Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Կայա Կալասը հայտարարել է, որ Եվրամիության ներգրավվածությունը Հարավային Կովկասում մեծ նշանակություն ունի տարածաշրջանային համագործակցության խթանման, ինչպես նաև խաղաղության, կայունության և բարեկեցության ապահովման առումով՝ ընդգծելով դրա դերը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման շրջանակում։
Կալասը նման հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ ի պատասխան Եվրոպական պահպանողականների և ռեֆորմիստների խմբի ներկայացուցիչ Էմանուիլ Ֆրագկոսի գրավոր հարցերին, հայտնում է Արմենպրեսը։
Պատգամավորը հետաքրքրվել է, թե արդյոք «Ջեյհուն Բայրամովի հետ Կալասի հանդիպման ժամանակ Ալիևի ռեժիմի արտաքին գործերի նախարարը պարտավորվել է ազատ արձակել ավելի քան 320 քաղբանտարկյալների, հայրենադարձել հայ պատանդներին և երաշխիքներ տալ Արցախ հայերի արժանապատիվ վերադարձի մասին՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի իրավաբանորեն պարտադիր վճիռներին համապատասխան»։ Նա նաև հարց է բարձրացրել, թե ինչու «ԵՄ-ն չի կարող հրաժարվել մեղմ քաղաքականությունից, երբ գործ ունի Ադրբեջանի նման բռնատիրական պետությունների հետ»։
Ի պատասխան՝ Կալասը շեշտել է, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ու իրավական պետության սկզբունքների պահպանումը մնում են ԵՄ-ի առաջնահերթություններից մեկը Ադրբեջանի հետ համագործակցության գործընթացում։
«ԵՄ-ն կոչ է արել Ադրբեջանի իշխանություններին ապահովել, որ իրենց գործողությունները համապատասխանեն ներպետական և միջազգային իրավունքով նախատեսված համապատասխան պարտավորություններին: ԵՄ-ն մտահոգություն է հայտնել Ադբեջանում լրագրողների, իրավապաշտպանների և քաղաքական ակտիվիստների ձերբակալությունների աճի առթիվ։ Այս համատեքստում ԵՄ-ն մշտապես կոչ է արել ազատ արձակել բոլոր այն անձանց, ովքեր ազատազրկված են իրենց հիմնարար իրավունքների իրականացման համար: Այս ուղերձները հրապարակայնորեն և երկկողմանի են փոխանցվել բոլոր մակարդակներում, այդ թվում՝ Բարձր ներկայացուցչի/Փոխնախագահի մակարդակով»,- գրավոր հարցադրմանը պատասխանել է Կալասը։
Նա նաև բարձր է գնահատել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկկողմ խաղաղության համաձայնագրի շուրջ ընթացող բանակցությունների ավարտը՝ կոչ անելով կողմերին պահպանել առաջացած դինամիկան և ապահովել ողջ գործընթացի սահուն ավարտը։ Կալասը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ ԵՄ ներկայությունն ու ներգրավվածությունը Հարավային Կովկասում կարևոր են Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում։
Հոկտեմբերի 24-ին Եվրոպական խորհրդարանը ընդունել է «Ադրբեջանում իրավիճակի, մարդու իրավունքների և միջազգային իրավունքի խախտման և Հայաստանի հետ հարաբերությունների մասին» բանաձևը, որով մերժվել է Ալիևի բռնապետական ռեժիմի հետ սովորական հարաբերությունների վարումը։

The European Commission Vice President Kaja Kallas stated that the European Union’s involvement in the South Caucasus is crucial for promoting regional cooperation, ensuring peace, stability, and prosperity, and for contributing to the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan.
Kallas made this statement in response to written questions from Emmanuel Fragkos, a member of the European Conservatives and Reformists Group, reports Armenpress.
The lawmaker had inquired whether, during her meeting with Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, the minister committed to releasing over 320 political prisoners, repatriating Armenian detainees, and providing guarantees for the dignified return of Armenians to Nagorno-Karabakh in line with legally binding rulings of the International Court of Justice. He also questioned why the EU could not abandon its soft policy when dealing with authoritarian regimes like Azerbaijan.
Kallas replied that protecting human rights and upholding the rule of law remain EU priorities in cooperation with Azerbaijan.
"The EU has called on Azerbaijani authorities to ensure their actions comply with their obligations under domestic and international law. The EU has expressed concern over the increasing number of arrests of journalists, human rights defenders, and political activists in Azerbaijan. In this context, the EU has consistently called for the release of all individuals detained for exercising their fundamental rights. These messages have been conveyed both publicly and bilaterally at all levels, including by the High Representative/Vice-President," Kallas wrote in her response.
She also welcomed the conclusion of bilateral negotiations between Armenia and Azerbaijan on a peace agreement, urging both sides to maintain the momentum and ensure a smooth end to the process. Kallas once again underscored the importance of the EU's presence and engagement in the South Caucasus in the context of normalizing relations between Baku and Yerevan.
On October 24, the European Parliament adopted a resolution on the situation in Azerbaijan, violations of human rights and international law, and EU relations with Armenia, rejecting normal relations with Aliyev’s authoritarian regime.