: «The U.S. position and policy regarding the Armenian Genocide are clear. We remain steadfast in working together to prevent a second genocide against the Armenian people, as Azerbaijan continues to threaten Armenia's security and 23 known Armenian hostages are unjustly held in Baku.» Ardouny also urged the administration to fulfill President Trump’s previous pledge to support Armenian Christians who were «horrifically persecuted and forcibly displaced in Artsakh.»
The Assembly stated that the lack of an international response to genocides has historically encouraged authoritarian regimes. The ethnic cleansing in Artsakh and Azerbaijani torture practices were described as continuations of Young Turk policies. Adolf Hitler's infamous remark — «Who, after all, speaks today of the annihilation of the Armenians?» — was also cited as a warning preceding the Holocaust. A similar statement was attributed to Azerbaijan’s President Aliyev, boasting, «We are driving them out like dogs.»
The Assembly reiterated that the denial of the Armenian Genocide has consequences equivalent to Holocaust denial, antisemitism, and other forms of racism. Ambassador Henry Morgenthau’s reports, describing the events as a «campaign of race extermination,» serve as key evidence. Morgenthau stressed, «The great massacres and persecutions of the past seem almost insignificant compared to the sufferings of the Armenian nation in 1915.»
In May 1915, the Allied Powers first accused a government of «crimes against humanity and civilization.» By 1916, the U.S. Senate had passed a resolution urging President Woodrow Wilson to designate a day for fundraising in aid of Armenians.
Major General James Harbord, leader of the U.S. mission during World War I, recorded in his report: «Mutilation, torture, and death left haunting memories across hundreds of beautiful Armenian valleys, and travelers in the region rarely escape reminders of this greatest crime of all ages.»
President Woodrow Wilson remarked that American sympathy for Armenians stemmed from «an unblemished conscience» and «pure Christian faith,» highlighting that the desire to help Armenians was a universal concern among Christians.
Thanks to the efforts of Raphael Lemkin, who coined the term "genocide" with reference to the Armenian Genocide and the Holocaust, the United Nations adopted the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide in 1948. In 1951, the United States, in a written submission to the International Court of Justice, specifically referenced the mass exterminations of Armenians, Jews, and Poles as classic examples of genocide.
In 1993, a U.S. appellate court confirmed that the United States had consistently recognized the Armenian Genocide, rejecting claims of ambiguity.
Ronald Reagan was the first U.S. President to officially use the term "genocide" to describe the crimes against Armenians during his April 22, 1981, Holocaust Remembrance Day proclamation: «Like the genocide of the Armenians before it, and the genocide of the Cambodians which followed it, and like too many other persecutions of too many other peoples, the lessons of the Holocaust must never be forgotten.»
Presidents George Bush, Bill Clinton, George W. Bush, and Barack Obama also commemorated the Armenian Genocide, with Obama using the term "Meds Yeghern" (Great Crime). President Joe Biden has directly referenced the Armenian Genocide every year during his presidency.
During Trump's first term, in 2019, the House of Representatives passed Resolution H.Res.296 recognizing the Armenian Genocide by a vote of 405 to 11, and the Senate unanimously adopted a companion resolution. Moreover, all 50 U.S. states have recognized the Armenian Genocide through resolutions and proclamations.
The Armenian Assembly of America, marking the 110th anniversary of the Armenian Genocide, reaffirmed its commitment to supporting the Armenian people’s security and peace.
President Trump’s statement read: «Today, we remember the Meds Yeghern and honor the memory of those lost… Beginning in 1915, in the final years of the Ottoman Empire, one and a half million Armenians were deported, marched to their deaths… As we honor the memory of the victims, my administration remains committed to promoting religious freedom and protecting vulnerable minorities.»