1988–1992 թվականներին Ադրբեջանից բռնագաղթած և Հայաստանի քաղաքացիություն ստացած անձինք սեփականության իրավունք կստանան հանրակացարանային տարածքների նկատմամբ, որտեղ բնակվում են։ Համապատասխան որոշումն ընդունվել է կառավարության նիստում։
«Հանրակացարանային բնակարանային ֆոնդի սեփականաշնորհման մասին» որոշման հիմնավորման մեջ ասվում է, որ Կոտայքի մարզի Աբովյան քաղաքի Ուսանողական թաղամաս 4 շենքի, Երևանի Մոլդովական փողոց, 29/1 շենքի, Երևանի Շիրակի փողոց 2/32 շենք հասցեների Ադրբեջանի Հանրապետությունից բռնագաղթված և ՀՀ քաղաքացիություն ստացած քաղաքացիները դիմում են ներկայացրել Պետական գույքի կառավարման կոմիտե՝ իրենց կողմից զբաղեցրած բնակելի տարածքները սեփականության իրավունքով տրամադրելու համար:
Նշվել է, որ որոշման հիմնական նպատակն է ապահովել տարիներ շարունակ հանրակացարաններում ապրող փախստական ընտանիքներին մշտական բնակության պայմաններով։

Individuals who were forcibly displaced from Azerbaijan between 1988 and 1992 and have since acquired Armenian citizenship will now receive ownership rights to the dormitory units they reside in. The Armenian government approved this decision during a Cabinet meeting.
The move is part of a regulation titled “On the privatization of dormitory housing stock,” which addresses formal ownership for properties currently inhabited by refugees. The policy applies to specific buildings located at Student District 4 in Abovyan (Kotayk province), 29/1 Moldovakan Street, and 2/32 Shiraki Street in Yerevan, where Azerbaijani refugees have submitted formal requests to the State Property Management Committee for property ownership rights.
The core aim of the decision is to provide long-term housing security to refugee families who have lived in dormitories for decades.