Արցախի նախկին ՄԻՊ, «Արցախ Միության» նախագահ Արտակ Բեգլարյանն ԱՄՆ-ում ներկայացրել է Արցախի ժողովրդի ներկա իրավիճակը և դրա հաղթահարմանն ուղղված ռազմավարական նպատակները:
Ապրիլի 25-26-ին Բեգլարյանը ելույթներով հանդես է եկել Յեյլի համալսարանում և Կոնեկտիկուտի Ներկայացուցիչների պալատում, իսկ ապրիլի 27-ին՝ Իլինոյսի հայ համայնքի կենտրոնում։
Յեյլի համալսարանի հեղինակավոր հարթակներում կայացած երկու միջոցառումների ժամանակ Արտակ Բեգլարյանը անդրադարձ է կատարել վերջին տարիների գործընթացներին՝ առանձնացնելով ադրբեջանական ցեղասպանական քաղաքականության մեթոդաբանությունն ու օրինաչափությունները: Երկրորդ միջոցառման ընթացքում Արտակ Բեգլարյանն ու Գառնիկ Քերքոնյանը քննարկել են Արցախի ժողովրդի վերադարձի իրավունքի հիմքերը, իրացման եղանակներն ու հնարավոր պայմանները: Միջազգային տարբեր օրինակներ ներկայացնելով՝ Բեգլարյանը շեշտել է, որ գերտերությունների քաղաքական կամքի առկայության դեպքում հնարավոր կլինի կազմակերպել Արցախի ժողովրդի համախմբված վերադարձը, որի համար, ըստ նրա, անհրաժեշտ է ՀՀ պետական ինստիտուտների պատասխանատու և նպատակասլաց գործունեությունը:
Նա ընդգծել է, որ այս ծանր պայմաններում հայ ժողովրդի գերակա տեսլականը պետք է լինի հզոր, զարգացած և ազգային պատասխանատվությամբ Հայաստանի Հանրապետության կերտումը, որից էլ բխում է Արցախի ապագան՝ ապահովելով անվտանգ, արժանապատիվ, կայուն և ինքնորոշված կյանք Արցախի հողում:
Կոնեկտիկուտի նահանգի օրենսդիր շենքում Հարթֆորդ քաղաքում և Իլինոյսի հայ համայնքի կենտրոնում Չիկագոյում կայացած միջոցառումներում Արտակ Բեգլարյանը հանդես է եկել որպես հիմնական բանախոս: Իր ելույթներում նա առանձնացրել է յոթ ռազմավարական նպատակ, որոնց իրականացումը կենսական է համարել նշված տեսլականին հասնելու համար: Նա այդ նպատակները ներկայացրել է անգլերեն PERSIST (համառել) բառի սկզբնատառերով, մասնավորապես՝
- Պահել Արցախի ժողովրդին Հայաստանում՝ ստեղծելով արժանապատիվ և կայուն ապրելու պայմաններ ու պահպանելով ազգային ինքնությունը:
- Ապահովել Արցախի բնական և մշակութային միջավայրի պաշտպանությունը՝ ներառյալ հանրային և մասնավոր սեփականությունը, որոնք Ադրբեջանի կողմից շարունակում են ոչնչացվել և յուրացվել:
- Փաստագրել կատարված բոլոր հանցագործությունները և ամրագրել Արցախի ժողովրդի իրավունքները միջազգային իրավական հարթակներում:
- Ապահովել Արցախի ժողովրդի ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը որպես Հայոց ցեղասպանության շարունակություն:
- Նախաձեռնել և հասնել միջազգային արդարադատության իրականացմանը՝ պատժելով հանցագործներին և կանխարգելելով հետագա ոճրագործությունները հայերի և այլ ժողովուրդների դեմ:
- Վերացնել Ադրբեջանի պետական մակարդակով վարած հայատյացության քաղաքականությունը և դրա գաղափարախոսական արմատները, որոնք հիմք են ծառայել հայերի դեմ իրականացված հանցագործություններին:
- Վերադարձնել ադրբեջանական բանտերում պահվող հայ գերիներին, ովքեր ենթարկվում են ծանր տառապանքների և արդարությունից զուրկ դատավարությունների միայն իրենց ազգային պատկանելության պատճառով:
Ամփոփելով իր ելույթները՝ Արտակ Բեգլարյանը կոչ է արել ներկաներին պատրաստ լինել երկարատև և հետևողական պայքարի՝ հանուն համամարդկային արժեքների և հայ ժողովրդի գոյատևման:
Յեյլի համալսարանի միջոցառումները կազմակերպվել են Մաքմիլան կենտրոնի Ցեղասպանության ուսումնասիրությունների ծրագրի, Հայկական ուսումնասիրությունների և հետազոտությունների ազգային ասոցիացիայի (NAASR), Փոյնթեր ծրագրի և Յեյլի հայկական ցանցի կողմից, մինչդեռ Հարթֆորդի միջոցառումը կազմակերպել է Կոնեկտիկուտի հայ համայնքը, իսկ Չիկագոյի միջոցառումը՝ Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի Իլինոյի մասնաճյուղը։

