ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակը դիմել է Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության՝ ԵԱՀԿ պատասխանատուներին՝ աջակցելու Բաքվում պահվող 23 հայ ռազմագերիների, ներառյալ Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարների, ազատ արձակմանը։
Առաջարկվել է ԵԱՀԿ-ին կիրառել իրենց տրամադրության տակ գտնվող գործիքակազմը՝ Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորությունների շրջանակում ուսումնասիրելու օրենսդրական և վարչական ընթացակարգերը, փաստագրելու առկա իրավիճակը, ինչպես նաև ներկայացնելու համապատասխան առաջարկություններ և խորհրդատվություն։
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ «ԵԱՀԿ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին փոխանցված են նաև մի շարք տեղեկություններ Ադրբեջանում դատական համակարգի թերությունների, ինչպես նաև ի աջակցություն հայ գերիների՝ տարբեր պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների դիրքորոշումների մասին»։
Միաժամանակ, ակտիվ շարունակում է գործել ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակի նախաձեռնած հարթակը, որտեղ յուրաքանչյուր ցանկացող կարող է ստորագրել առցանց խնդրագիր, ուղղված ԵԱՀԿ համապատասխան պաշտոնյաներին։
Ըստ հայտարարության՝ «յուրաքանչյուր օրը ճակատագրական է մեր գերիների բարօրության ու կյանքի համար։ Միջազգային հանրությունը պետք է ճնշում գործադրի Ադրբեջանի և նախագհահ Իլհամ Ալիևի վրա, որպեսզի դադարեցվեն մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներն ու ազատ արձակվեն ապօրինի կերպով ձերբակալված բոլոր հայ գերիները»։
Նշվում է, որ ստորագրությունների թիվը ներկայումս հասել է վեց հազարի, սակայն կարևոր է շարունակել ավելացնել այն։ Այս նպատակով, Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակը կոչ է արել բոլոր նրանց, ովքեր դեռ չեն միացել նախաձեռնությանը, ստորագրել խնդրագիրը և մասնակցել Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիների ազատ արձակման աշխատանքներին։

29 Апрель 2025 - 15:40 AMT
Центральный офис Ай Дат Бюро АРФ направил обращение в Организацию по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) с просьбой содействовать освобождению 23 армянских пленных, включая бывших военно-политических лидеров Арцаха, находящихся в заключении в Баку.
ОБСЕ предложено использовать находящиеся в ее распоряжении инструменты для изучения законодательных и административных процедур в рамках обязательств Азербайджана, документирования сложившейся ситуации, а также для подготовки соответствующих рекомендаций и консультаций.
В сообщении отмечается, что «высокопоставленным представителям ОБСЕ также была передана информация о недостатках судебной системы Азербайджана, а также о позициях различных государств и международных организаций в поддержку армянских пленных».
Одновременно активно продолжает функционировать платформа, инициированная Центральным офисом Ай Дат Бюро АРФ, где каждый желающий может подписать онлайн-петицию, адресованную соответствующим официальным лицам ОБСЕ.
Согласно заявлению, «каждый день имеет решающее значение для благополучия и жизни наших пленных. Международное сообщество должно оказать давление на Азербайджан и президента Ильхама Алиева, чтобы прекратить грубые нарушения прав человека и добиться освобождения всех незаконно удерживаемых армянских пленных».
Отмечается, что количество подписей на данный момент достигло шести тысяч, однако важно продолжать увеличивать их число. Центральный офис Ай Дат призвал всех, кто еще не присоединился, подписать петицию и поддержать усилия по освобождению армянских пленных, удерживаемых в Баку.
В сентябре 2023 года, после девятимесячной блокады и этнической чистки армянского населения Арцаха, Азербайджан захватил бывших президентов Арцаха Аркадия Гукасяна, Баако Саакяна, Арайика Арутюняна, бывшего государственного министра Рубена Варданяна, министра иностранных дел Давида Бабаяна и ряд других бывших руководителей. Им предъявлены сфабрикованные обвинения, которые могут привести к пожизненному заключению. 17 января в Баку начался показательный судебный процесс против лидеров Арцаха.