Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը հրապարակել է 2024 թվականի գործունեության վերաբերյալ իր հաշվետվությունը։
Նախորդ տարին առանձնացել է նաև վարչարարության արդյունավետության աճով, այդ թվում՝ թե՛ բացահայտված իրավախախտումների, թե՛ նշանակված տուգանքների ծավալների տարեցտարի աճող արդյունքներով։ 2024-ի դրությամբ տուգանքների ընդհանուր գումարը գերազանցել է 3 միլիարդ դրամը, ինչը աննախադեպ է ՄՊՀ-ի ավելի քան 20-ամյա պատմության ընթացքում, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«2024 թվականը հանձնաժողովի համար շրջադարձային էր՝ հաշվի առնելով սպառողների շահերի պաշտպանության ոլորտում կատարված աշխատանքները, մասնավորապես օրենսդրական մեծածավալ փոփոխությունների նախաձեռնումը, որով հանձնաժողովին են վերապահվելու սպառողների շահերի պաշտպանության կենտրոնական մարմնի լիազորությունները»,- իր ուղերձում նշել է ՄՊՀ նախագահ Գեղամ Գևորգյանը։
Հաշվետվության մեջ առանձին բաժիններով ներկայացված են մրցակցության պաշտպանության ոլորտում 2024 թվականին իրականացված հիմնական գործողությունները՝ վիճակագրական տվյալներով, առավել նշանակալի վարույթները, մրցակցային միջավայրի զարգացմանն ուղղված միջոցառումները, հինգ ապրանքային շուկաներում իրականացված ոլորտային վերլուծությունները, հանձնաժողովի որոշումների վերաբերյալ կայացված դատական վճիռները, սպառողների շահերի պաշտպանության ոլորտում կատարված օրենսդրական փոփոխություններն ու վարչարարական միջոցառումները, ինչպես նաև Հանձնաժողովի ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման աշխատանքները և 2025 թվականի հիմնական առաջնահերթությունները։

The Competition Protection Commission (CPC) has published its 2024 activity report.
The past year was marked by greater administrative efficiency, with a rise in both detected violations and the volume of fines imposed. As of 2024, the total amount of fines exceeded 3 billion drams, a record in the CPC’s more than 20-year history, reports 1lurer.am .
"2024 was a pivotal year for the commission, especially considering the extensive legislative initiatives in consumer rights protection, through which the commission will be granted central authority in this area," CPC Chairman Gegham Gevorgyan said in his address.
The report presents, in separate sections, the main activities conducted in the field of competition protection during 2024, including statistical data, key proceedings, initiatives aimed at developing the competitive environment, sectoral analyses conducted across five product markets, court decisions on CPC rulings, legislative changes and administrative actions in consumer protection, as well as efforts to strengthen the commission’s institutional capacities and its main priorities for 2025.