Բաքվի դատարանում Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության դեմ շինծու գործերով ընթացող դատական ֆարսում Արցախի նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանին հարցեր են ուղղել, թե ովքեր էն պարգևատրվել 1992–ին Շուշին վերցնելու համար։
Ղուկասյանն ասել է, որ մինչ 1990 թվականը աշխատել է «Սովետական Ղարաբաղ» թերթում, իսկ 1992 թվականի վերջում նշանակվել է վարչապետի քաղաքական հարցերով խորհրդական, գրում է Minval.az-ը։
Նշվել է, որ պարգևատրվել են Հայաստանի պաշտպանության նախարար Վազգեն Սարգսյանը, Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Գուրգեն Դալիբալթայանը։
Նիստի ընթացքում ցուցադրվել է Արկադի Ղուկասյանի լուսանկարը Շուշիում։ Պետական մեղադրող Տարանա Մամեդովայի հարցերին պատասխանելիս՝ Ղուկասյանն ասել է, որ լուսանկարն արվել է Շուշի այցելության ժամանակ, և իր կողքին եղել են Զորի Բալայանը և Օլեգ Եսայանը։
Արցախի նախկին նախագահ Բակո Սահակյանը հաստատել է իր մասնակցությունը Շուշիի ազատագրմանը։ Նա ասել է, որ եղել է Վիլեն Միքայելյանի ղեկավարած ջոկատում։
«Դա արևելյան ուղղությունն էր։ Ես գիտեմ, որ այդ ուղղության հրամանատարը եղել է Արկադի Կարապետյանը», – ասել է նա, գրում է Trend.az-ը։
Հաջորդ դատական նիստը նշանակված է մայիսի 1-ին։
Շուշիի ազատագրումը, որը հայտնի է նաև «Հարսանիք լեռներում» ռազմագործողություն, տեղի է ունեցել 1992 թվականի մայիսի 8-ից 9-ը։ Շուշիից ադրբեջանցիները հրթիռահրետակոծում էին Ստեփանակերտն ու շրջակա հայկական բնակավայրերը։ Մեկ շաբաթվա ընթացքում Շուշիից ադրբեջանական զինուժը արձակվել է մոտ 1000 արկ, որից 800-ը՝ ռեակտիվ, ինչի հետևանքով զոհվել է 20 խաղաղ բնակիչ։ 1992 թվականի ապրիլի 27-ի դրությամբ Շուշիում, որտեղից դուրս էր բերվել ամբողջ խաղաղ բնակչությունը, կենտրոնացվել էր մեծ քանակությամբ ռազմական տեխնիկա և զինամթերք։

29 Апрель 2025 - 08:40 AMT
На продолжающемся в Баку судебном процессе по сфабрикованным делам против бывшего военно-политического руководства Арцаха бывшему президенту Аркадию Гукасяну были заданы вопросы о том, кто был награжден в 1992 году за взятие Шуши, сообщает «Minval.az ».
Гукасян рассказал, что до 1990 года работал в газете «Советский Карабах», а в конце 1992 года был назначен советником премьер-министра по политическим вопросам.
Указано, что награды получили министр обороны Армении Вазген Саргсян и начальник Генерального штаба Вооруженных сил Армении Гурген Далибалтаян.
На заседании было продемонстрировано фото Аркадия Гукасяна в Шуши. Отвечая на вопросы государственного обвинителя Тараны Мамедовой, Гукасян пояснил, что снимок был сделан во время его визита в Шуши, а рядом с ним находились Зори Балаян и Олег Есаян.
Бывший президент Арцаха Бако Саакян подтвердил своё участие в освобождении Шуши, заявив, что он входил в отряд под командованием Вилена Микаеляна.
«Это было восточное направление. Я знаю, что командиром на этом направлении был Аркадий Карапетян», — сказал он, передает «Trend.az ».
Следующее судебное заседание назначено на 1 мая.
Освобождение Шуши, известное также как операция «Свадьба в горах», произошло 8–9 мая 1992 года. Из Шуши азербайджанские войска обстреливали Степанакерт и окрестные армянские деревни. В течение недели из Шуши было выпущено около 1000 снарядов, из которых 800 были реактивными, что привело к гибели 20 мирных жителей. К 27 апреля 1992 года в Шуши, откуда было эвакуировано всё мирное население, было сосредоточено большое количество военной техники и боеприпасов.