Бывший омбудсмен Арцаха, президент «Союза Арцаха» Артак Бегларян представил в США нынешнюю ситуацию народа Арцаха и стратегические цели по её преодолению.
25–26 апреля Бегларян выступил в Йельском университете и Палате представителей Коннектикута, а 27 апреля — в Армянском общинном центре Иллинойса.
На двух авторитетных мероприятиях Йельского университета Артак Бегларян осветил процессы последних лет, выделив методологию и закономерности геноцидальной политики Азербайджана. Во время второго мероприятия Бегларян и Гарник Керконян обсудили основы, способы реализации и возможные условия осуществления права народа Арцаха на возвращение. Приводя различные международные примеры, Бегларян подчеркнул, что при наличии политической воли ведущих держав возможно организованное возвращение народа Арцаха, при этом особо выделив необходимость ответственной и целенаправленной деятельности государственных институтов Армении.
Он отметил, что в нынешних тяжелых условиях приоритетным видением армянского народа должно стать построение сильной, развитой и национально ответственной Республики Армения, от чего напрямую зависит безопасное, достойное, стабильное и самоопределенное будущее Арцаха.
В Хартфорде в законодательном здании Коннектикута и в Армянском общинном центре Чикаго Артак Бегларян выступил в качестве основного докладчика. В своих выступлениях он изложил семь стратегических целей, реализацию которых счел жизненно необходимой для достижения указанного видения, используя английскую аббревиатуру PERSIST:
- Сохранить народ Арцаха в Армении, создавая достойные и стабильные условия жизни и сохраняя национальную идентичность.
- Обеспечить защиту природной и культурной среды Арцаха, включая общественную и частную собственность, которая продолжает уничтожаться и присваиваться Азербайджаном.
- Задокументировать все совершенные преступления и закрепить права народа Арцаха в международных правовых структурах.
- Добиться признания и осуждения геноцида народа Арцаха как продолжения Геноцида армян.
- Инициировать и добиться осуществления международного правосудия, наказания преступников и предотвращения новых преступлений против армян и других народов.
- Устранить политику государственно поддерживаемой армянофобии в Азербайджане и её идеологические корни, послужившие основой для преступлений против армян.
- Добиться возвращения армянских пленных, находящихся в азербайджанских тюрьмах и подвергающихся тяжёлым страданиям и несправедливым судебным процессам по причине их национальной принадлежности.
Подводя итог своим выступлениям, Артак Бегларян призвал участников быть готовыми к долгой и последовательной борьбе за общечеловеческие ценности и выживание армянского народа.
Мероприятия в Йельском университете были организованы Центром Макмиллана по изучению геноцидов, Национальной ассоциацией армянских исследований и исследований (NAASR), Программой Пойнтера и Армянской сетью Йельского университета. Мероприятие в Хартфорде организовала армянская община Коннектикута, а в Чикаго — Иллинойский отдел Армянского национального комитета Америки (ANCA).