Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Կայա Կալասը հայտարարել է, որ Եվրամիության ներգրավվածությունը Հարավային Կովկասում մեծ նշանակություն ունի տարածաշրջանային համագործակցության խթանման, ինչպես նաև խաղաղության, կայունության և բարեկեցության ապահովման առումով՝ ընդգծելով դրա դերը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման շրջանակում։
Կալասը նման հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ ի պատասխան Եվրոպական պահպանողականների և ռեֆորմիստների խմբի ներկայացուցիչ Էմանուիլ Ֆրագկոսի գրավոր հարցերին, հայտնում է Արմենպրեսը։
Պատգամավորը հետաքրքրվել է, թե արդյոք «Ջեյհուն Բայրամովի հետ Կալասի հանդիպման ժամանակ Ալիևի ռեժիմի արտաքին գործերի նախարարը պարտավորվել է ազատ արձակել ավելի քան 320 քաղբանտարկյալների, հայրենադարձել հայ պատանդներին և երաշխիքներ տալ Արցախ հայերի արժանապատիվ վերադարձի մասին՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի իրավաբանորեն պարտադիր վճիռներին համապատասխան»։ Նա նաև հարց է բարձրացրել, թե ինչու «ԵՄ-ն չի կարող հրաժարվել մեղմ քաղաքականությունից, երբ գործ ունի Ադրբեջանի նման բռնատիրական պետությունների հետ»։
Ի պատասխան՝ Կալասը շեշտել է, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ու իրավական պետության սկզբունքների պահպանումը մնում են ԵՄ-ի առաջնահերթություններից մեկը Ադրբեջանի հետ համագործակցության գործընթացում։
«ԵՄ-ն կոչ է արել Ադրբեջանի իշխանություններին ապահովել, որ իրենց գործողությունները համապատասխանեն ներպետական և միջազգային իրավունքով նախատեսված համապատասխան պարտավորություններին: ԵՄ-ն մտահոգություն է հայտնել Ադբեջանում լրագրողների, իրավապաշտպանների և քաղաքական ակտիվիստների ձերբակալությունների աճի առթիվ։ Այս համատեքստում ԵՄ-ն մշտապես կոչ է արել ազատ արձակել բոլոր այն անձանց, ովքեր ազատազրկված են իրենց հիմնարար իրավունքների իրականացման համար: Այս ուղերձները հրապարակայնորեն և երկկողմանի են փոխանցվել բոլոր մակարդակներում, այդ թվում՝ Բարձր ներկայացուցչի/Փոխնախագահի մակարդակով»,- գրավոր հարցադրմանը պատասխանել է Կալասը։
Նա նաև բարձր է գնահատել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկկողմ խաղաղության համաձայնագրի շուրջ ընթացող բանակցությունների ավարտը՝ կոչ անելով կողմերին պահպանել առաջացած դինամիկան և ապահովել ողջ գործընթացի սահուն ավարտը։ Կալասը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ ԵՄ ներկայությունն ու ներգրավվածությունը Հարավային Կովկասում կարևոր են Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում։
Հոկտեմբերի 24-ին Եվրոպական խորհրդարանը ընդունել է «Ադրբեջանում իրավիճակի, մարդու իրավունքների և միջազգային իրավունքի խախտման և Հայաստանի հետ հարաբերությունների մասին» բանաձևը, որով մերժվել է Ալիևի բռնապետական ռեժիմի հետ սովորական հարաբերությունների վարումը։

30 Апрель 2025 - 08:20 AMT
Вице-президент Еврокомиссии Кая Каллас заявила, что вовлеченность Европейского союза в дела Южного Кавказа имеет большое значение для продвижения регионального сотрудничества, обеспечения мира, стабильности и благосостояния, а также для нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
Об этом Каллас сообщила в ответ на письменные вопросы депутата Европарламента от группы Европейских консерваторов и реформистов Эммануила Фрагкоса, передает «Арменпресс».
Парламентарий поинтересовался, обязался ли министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов во время встречи с Каллас освободить более 320 политзаключённых, репатриировать армянских пленный и предоставить гарантии достойного возвращения армян Арцаха в соответствии с юридически обязательными решениями Международного суда. Он также задал вопрос, почему Евросоюз продолжает мягкую политику в отношении таких авторитарных государств, как Азербайджан.
В ответ Каллас подчеркнула, что защита прав человека и соблюдение принципов правового государства остаются приоритетами ЕС в процессе сотрудничества с Азербайджаном.
«ЕС призвал власти Азербайджана обеспечить соответствие своих действий обязательствам, предусмотренным внутренним и международным правом. ЕС выразил обеспокоенность ростом числа арестов журналистов, правозащитников и политических активистов в Азербайджане. В этом контексте ЕС последовательно призывает к освобождению всех лиц, лишённых свободы за реализацию своих фундаментальных прав. Эти сигналы передавались как публично, так и двусторонне на всех уровнях, включая уровень высокого представителя/вице-президента», — заявила Каллас в письменном ответе.
Она также высоко оценила завершение двусторонних переговоров между Арменией и Азербайджаном по мирному соглашению, призвав стороны сохранить достигнутую динамику и обеспечить плавное завершение процесса. Каллас вновь подчеркнула, что присутствие и вовлеченность ЕС в регионе Южного Кавказа играют важную роль в процессе нормализации отношений между Баку и Ереваном.
24 октября Европарламент принял резолюцию «О ситуации в Азербайджане, нарушениях прав человека и международного права и об отношениях с Арменией», отвергнув ведение обычных отношений с диктаторским режимом Алиева.