Ապրիլի 29-ին տեղի է ունեցել հեռախոսազրույց Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի և Մեծ Բրիտանիայի Եվրոպայի, Հյուսիսային Ամերիկայի և ծովից դուրս տարածքների հարցերով պետական նախարար Սթիվըն Դաութիի միջև։ Կողմերը քննարկել են երկկողմ և տարածաշրջանային համագործակցության արդի հարցեր, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանն առնչվող թեմաներ։
Ջեյհուն Բայրամովը, անդրադառնալով Ադրբեջանի և Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորման թեմային, խոսել է խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցային գործընթացում գրանցված առաջընթացի, ինչպես նաև դրա «կայացմանն խանգարող հիմնական խոչընդոտների մասին», հայտնում է APA-ն։
Նա կրկնել է ադրբեջանական այն թեզը, թե Հայաստանի Սահմանադրությունում և այլ օրենսդրական ակտերում Ադրբեջանի հանդեպ տարածքային հավակնություններ կան և որ դրանիցից «հրաժարումը բացառիկ նշանակություն ունի Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հասնելու տեսանկյունից»։
Զրույցի ավարտին կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև այլ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ։

30 Апрель 2025 - 08:43 AMT
29 апреля состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова с государственным министром Великобритании по делам Европы, Северной Америки и заморских территорий Стивеном Даути. Стороны обсудили актуальные вопросы двустороннего и регионального сотрудничества, а также темы, касающиеся региональной и международной безопасности.
В контексте нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией Байрамов рассказал о прогрессе в переговорах по мирному договору, а также назвал ключевые препятствия, мешающие его подписанию, сообщает APA.
Он вновь озвучил тезис Баку о том, что «Конституция Армении и другие законодательные акты якобы содержат территориальные претензии к Азербайджану», заявив, что отказ от таких положений имеет «исключительное значение» для достижения стабильного мира на Южном Кавказе.
В завершение разговора стороны также обменялись мнениями по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.
Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев на совместной пресс-конференции с президентом Германии Франком-Вальтером Штайнмайером заявил, что требования Баку к Еревану включают ликвидацию Минской группы ОБСЕ и изменение Конституции Армении, в которой, по его словам, содержатся территориальные претензии к Азербайджану.