Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը, Հռոմում հանդիպել է Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին և անդրադարձել իր Հայաստան կատարելիք այցին։ Կալասն այդ մասին հայտնել է X հարթակում։
«ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ Հռոմում քննարկեցի Հայաստան կատարելիք այցս։ Վերահաստատեցի ԵՄ ամուր հանձնառությունը կապերի խորացմանը և մտքեր փոխանակեցի Հարավային Կովկասում իրավիճակի շուրջ՝ ներառյալ տարածաշրջանում խաղաղության և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ ջանքերը»,- գրել է նա։
Կայա Կալլասը այս մասին հայտնել է իր X հարթակում, որտեղ նաև ընդգծել է Եվրամիության հանձնառությունը՝ նպաստելու Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման և Հայաստանի ու Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորմանը։
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարում մասնակցել է Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի հուղարկավորության արարողությանը: Միջոցառման ավարտին նախագահ Խաչատուրյանը ոչ պաշտոնական ձևաչափով շփումներ է ունեցել գործընկերների հետ, որոնց ընթացքում անդրադարձել օրակարգային մի շարք հարցերի։
Մի շարք եվրոպական երկրներից և Եվրախորհրդարանից պատգամավորներ քննադատել են Կալասի այցը Բաքու։ Նրանք նշել են, որ Կալասը գերադասել է մեկնել բռնապետական Ադրբեջան՝ շրջանցելով եվրոպական ուղի ընտրած Հայաստանը։ Ըստ նրանց՝ այս ընտրությունը դիտարկվում է որպես անտեսում մի երկրի, որը ժողովրդավարական արժեքներով է առաջնորդվում ու շարունակում է սպառնալիքների բախվել Ադրբեջանի կողմից։

European Union High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, Kaja Kallas, met with Armenian President Vahagn Khachaturyan in Rome to discuss her upcoming visit to Armenia. Kallas shared the news on the X platform.
“In Rome, I discussed my upcoming visit to Armenia with President Vahagn Khachaturyan. I reaffirmed the EU’s strong commitment to deepening ties and exchanged views on the situation in the South Caucasus, including efforts towards peace and the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan,” she wrote.
Kallas emphasized the EU’s commitment to fostering peace in the South Caucasus and supporting the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan.
President Vahagn Khachaturyan attended Pope Francis’s funeral ceremony at St. Peter’s Basilica in the Vatican. Following the event, he engaged in informal conversations with colleagues, addressing a number of agenda items.
Several European lawmakers and members of the European Parliament criticized Kallas’s visit to Baku, stating that she preferred to visit authoritarian Azerbaijan over democratic Armenia. They considered this choice a neglect of a country committed to democratic values and still facing threats from Azerbaijan.