Ապրիլի 29-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի Թոմ Լանթոսի մարդու իրավունքների հանձնաժողովում անցկացված լսումներն անդրադարձ են կատարել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վիճակին՝ COP29 համաժողովից հետո։
Հանձնաժողովի համանախագահ Քրիս Սմիթի նախագահությամբ կազմակերպված քննարկմանը ելույթ են ունեցել Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը, Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային իրավաբան Ջարեդ Գենսերը, Ժողովրդավարության ազգային հիմնադրամի՝ Ռուսաստանի և Եվրասիայի հարցերով ավագ տնօրեն Միրիամ Լանսկոյը, ինչպես նաև Freedom Now կազմակերպության գործադիր տնօրեն Անդրեա Պրասոուն, հայտնում է Aravot.am-ը։
Բանախոսները մանրամասն տեղեկություններ են ներկայացրել ադրբեջանական իշխանությունների կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացված էթնիկ զտման գործողությունների, բռնությունների, Բաքվի բանտերում պահվող հայ գերիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի, ինչպես նաև լրագրողների, քաղաքացիական ակտիվիստների ու ադրբեջանցի քաղբանտարկյալների նկատմամբ կիրառվող ճնշումների և խոշտանգումների մասին։
Նրանց բոլորի կողմից հնչեցվել է կոչ ԱՄՆ-ի իշխանություններին՝ կիրառել թիրախային պատժամիջոցներ Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների դեմ։
«Կոչ եմ անում ԱՄՆ Կոնգրեսին թիրախավորված պատժամիջոցներ կիրառել այդ զանգվածային դաժանությունների համար պատասխանատու բոլոր անհատների և Ադրբեջանի պաշտոնյաների դեմ»,-նշել է Արտակ Բեգլարյանը՝ առաջարկելով, մասնավորապես, դադարեցնել Ադրբեջանի նկատմամբ ցանկացած ռազմական օժանդակություն կամ մատակարարում, ինչպես նաև երկրի աջակցությունը կապել մարդու իրավունքների ոլորտում իրական առաջընթացի, այդ թվում՝ հայ գերիների ազատ արձակման հետ։
Ջարեդ Գենսերը ընդգծել է, որ բռնապետական համակարգերը սովորաբար չեն արձագանքում բարեկամական հորդորներին, ուստի կարևորել է Միացյալ Նահանգների նոր վարչակազմի, Կոնգրեսի և մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում ներգրավված կազմակերպությունների համատեղ ճնշումը Ադրբեջանի իշխանությունների վրա։
«Ալիևը շրջել է ճշմարտությունը ոչ միայն Ռուբեն Վարդանյանին բանտարկելու, այլ նաև մի ողջ ժողովրդի էթնիկ զտումը արդարացնելու համար: Մեր բոլորի պարտքն է կանգնել անարդար կերպով կալանավորվածների կողքին և պատասխանատվության ենթարկել Ալիևին՝ թե՛ ուղղակիորեն, թե՛ ժողովրդավարական հասարակությունում առկա բոլոր այլ միջոցներով»,-ասել է Գենսերը։
Անդրեա Պրասոուն էլ իր ելույթում զգուշացրել է, որ եթե ԱՄՆ-ը և դաշնակից երկրները չցուցաբերեն ավելի կոշտ դիրքորոշում, ապա Ադրբեջանը կշարունակի մարդու իրավունքների խախտումները՝ մնալով անպատիժ։ Նա ևս կարևոր է համարել պատժամիջոցների կիրառումը, ներառյալ ճանապարհորդական և ֆինանսական սահմանափակումների միջոցով։
Քրիս Սմիթը լսումները համարել է օգտակար ու արդիական՝ նշելով, որ մասնակիցների վկայությունները փոխանցվելու են Կոնգրեսի ղեկավարներին և բոլոր անդամներին։ Նա հույս է հայտնել, որ դրանք հիմք կդառնան պատժամիջոցների հաստատման համար։
«Մենք ունենք պատժամիջոցներ, օրինակ, «Մագնիցկու գլոբալ պատժամիջոցները»: Պետք է վերլուծություն արվի, և այդ պատժամիջոցները պետք է տարածվեն բոլոր իրավախախտների վրա՝ ներառյալ Ադրբեջանում: Հուսով եմ, որ նոր վարչակազմը կվերցնի այս գնդակը, որն իր դաշտում է»,-ասել է նա։

В американском Конгрессе обсудили нарушения прав человека в Азербайджане и призвали к санкциям против высокопоставленных чиновников.
29 апреля в Комиссии по правам человека имени Тома Лантоса при Конгрессе США прошли слушания, посвящённые положению с правами человека в Азербайджане после саммита COP29. Заседание под председательством конгрессмена Криса Смита включало выступления бывшего государственного министра Арцаха Артака Бегларяна, международного юриста Джареда Гензера (представителя Рубена Варданяна), старшего директора по России и Евразии из Национального фонда в поддержку демократии Мирьям Ланской и исполнительного директора организации Freedom Now Андреа Прасо, сообщает «Aravot.am ».
Выступавшие подробно рассказали о действиях азербайджанских властей, направленных на этническую чистку населения Арцаха, жестоком обращении с армянскими пленными в бакинских тюрьмах, а также о репрессиях и пытках в отношении журналистов, гражданских активистов и азербайджанских политзаключённых.
Все участники призвали власти США к введению точечных санкций против высокопоставленных чиновников Азербайджана.
«Призываю Конгресс США ввести точечные санкции против всех лиц и должностных лиц, ответственных за эти массовые зверства», — отметил Бегларян, предложив, в частности, прекратить любую военную помощь Азербайджану и увязать любую поддержку с реальным прогрессом в сфере прав человека, включая освобождение армянских пленных.
Джаред Генсер подчеркнул, что авторитарные режимы, как правило, не реагируют на дружеские призывы, поэтому необходимо усилить совместное давление со стороны новой администрации США, Конгресса и правозащитных организаций.
«Алиев перевернул правду не только в деле ареста Рубена Варданяна, но и в попытках оправдать этническую чистку целого народа. Мы все обязаны стоять на стороне несправедливо задержанных и добиваться привлечения Алиева к ответственности — как напрямую, так и всеми средствами, доступными в демократическом обществе», — заявил он.
Андреа Прасо в своём выступлении предупредила: если США и их союзники не займут более жёсткую позицию, Азербайджан продолжит нарушать права человека, оставаясь безнаказанным. Она также подчеркнула важность применения санкций, включая ограничения на поездки и замораживание активов.
Крис Смит назвал слушания своевременными и важными, отметив, что свидетельства будут переданы руководству и всем членам Конгресса. Он выразил надежду, что они станут основой для принятия санкций.
«У нас есть механизмы санкций, например, «Глобальный закон Магнитского». Нужно провести анализ и распространить эти санкции на всех нарушителей, в том числе в Азербайджане. Надеюсь, что новая администрация подхватит инициативу», — заключил он.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал широкомасштабное наступление на Арцах с массированными артобстрелами. Уже на следующий день власти Арцаха согласились на условия Баку о прекращении огня, предложенные российским миротворческим командованием, включая разоружение армии и роспуск республики. С 24 сентября началась насильственная депортация арцахцев в Армению — более 100 000 человек были вынуждены покинуть регион. По некоторым данным, в Арцахе осталось около 20 армян. 28 сентября президент АГ Самвел Шахраманян подписал указ о роспуске республики, вступивший в силу с 1 января 2024 года.