Բաքվի դատարանում Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության դեմ շինծու գործերով ընթացող դատական ֆարսում Արցախի նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանին հարցեր են ուղղել, թե ովքեր էն պարգևատրվել 1992–ին Շուշին վերցնելու համար։
Ղուկասյանն ասել է, որ մինչ 1990 թվականը աշխատել է «Սովետական Ղարաբաղ» թերթում, իսկ 1992 թվականի վերջում նշանակվել է վարչապետի քաղաքական հարցերով խորհրդական, գրում է Minval.az-ը։
Նշվել է, որ պարգևատրվել են Հայաստանի պաշտպանության նախարար Վազգեն Սարգսյանը, Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Գուրգեն Դալիբալթայանը։
Նիստի ընթացքում ցուցադրվել է Արկադի Ղուկասյանի լուսանկարը Շուշիում։ Պետական մեղադրող Տարանա Մամեդովայի հարցերին պատասխանելիս՝ Ղուկասյանն ասել է, որ լուսանկարն արվել է Շուշի այցելության ժամանակ, և իր կողքին եղել են Զորի Բալայանը և Օլեգ Եսայանը։
Արցախի նախկին նախագահ Բակո Սահակյանը հաստատել է իր մասնակցությունը Շուշիի ազատագրմանը։ Նա ասել է, որ եղել է Վիլեն Միքայելյանի ղեկավարած ջոկատում։
«Դա արևելյան ուղղությունն էր։ Ես գիտեմ, որ այդ ուղղության հրամանատարը եղել է Արկադի Կարապետյանը», – ասել է նա, գրում է Trend.az-ը։
Հաջորդ դատական նիստը նշանակված է մայիսի 1-ին։
Շուշիի ազատագրումը, որը հայտնի է նաև «Հարսանիք լեռներում» ռազմագործողություն, տեղի է ունեցել 1992 թվականի մայիսի 8-ից 9-ը։ Շուշիից ադրբեջանցիները հրթիռահրետակոծում էին Ստեփանակերտն ու շրջակա հայկական բնակավայրերը։ Մեկ շաբաթվա ընթացքում Շուշիից ադրբեջանական զինուժը արձակվել է մոտ 1000 արկ, որից 800-ը՝ ռեակտիվ, ինչի հետևանքով զոհվել է 20 խաղաղ բնակիչ։ 1992 թվականի ապրիլի 27-ի դրությամբ Շուշիում, որտեղից դուրս էր բերվել ամբողջ խաղաղ բնակչությունը, կենտրոնացվել էր մեծ քանակությամբ ռազմական տեխնիկա և զինամթերք։

During the ongoing staged trial in Baku against Artsakh’s former political and military leadership, former president Arkadi Ghukasyan was questioned about who received awards in 1992 for capturing Shushi, reports Minval.az .
Ghukasyan said that before 1990, he worked for the newspaper Soviet Karabakh, and at the end of 1992, he was appointed as an adviser on political matters to the Prime Minister.
It was noted that Armenia’s Defense Minister Vazgen Sargsyan and Chief of the General Staff of the Armenian Armed Forces Gurgen Dalibaltayan were among those awarded.
During the session, a photograph of Arkadi Ghukasyan in Shushi was shown. Answering questions from state prosecutor Tarana Mamedova, Ghukasyan said the photograph was taken during a visit to Shushi, where he was accompanied by Zori Balayan and Oleg Yesayan.
Former Artsakh president Bako Sahakyan confirmed his participation in the liberation of Shushi, stating that he served in the detachment led by Vilen Mikayelyan.
“That was the eastern direction. I know that the commander for that direction was Arkadi Karapetyan,” Sahakyan said, according to Trend.az .
The next court session is scheduled for May 1.
The liberation of Shushi, known as the "Wedding in the Mountains" military operation, took place from May 8 to 9, 1992. From Shushi, Azerbaijani forces heavily shelled Stepanakert and surrounding Armenian villages. In one week, approximately 1,000 shells were fired from Shushi, 800 of them being rockets, resulting in the deaths of 20 civilians. As of April 27, 1992, Shushi, already evacuated of its civilian population, was heavily militarized with significant amounts of military equipment and ammunition.