Եվրասիական տնտեսական միությունն ունի միջազգային իրավական գործիքներ, որոնք նախատեսված են անդամ պետությունների շահերը պաշտպանելու համար այն դեպքում, եթե Հայաստանը խախտի միության պայմանագրի դրույթները: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների առաջին վարչության տնօրեն Միքայել Աղասանդյանը։
«Եթե Երևանը, այնուամենայնիվ, ձեռնարկի քայլեր, որոնք հակասում են ԵԱՏՄ օրենսդրությանը, ինչը, ինչպես մենք ենք ակնկալում, տեղի չի ունենա, ըստ էության խախտելով ԵԱՏՄ պայմանագիրը, ապա մենք ունենք անհրաժեշտ միջազգային իրավական մեխանիզմներ՝ միության մնացած անդամ պետությունների շահերը պաշտպանելու համար», – ասել է Աղասանդյանը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Միևնույն ժամանակ, նա նշել է, որ Հայաստանը երբեք, ո՛չ հրապարակայնորեն, ո՛չ երկկողմ շփումներում, չի հայտնել ԵԱՏՄ պայմանագրից դուրս գալու մտադրություն։ Ընդհակառակը՝ երկիրը շարունակում է ակտիվ մասնակցություն ունենալ միության շրջանակներում ընթացող բանակցություններին, ինչը վկայում է իր հետաքրքրվածության մասին՝ խորացնելու եվրասիական ինտեգրումը։
Ավելի վաղ ՌԴ ներկայացուցիչները նշել են, որ ԵԱՏՄ կայունությունը կախված է նրանից, թե անդամ երկրներն ինչքանով են հավատարիմ մնում ստանձնած պարտավորություններին։ Չնայած Հայաստանին՝ ԵՄ-ի հետ սերտացման միտումներին, ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու ուղղությամբ պաշտոնական քայլեր չեն արձանագրվել։ ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչները հույս են հայտնել, որ Հայաստանի հետ ԵԱՏՄ շրջանակներում շարունակվելու է կառուցողական երկխոսությունը։

1 Май 2025 - 09:50 AMT
В распоряжении Евразийского экономического союза имеются юридические инструменты международного характера, предназначенные для защиты интересов стран-участниц в случае, если Армения нарушит условия заключенного договора, заявил директор первого департамента стран СНГ Министерства иностранных дел России Микаэл Агасандян.
«В случае если Ереван все же предпримет шаги, противоречащие праву ЕАЭС, что, как мы рассчитываем, не произойдет, а, иными словами, по сути, нарушит Договор о ЕАЭС, у нас есть необходимые международно-правовые механизмы для защиты интересов остальных государств-членов объединения», – сказал Агасандян, сообщает «РИА Новости».
По словам дипломата, до настоящего момента Армения ни разу не заявляла ни публично, ни в двустороннем формате о желании выйти из соглашения. Напротив, страна продолжает активно участвовать в переговорах в рамках Союза, что свидетельствует о ее стремлении углублять евразийскую интеграцию.
Ранее российская сторона неоднократно подчеркивала, что стабильность ЕАЭС напрямую зависит от того, насколько ответственно государства-участники относятся к выполнению взятых на себя обязательств. Хотя в последнее время прослеживается тенденция сближения Армении с Европейским союзом, официальных действий, направленных на выход из ЕАЭС, зафиксировано не было. Представители МИД выразили надежду на то, что диалог с Ереваном в рамках объединения сохранится конструктивным.