Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը Բաքու այցից առաջ Ադրբեջանի պետական AzTV հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում խոսել է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների մասին:
Նա հայտարարել է, որ Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը պետք է տեղի ունենա երկրների կողմից միմյանց տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքի հիման վրա, հայտնում է Mehr գործակալությունը։
«Իրանն Ադրբեջանին տրամադրում է ճանապարհ դեպի Նախիջևան իր տարածքով, այդ հարցում արդեն աշխատանքներ են տարվում, և պայմանավորվածություն կա»,- ասել է Փեզեշքիանը:
Նա նաև ասել է, որ Իրանը «միշտ պաշտպանել է Ադրբեջանի իրավունքները և պաշտպանում է Հայաստանին՝ վերջինիս իրավունքների շրջանակում»։
«Մենք աշխատում ենք, որ կողմերն ապրեն խաղաղ՝ բարիդրացիության հիման վրա»,–ասել է Փեզեշքիանը։
Նա նշել է նաև, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանային և տարածքային խնդիրները կարող են վերանալ միայն այն ժամանակ, երբ երկու երկրների քաղաքական և առևտրային հարաբերությունները կարգավորվեն՝ երկու կողմերի իրավունքները հաշվի առնելով։
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի պաշտոնական այցը Բաքու արդեն մեկնարկել է։ Նա հանդիպում է ունեցել այդ երկրի նախագահի հետ։

He stated that the reopening of communications in the South Caucasus must occur on the basis of mutual respect for territorial integrity, according to Mehr News Agency.
"Iran is providing Azerbaijan a road link to Nakhijevan through its territory, work on this is already underway, and an agreement has been reached," Pezeshkian said.
He also emphasized that Iran has "always supported Azerbaijan's rights and supports Armenia within the framework of its rights."
"We are working to ensure that the sides live peacefully based on good neighborly relations," Pezeshkian added.
He further noted that the border and territorial disputes between Armenia and Azerbaijan can only be resolved when political and trade relations between the two nations are normalized, taking into account both sides' rights.
Iranian President Masoud Pezeshkian’s official visit to Baku has already begun. He has met with the country’s president.